Dnes je pondelok, 17.december 2018, meniny má: Kornélia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dnešný deň patrí všetkým ženám: Aká je jeho história?

marec 07, 2018 - 15:40
Medzinárodný deň žien je medzinárodne uznávaným sviatkom, ktorý má už 110-ročnú tradíciu. Mnohí ľudia ho v súčasnosti chápu skôr ako prežitok a spájajú si ho s červenými karafiátmi a nudnými rečami o úlohe ženy v socialistickej spoločnosti. MDŽ však nie je výmyslom komunistického režimu, korene má na začiatku 20. storočia v USA a za jeho vznikom stojí protest newyorských krajčírok.

Písal sa 8. marec 1908, keď v centre New Yorku vyšlo do ulíc takmer 15 000 žien. Boli to obyčajné pracujúce ženy, ktoré požadovali zlepšenie pracovných podmienok, skrátenie pracovného času, zvýšenie platov a bojovali aj za získanie volebného práva. 

No 8. marec bol aj dňom spomienky na udalosti spred polstoročia. Krajčírky textilných fabrík z New Yorku sa stretli, aby si pripomenuli protesty žien, ktoré sa udiali 8. marca 1857 v tých istých uliciach. Už vtedy robotníčky vystúpili s podobnými požiadavkami. Ženy robotníčky pracovali rovnako tvrdo ako muži, no za svoju prácu dostávali oveľa menší plat. Aj ich pracovné podmienky a sociálne zabezpečenie boli veľmi zlé. Robotníčky teda spojili svoje sily, zakladali ženské hnutia a 8. marca 1857 vyšli ženy pracujúce v textilnom priemysle do ulíc bojovať za zrovnoprávnenie. Polícia dav žien násilím rozohnala. Vybojovať zmenu k lepšiemu sa nepodarilo, k zmene prišlo až v 20. storočí.

Spomínaného 8. marca 1908 sa tisícky krajčírok na rozdiel od ich predchodkýň nepodarilo rozohnať, a táto masa žien poukázala na svoje nespravodlivé postavenie v spoločnosti. Protest mal obrovský ohlas a stal sa prvým neoficiálnym „dňom žien“. V roku 1909 Americká socialistická strana vyhlásila prvý Deň žien v dejinách aj oficiálne a oslavovalo sa 28. februára. V roku 1910 v Kodani na medzinárodnej ženskej konferencii presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová, že sviatok bude medzinárodný. V roku 1911 sa MDŽ rozšíril do viacerých štátov Európy a pochodov sa zúčastnilo viac ako milión ľudí.

Tragické pozadie

S MDŽ sa spája, bohužiaľ, aj tragická udalosť. Dvadsiateho piateho marca 1911 vznikol v textilnej fabrike Triangle Factory v New Yorku obrovský požiar, ktorý mal na svedomí 146 obetí a veľa zranených. V továrni pracovalo vyše 600 ľudí, z toho bolo viac ako 500 žien, väčšinou prisťahovalkýň zo všetkých kútov Európy. Niektorým ženám sa podarilo utiecť cez strechu do druhej budovy, niektoré sa pokúsili zachrániť si život skokom z okna. Vyšetrovanie požiaru ukázalo, že vo fabrike sa pracovalo nepretržite 14 hodín denne, svietilo sa pomocou otvorených plynových horákov, hasiace prístroje chýbali, neboli zavedené žiadne pravidlá bezpečnosti pri práci. Vyšetrovanie a tlak verejnej mienky viedol k tomu, že vznikla nová legislatíva v oblasti bezpečnosti práce. Ako to už býva zvykom, až tragická udalosť často zabezpečí zmenu.
Od roku 1917 sa sviatok oslavuje 8. marca a rozšíril sa do mnohých častí sveta. V roku 1975 sa rozhodlo na pôde OSN, že 8. marec bude po celom svete oslavovaný ako oficiálny Deň žien.

Ako sa oslavovuje u nás

Prvý sviatok MDŽ sa v Československu konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, po roku 1945 bol znovu obnovený. Vládnuci režim sviatok prijal za svoj od roku 1948. Rovnoprávne postavenie žien sa bralo ako jedna z vymožeností socializmu a oslavy dňa žien sa stali jedným z mnohých rituálov na posilnenie moci režimu. V podnikoch a mestách sa konali oslavy, ktoré sprevádzali kultúrne podujatia, príhovory k socialistickej žene – pracovníčke, občianke a matke v jednej osobe. Rovnosť žien však až taká zreteľná nebola, vedúce a riadiace funkcie ženy väčšinou neobsadzovali. Často sa zdalo, že MDŽ je skôr sviatkom mužov, ktorí svoju úctu k ženám v tento deň prejavovali najmä pitím alkoholu na ich počesť. Pôvodný význam a odkaz Medzinárodného dňa žien akoby sa na Slovensku vytratil. V súčasnosti mnoho ľudí považuje tento deň za umelo vytvorený socialistický sviatok, ktorý už do dnešnej doby nepatrí a nezaslúži si pripomínanie. V dnešných časoch je MDŽ často skôr kampaňou rôznych politických strán. Ľudia by však mali tento deň brať ako demonštráciu za odstránenie diskriminácie žien, boj za lepšie pracovné podmienky a lepší život. Je to aj spomienka na odvážne ženy, ktoré mali guráž a chceli zmeniť svet. Treba si spomenúť na pravý dôvod vzniku sviatku, na udalosti spred 110 rokov a vrátiť tomuto dňu jeho odkaz a zmysel.

Kvietok, čokoláda či dobrá večera – ako už je na Slovensku zaužívané – žiadnu ženu neurazia a určite poteší spomienka na MDŽ aj v tejto forme.

FOTO: shutterstock.com, archiv, wikipedia

- - Inzercia - -