Dnes je pondelok, 01.jún 2020, meniny má: Žaneta
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

BLAHOŽELÁME: Týždenník Slovenka sa dnes dožíva výnimočných 70. rokov!

február 20, 2018 - 15:41
SLOVENKA. Týždenník, ktorý je dnes súčasťou kultúry národa. Týždenník, ktorý sa vďaka svojej jedinečnosti už sedemdesiat rokov drží na trhu, a ktorý si našiel svojho stáleho čitateľa. Slovenka sa práve dnes, 20. februára, dožíva krásneho jubilea - 70. rokov. Bola to práve ona, ktorá "stvorila" mnohé herecké a spevácke legendy. Takto sa pred rokmi vyjadrila Emília Vášáryová, Paľo Habera, Rišo Muller, Peter Marcin a mnohí ďalší známi a populárni ľudia, o ktorých v Slovenke písala dnes už legendárna novinárka Elena Ťapajová. Ako sa zapísala do príbehov ďalších známych Sloveniek a Slovákov a čo jej želajú k narodeninám?

Božidara Turzonovová/herečka Slovenského národného divadla

Som rada, že Slovenka si aj ako sedemdesiatročná dáma stále udržiava svoju mladosť, ale aj svoju dobrú úroveň. A súdiac podľa mojich osobných skúseností s týmto časopisom, je to vďaka minulým i terajšiemu redaktorskému tímu. Obsah Slovenky je solídny, nepodlieha bulvarizujúcim trendom. Každá veková kategória žien si tam nájde to svoje – aj poučné, aj užitočné a zaujímavé články. Slovenka svojím spôsobom nadviazala na časopis Živena, ktorá vychádzala od začiatku 20. storočia, i jeho predchodcov – Almanach Živeny či Letopisy Živeny ešte v druhej polovici 19. storočia. Živena bola ženským časopisom, ktorý slovenské ženy nabádal k zdravému vlastenectvu, šíril osvetu i vzdelanie medzi nimi a na svoju dobu bol odvážny. To isté robila a robí aj Slovenka, aj keď v nových, moderných podmienkach. Želám Slovenke ešte mnoho a mnoho úspešných rokov, ako aj to, aby zostala stále takáto mladá a svieža.

JUDr. Monika Jankovská/štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky

Každý týždeň je tu pre nás, vie poradiť, povzbudiť, zabaviť – Slovenka – priateľka už 70 rokov, dáma s noblesou, žena ako jedna z nás. Či už riadime firmy, manažujeme domácnosti či sa práve sobášime – či rozvádzame – sme ako ona – všestranná a silná, stále pripravená pomôcť. Je mi veľkou cťou prevziať tento rok záštitu nad VIP Clubom Slovenka. Teším sa na spoznávanie úspešných žien a som pripravená obhajovať a brániť práva slabších žien a pomáhať ženám či matkám v núdzi... Ako povedala Marilyn Monroe: „Nevadí mi žiť v mužskom svete – pokiaľ v ňom môžem byť ženou. Želám Slovenke veľa ďalších úspešných a krásnych rokov.

Marína Kráľovičová/herečka Slovenského národného divadla

So Slovenkou som spätá celý jej aj svoj život. Zväz slovenských žien zakladal časopis takmer na deň presne , keď som podpisovala svoju nástupnú zmluvu v Slovenskom národnom divadle. Spolu sme začínali, hľadali sa, rástli, zreli. Pamätám si tie zapálené, pracovité, elitné novinárky: videla som, ako ich práca ovplyvňovala bytie takmer každej rodiny na Slovensku. Poslanie tohto časopisu v časoch, keď centrom spoločenského diania vidieka boli hlavne šenky, bolo nezastupiteľné. Stala sa podnetom k odvahe, plná popudov k zmene myslenia. Chodievala som často besedovať medzi jej čitateľky po celom Slovensku a uvedomila som si, že sila Slovenky spočíva najmä v tom, že vyzdvihuje kladné hodnoty v ľudskom živote.
Moja milá, neustále slovenská Slovenka, ako to robíš? Ustavične mladá, optimistická a radostná. Želám ti, aby digitalizované neurčito našich sofistikovano umných telefónov nenarušilo vôňu tvojich stránok aspoň ďalšie storočie. Je to také jednoduché. Tešiť sa na každé tvoje vydanie. Ako to robím týždeň čo týždeň.

Imrich Béreš/predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a. s.

To, že existuje časopis Slovenka, vnímam v podstate od svojho detstva. Moja mama bola jej čitateľkou, takže Slovenka sa u nás doma vyskytovala úplne pravidelne. Dodnes ju rád čítam. Že má 70 rokov by som jej určite nehádal. Do ďalších rokov ti, milá Slovenka, prajem, aby si aj naďalej zostala duchom mladá. Aby si nestratila chuť hľadať a nachádzať zaujímavé témy a aby ti to pri ich sprostredkovaní čitateľkám a aj čitateľom stále dobre písalo. Prajem ti žičlivého vydavateľa a šikovný tím, ktorý pri tvojej tvorbe bude mať i naďalej úctu k tvojmu názvu. Verím, že práve vďaka tomu ťa rodina tvojich čitateliek a čitateľov bude mať stále rada a bude sa naďalej rozrastať – čo ti takisto úprimne želám.

