Dnes je pondelok, 13.júl 2020, meniny má: Margita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ceny Oscar 2018 sú rozdané: Prinášame prehľad víťazov v jednotlivých kategóriách!

marec 05, 2018 - 08:32
Oscara pre najlepší film získala na 90. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied fantasy dráma Podoba vody, ktorá triumfovala dokonca v štyroch kategóriách!

Oscara pre najlepší film získala na 90. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied fantasy dráma Podoba vody. Snímka o nemej upratovačke, ktorej zmení život stretnutie so zvláštnym vodným tvorom väzneným vo vládnom laboratóriu, pritom tiež s 13 nomináciami vládla zoznamu kandidátov. Triumfovala napokon v štyroch kategóriách, pričom vyniesla aj trofeje Guillermovi del Torovi za réžiu, Alexandrovi Desplatovi za hudbu a tiež trojici Paul Denham Austerberry, Shane Vieau a Jeff Melvin za výpravu.

the_shape_of.jpg

Foto: 
SITA

Cenu za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získala Frances McDormand, ktorá v dráme Tri billboardy kúsok za Ebbingom stvárnila matku bojujúcu o spravodlivosť pre svoju zavraždenú dcéru.

frances.jpg

Foto: 
SITA

Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe si vyslúžil Gary Oldman stvárnením Winstona Churchilla v historickej dráme Najtemnejšia hodina.

gary.jpg

Foto: 
SITA

Pôvodný scenár satirického hororu Uteč vyniesol cenu akadémie Jordanovi Peelovi a Oscara za adaptovaný scenár si vyslúžil James Ivory vďaka romantickej dráme o prvej láske Daj mi tvoje meno.

james_ivory.jpg

Foto: 
SITA

Najlepším animovaným filmom sa stal Coco, za najlepší cudzojazyčný film vyhlásili čilskú snímku Fantastická žena a cenu akadémie pre najlepší dokumentárny film získal Icarus.

Zaujímavosťou je, že Oscara za kameru na štrnásty pokus získal Roger A. Deakins vďaka práci na sci-fi Blade Runner 2049.

roger.jpg

Foto: 
SITA

Počas galavečera organizátori pripomenuli aj odovzdávanie čestných a tiež vedecko-technických Oscarov. Tradičnú spomienku na zosnulé osobnosti filmového priemyslu sprevádzal Eddie Vedder.

eddie.jpg

Foto: 
SITA

Ceremoniál, ktorý sa konal v noci na dnes v hollywoodskom Dolby Theatre, moderoval Jimmy Kimmel.

jimmy.jpg

Foto: 
SITA

- - Inzercia - -