Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Magické cupcaky a mafiny

marec 01, 2018 - 11:41
Sladká kniha plná úžasných receptov na tie najlepšie cupcaky a mafiny, plus rady a tipy. Mňam!

Magické cupcaky a mafiny je nová úžasná knižka dvoch skúsených cukrárok Paulíny Frankovej a Barbory Húbekovej. 

Je to viktoriánskou atmosférou prestúpená kuchárka plná sladkých receptov a užitočných tipov, ktorá vás rýchlo a jednoducho naučí všetko o mágii cupcakov a mafinov.

Zahĺbte sa s nami do zážitkov spojených s ich pečením a vychutnávaním, pretože to nie je len zažehnaná chuť na sladké, je to aj rozvoniavajúca kuchyňa, orechové zázraky či Vianoce v znamení vanilky, škorice a jabĺk. Jednoducho, nechajte svoj život ovládnuť lahodnou chuťou týchto koláčikov, ale aj eleganciou starého porcelánu a krásneho prestierania s kanvičkou horúceho čaju či kávy.

„Cupcaky si získali naše srdcia už pred rokmi,“ spomínajú autorky knihy Magické cupcaky a mafiny. „Kedysi sme snívali o prvej „cupcake-kárni“ v meste a predstavovali sme si cukrový, zábavný život medzi farebnými koláčikmi. Tento sen nám zobral tri roky života – ale boli to krásne roky. Boli to roky usilovnej práce, vymýšľania receptov, skúšania šialených chutí a prevracania očí našich priateľov s povzdychom: „Ach, tie dve už zasa rozprávajú o cupcakoch...“
Dámy to všetko majú za sebou a dnes sú celkom inde. Ich cupcaky si ľudia zamilovali a teraz sa chcú podeliť so všetkými svojimi receptami v podobe kuchárskej knihy, do ktorej starostlivo vybrali len to najlepšie.

Prečítajte si úryvok z knižky Magické cupcaky a mafiny.

Ako vytvoriť ozdoby na cupcaky?

Z času na čas, predovšetkým keď pečieme na oslavu, potrebujeme cupcaky aj príslušne dekorovať. Čo tak spraviť rozkošné detské topánočky na oslavu príchodu nového bábätka do rodiny? Alebo jemné ružové kvietky na svadobné cupcaky pre našu kamarátku? Je však dôležité, akú hmotu si na ozdoby zvolíme. Máme na výber v prvom rade marcipán a potom hmoty, ktoré sú označené ako „poťahové“ a „modelovacie“.
Z marcipánu sa rozhodne dá vytvárať mnoho pekného, ale povedzme si úprimne – je drahý, nie každému chutí a po krátkej chvíli sa začne lepiť. A skúsili ste ho niekedy zafarbiť gélovou farbou? A potom ste sa divili, prečo to trochu púšťa farbu? No vidíte! Aj keď... nie je marcipán ako marcipán. S kvalitnejšími sa rozhodne pracuje lepšie, no s farbením by sme to rozhodne neskúšali.
Poťahová hmota je zasa výborná na poťahovanie celej plochy väčších koláčov – obvykle ňou mávame potiahnuté torty – a modelovanie väčších dekorácií.
Najvhodnejšia je modelovacia hmota. Tá je určená práve na vytváranie menších dekorácií, teda takých, ktoré potrebujeme na drobný koláčik veľkosti cupcake. Na prvý dotyk pôsobí tvrdo ako kameň, toho sa však netreba báť. Po krátkom hnetení v dlaniach zmäkne a dá sa s ňou krásne pracovať. Aby sa nám pri práci príliš nelepila na ruky a dala sa vaľkať, stačí si pracovnú dosku posypať práškovým cukrom, ktorý používajte tak, ako keď si pri spracovaní cesta pomúčite dosku. Ak vytvárate dekorácie z viacerých častí, odporúčame spájať ich cukrovým lepidlom. Niekedy stačí aj kvapka vody. Modelovacia hmota, ak si nekúpite už priamo farebnú, sa tiež dobre farbí gélovými farbami. Gélovú farbu nanášame po kvapkách a potom ju do hmoty postupne zapracujeme, ako keď pracujeme s klasickým cestom.
Pozor! Modelovaciu hmotu, ktorú práve nepoužívate, nikdy nenechajte len tak ležať na stole, pretože na vzduchu vysychá. Musí byť uskladnená v dobre tesniacej nádobe, mimo chladničky. Taktiež vyrobené ozdoby nedávame do chladničky, ale je dobré nechať ich cez noc, alebo aspoň nejaký čas, voľne zaschnúť na vzduchu. Farba aj spoje sa zafixujú, dekorácie budú pevnejšie a stále jedlé. Až po tomto procese sa aplikujú na krémy na cupcakoch.
Fliačikov z cukru sa zbavíme jemným potretím alkoholom, ktorý ozdobám dodá tiež krásny lesk.

Vyskúšajte úžasné recepty z knižky Magické cupcaky a mafiny.

Milan Buno, literárny publicista

Magické cupcaky a mafiny: https://www.bux.sk/knihy/393724-magicke-cupcaky-a-mafiny.html

- - Inzercia - -