Dnes je pondelok, 21.január 2019, meniny má: Vincent
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Martin Mňahončák: Moja žena je láskou na sto prvý pohľad

február 05, 2018 - 10:02
Oči sa mu zalejú láskou, keď hovorí o svojej manželke Katke a vstúpi do nich iskra, keď sa ho spýtate na divadlo a herectvo. MARTIN MŇAHONČÁK tvrdí, že divadlo by v dnešnej dobe malo byť nositeľom nielen kultúrnych hodnôt, ale aj ľudských. A malo by v ľuďoch formovať morálku či posilňovať podstatu medziľudských či partnerských vzťahov. Tak možno prestanú byť vzťahy a láska len na dobu určitú.

Čím momentálne žijete?

Najmä divadlom, naše zájazdové divadlo Kumšt Production je z hľadiska práce na úplne prvom mieste. Na budúci týždeň začíname skúšať opäť novú inscenáciu, ktorú iba režírujem, nehrám v nej. Diváci sa môžu tešiť na Marka Igondu, pre ktorého je to po dlhom čase návrat na slovenské divadelné javisko, Anikó Vargovú, Kamila Mikulčíka a Kristínu Greppelovú.

Opäť to bude komédia?

Nenazval by som to komédiou, je to skôr tragikomédia. Myslím si, že robíme kvalitné tituly, ktoré ľudí lákajú. Ide o slovenskú premiéru, hru sme si dali preložiť z nemeckého originálu, volá sa Ešte raz, ale lepšie. Je to príbeh manželského páru, ktorý je spolu dvadsaťpäť rokov. Z kedysi ambiciózneho spisovateľa sa stal lenivý spisovateľ, ktorý píše brak, ale zarába na ňom veľa peňazí, zaujíma ho už iba alkohol a iné ženy, na manželku nehľadí, doma nefungujú. Rozhodnú sa rozviesť, čo dospeje k hádke, manžel utrpí úraz hlavy a skončí v kóme. Keď sa z nej preberie, nepamätá si posledných pätnásť rokov svojho života. Nechápe, ako sa mohol vzdať ambícií, ako mohol podvádzať svoju ženu, ktorú miluje a chce urobiť všetko pre to, aby spolu zostali a začali odznova.

Zasa je to vzťahovka, to je vášmu divadlu blízke.

Ja si totiž myslím, že ak má niečo pre diváka zmysel, tak je to divadlo o vzťahoch. Naše hry sú o priateľstve alebo o láske, a to je zároveň najpodstatnejšia vec, na ktorú by sa mali ľudia pozerať. Hlavne v dnešnej dobe, ktorá je konzumná a prirýchla, ukázať to, čo by mali ľudia vidieť. Aj táto hra je o tom, že sa oplatí bojovať o niečo, o čom sme si mysleli, že už dávno nefunguje. Dnes sa všetky vzťahy žijú akoby na záručnú dobu a keď sa jednému niečo nepáči, tak sa rozídeme, veď čo sa budeme trápiť a riešiť problémy. Aj takto chceme ukázať, že to stojí za to.

Spomínali ste, že režírujete. Je to pri vašom hereckom stave želané osvieženie?
Je veľa všelijakých skúseností, ktoré sú iné než tie herecké. Nie je to len réžia, ale aj napríklad produkcia, vybavovačky všetkého od scény až po kostýmy. Zrazu máte oveľa väčšiu zodpovednosť.A potom aj zistíte, akí všelijakí herci môžu byť. 

A akí sú?
No, všelijakí (smiech).

Vyzbrojený týmto poznaním, zmenili ste sa aj vy ako herec? Povedzme, že menej „kecáte“ do scenára, pokynov iným režisérom?

Je pravda, že sa už na niektoré veci pozerám inak. Na druhej strane, nikdy som nebol nezodpovedný alebo problémový na pľaci, no je pravda, že som niektorých kolegov až tak nevnímal, ako napríklad teraz. A zrazu je to trochu iné...

Foto: Búrlivé víno/TV Markíza

Viac sa dočítate v novom vydaní týždenníka slovenka 05/2018!

- - Inzercia - -