Dnes je piatok, 22.marec 2019, meniny má: Beňadik
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Zareagovali slávna Beyoncé aj značka DIOR

február 22, 2018 - 13:00
„Čo vlastne v súčasnosti znamená feminizmus?“ pýta sa nás slávna esej, ktorú vo svojom hite citovala aj popová kráľovná Beyoncé.

Úderný titul tejto eseje, ktorý v origináli znie We Should All Be Feminists, sa dostal aj na odevy kolekcie značky Dior. Keď tenistka Dominika Cibulková zverejnila na Instagrame fotku v tričku s týmto nápisom, zniesla sa na ňu vlna kritiky a mnohí fanúšikovia jej odporúčali, aby radšej rodila deti. Aj preto je táto esej dôležitá.

Pochopili to vo Švédsku, kde sa tamojšia vláda v roku 2015 rozhodla venovať každému šestnásťročnému Švédovi a Švédke jeden výtlačok knihy Všetci by sme mali byť feminist(k)ami. Prečo by sme ju mali čítať my?

Nigérijská spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie nám v osobnej a dobre vyargumentovanej knižnej eseji – rovnomennej adaptácii úspešného TEDx prejavu – ponúka jedinečnú definíciu feminizmu pre 21. storočie. Autorka vychádza predovšetkým z vlastných skúseností a hlbokého poznania rodovej problematiky. Vie, že rodová politika býva často takmer neviditeľná. Chimamanda prichádza s neobyčajným pohľadom na to, čo dnes znamená byť ženou, a zároveň nás v príhodný čas povzbudzuje k tomu, aby sme sa nebáli byť feminst(k)ami.

Chimamanda Ngozi Adichie: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami, Vydavateľstvo Absynt, www.absynt.sk, 6,99 €

- - Inzercia - -