Dnes je pondelok, 17.december 2018, meniny má: Kornélia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ľubica Čekovská skomponovala hudbu pre film Dubček: Pristupovala som k tomu minimalisticky

marec 09, 2018 - 07:43
Tvorcovia historickej drámy Dubček v týchto dňoch dokončujú konečnú podobu jej hudby.

Hudbu skomponovala Čekovská

Pre nový film Rozhlasu a televízie Slovenska ju skomponovala Ľubica Čekovská a nahral 31-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou Andreja Kokoša, ktorý mal počas nahrávania pri sebe televíznu obrazovku so zostrihanými scénami z filmu. ,,Snažila som sa prispôsobiť svoju hudobnú poetiku tak, aby som nenarušila film. Bolo tam veľa scén s napätím, ale myslím si, že sme našli ten správny kľúč. Pristupovala som k tomu minimalisticky a nechala znieť hlavného protagonistu so všetkým, čo k tomu patrí. Chcela som dávkovať hudobné kvapky tak, aby to neublížilo filmu,“ opísala tvorbu Čekovská.

atmo1.jpg

Foto: 
Facebook Ľ.Č.

Sprievodnú hudbu dotvoria dobové skladby

Diváci a diváčky snímky si v jej hudbe budú môcť vypočuť niekoľko zaujímavých nástrojov, ako napríklad harfu, marimbu, kontrafagot, anglický roh či altovú flautu. Sprievodnú hudbu dotvoria dobové skladby z roku 1968 ale aj z 90. rokov minulého storočia. Atmosféru dotvorí aj sedem minút dobových záznamov z českých a slovenských filmových a televíznych archívov.

atmo.jpg

Foto: 
Facebook Ľ.Č.

Snímka z režisérskeho pera Laca Halamu

Snímka Dubček, ktorá má podtitul Krátka jar, dlhá zima, vznikla pod režisérskou taktovkou Laca Halamu. Drámu nakrúcali počas 19 filmovacích dní v auguste a októbri minulého roka. Vo filme, ktorého koproducentmi sú Filmpark Production a Česká televízia, si zahralo 35 hercov a herečiek zo Slovenska, Čiech a Ukrajiny. Titulnej roly, politika Alexandra Dubčeka, sa ujal český herec slovenského pôvodu Adrian Jastraban, jeho manželku Annu stvárnila Táňa Radeva a Leonida Brežneva si zahral Volodymir Nečeperenko. Snímku finančne podporil aj Audiovizuálny fond.

Dubček je prvý hraný film o Alexandrovi Dubčekovi, ktorý je významnou osobnosťou českých aj slovenských dejín. Podtitul Krátka jar, dlhá zima mal byť pôvodne jeho názvom a podľa režiséra "vystihuje literárnu predlohu a atmosféru", ktorú do snímky chceli dostať. Na projekte je však podľa tvorcov ešte veľa práce. ,,Popri výrobe hudby bežia paralelne práce na obrazovom dotvorení. Bude vystrojený ako kinofilm napriek tomu, že na jeho počiatku bol určený iba pre televízne obrazovky. Som spokojný s tým, ako sme ho nakrútili, a verím, že budem aj s tým, ako ho dokončíme. Hlavne by som chcel byť spokojný s tým, ako ho prijmú diváci,“ uviedol Halama.

Dubček - official trailer

Naše video: 

- - Inzercia - -