Alena Heribanová/riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni

Moja babka Matilda Hetešová mala všetky Slovenky odložené v drevenej truhle na povale. Cez prázdniny som tam po rebríku vyliezla a čítala a čítala... A z toho raja ma nikto nevyhnal. Dodnes mám tie sparné letné dni so Slovenkou v duši. Ďakujem z celého srdca, že ste Slovenku zachovali aj pre moje dcéry a vnučky.

Kamil Peteraj/slovenský básnik a textár

Želám Slovenke, aby si tú pozíciu, ktorú má a ktorá je úžasná a jedinečná, udržala aj nasledujúce desaťročia. Páči sa mi na nej, že citlivo reaguje na všetko, čo sa vôkol deje a že je taká mierne konzervatívna, nepodlieha bezhlavo rôznym módnym trendom. Prajem jej redaktorom a čitateľom, aby si aj naďalej zostali takí blízki.

Tomislav Jurik/predseda predstavenstva, Unipharma, 1. slovenská akciová lekárnická spoločnosť

Sedemdesiat rokov časopisu Slovenka, to je zároveň sedemdesiat rokov našej histórie. Sedemdesiat rokov našej spoločnej pamäti. V tomto vidím asi najväčšie bohatstvo Slovenky. Aristoteles raz povedal, že na minulosti sú príjemné spomienky, na prítomnosti činnosť a na budúcnosti nádej. Milá oslávenkyňa, prajem ti v týchto časoch nielen príjemný pohľad späť. Ale najmä nadšenými redakčnými profesionálmi a zároveň oddanými čitateľmi vytváranú bohatú prítomnosť, ktorá je predpokladom tvojej rovnako bohatej budúcnosti. Buď aj v ďalších rokoch a desaťročiach zdravá predovšetkým na príbehy a na nadšenie ľudí, ktorí za tebou stoja. A čo je najdôležitejšie, v budúcnosti nestrácaj nádej. Tak, ako si ju nestratila ani v najťažších časoch v minulosti. Nielen Slovenky, ale ani Slováci ťa nikdy neopustia.

Marek Maďarič/Minister kultúry SR

Sedemdesiat rokov časopisu Slovenka, to nie je v oblasti novín a časopisov zanedbateľná tradícia. O to viac, ak ide o časopis, ktorý si napriek zmenám režimov a rôznych okolností udržiava žurnalistickú kvalitu aj čitateľskú obľúbenosť. Na prvý pohľad, aj podľa názvu, je Slovenka zameraná na ženy, čím určite predbehla svoju dobu. No vonkoncom nie je určená len pre ženy. Je obľúbeným časopisom rodín, časopisom pútavým, nie však bulvárnym, periodikom, ktoré v behu času verne zachytáva naše osudy a príbehy a tým aj našu históriu. Slovenka – to nepochybne je aj sedemdesiat zachytených rokov našich moderných dejín. A zároveň sedemdesiat rokov úsilia desiatok konkrétnych ľudí, vydavateľov, redaktorov, spolupracovníkov. A títo všetci, či si to uvedomovali alebo nie, spoluvytvárali Slovenku ako osobitnú tradíciu a hodnotu. A práve takéto tradície, ktoré nám dávajú dlhodobo trvajúce inštitúcie, sú kľúčové pre utváranie a uchovanie charakteru národa a spoločenstva. Nepochybne aj Slovenka prežila svoje krízové obdobia, jedno z nich aj v čase, keď si hľadala svoju súčasnú tvár a možnosti existencie. A to, že Slovenka žije, vychádza a teší svojich čitateľov, by nebolo možné bez odhodlaných a nadšených ľudí, bez profesionálov, od vydavateľa až po najmladšieho eléva. Takže predovšetkým tomuto kolektívu chcem poďakovať a zapriať im a Slovenke ďalšie desiatky rokov vychádzania a najmä veľa oddaných čitateliek a čitateľov.

Oľga Feldeková/spisovateľka

Slovenku som si obľúbila už v detstve, keď ju odoberala moja mama. Poctivo som ju čítala a keďže to bol u nás jediný takýto časopis, prečítala som ju od A po Zet. Tomuto svojmu zvyku som zostala až podnes verná. A navyše, manžel (Ľubomír Feldek, poznámka redakcie) na stránkach Slovenky pred šesťdesiatimi rokmi aj autorsky debutoval básnickou prvotinou Robinsoni.

Táňa Vasilková Keleová/spisovateľka

Slovenka je krásna a múdra, presne taká, ako sú Slovenky, ktoré ju už roky čítajú a pre ktoré veľmi veľa znamená. Zo srdca jej k jubileu gratulujem.

Milan Kňažko/herec

Slovenku som začal vnímať ešte ako malý chlapec a som veľmi rád, že sa udržala na mediálnom trhu aj v rôznych pohnutých časoch a že existuje dodnes. Želám jej ďalších úspešných sedemdesiat rokov a súčasne želám sebe, aby som jej pri tom výročí opäť zablahoželal.

Gabriela Belopotocká/generálna riaditeľka vydavateľstva Ikar

Slovenka je stálicou na mediálnom nebi a súčasťou našich rodín, už krásnych 70 rokov. Prajem jej, aby jej to zostalo ešte veľmi, veľmi dlho.

Aj my z redakcie ŽenskéhoWebu želáme SLOVENKE všetko najlepšie! Nech svoje stránky naďalej zapĺňa zaujímavými témami a teší svojich čitateľov rovnako, ako doposiaľ!

 

- - Inzercia - -