Dnes je utorok, 11.december 2018, meniny má: Hilda
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Svetový deň proti rakovine upriami pozornosť na možnosti prevencie

február 02, 2018 - 08:24
Šíriť zásady zdravej životosprávy a prevencie, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny, má za cieľ Svetový deň proti rakovine, ktorý si pripomíname v nedeľu 4. februára.

Organizátorom Svetového dňa je Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny. Ku globálnej iniciatíve sa na Slovensku pravidelne pridáva aj Liga proti rakovine (LPR), ktorá pri príležitosti tohto dňa pripravuje rôzne aktivity. Heslom kampane je slogan My môžeme. Ja môžem. „Je totiž potrebné uvedomiť si, že keď sa spoja jednotlivci v dobrovoľníckych organizáciách, na pôde škôl, súkromných spoločností ako aj v rámci štátnych orgánov a inštitúcií, spoločne budeme môcť bojovať proti tomuto neustále narastajúcemu bremenu na celom svete,“ uvádza pri tejto príležitosti LPR.

Zvyšujúci sa počet onkologických pacientov na Slovensku je dôvodom, prečo chce Liga proti rakovine upriamiť pozornosť na možnosti, ako predchádzať rakovine alebo znížiť riziko vzniku onkologických ochorení. Pri tejto príležitosti pripravila Liga proti rakovine informačný leták, ktorý obsahuje 15 zásad, dodržiavanie ktorých môže pomôcť k lepšiemu životnému štýlu. Počas Svetového dňa proti rakovine bude pre širokú verejnosť dostupná rozšírená bezplatná Onkoporadňa Ligy proti rakovine počas celého dňa. Ľudia budú mať možnosť poradiť sa na tému prevencie aj správnej výživy. Pacienti a ich blízki môžu využiť poradenstvo s klinickým onkológom alebo psychologické poradenstvo. Odborníci Onkoporadne budú dostupní na bezplatnom telefónnom čísle 0800 11 88 11.

Centrum pomoci LPR v Košiciach pripravilo mobilný odber krvi, ktorý sa uskutoční v nedeľu v priestoroch košického Centra pomoci od 8:00 do 12:00. Darovaná krv bude určená pre onkologických pacientov. Centrum pomoci v Martine pripravilo pre verejnosť Poradňu zdravia, kde si môže každý nechať zmerať krvný tlak, cholesterol a percento podkožného tuku. Zároveň dostane informácie o prevencii ako aj o aktivitách a projektoch Ligy proti rakovine. Poradňa zdravia sa uskutoční v pondelok od 11:00 do 14:00 v obchodnom centre Galéria v Martine.

- - Inzercia - -