Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovensko má za sebou najúspešnejšiu paralympiádu v histórii!

marec 19, 2018 - 09:34
Slovensko má za sebou mimoriadne úspešné XII. zimné paralympijské hry v kórejskom Pjongčangu. Športovci spod Tatier v ďalekej Ázii nazbierali dovedna jedenásť medailí!

Čambal chváli výsledky našich športovcov

Vedúci slovenskej výpravy Maroš Čambal nemohol byť nespokojný. ,,Paralympiáda v Pjongčangu bola úžasná. Pre mňa bola aj stresová, ale s blížiacim sa koncom som si to stále viac užíval. Teším sa zo všetkých ľudí, ktorí tu boli, pretože do toho dali všetko. Či už ide o členov realizačného tímu alebo športovcov. Je vidieť, že štvorročná práca, ktorú od Soči urobili, sa opäť posunula ďalej," začal hodnotenie celej misie.

Famózne výsledky

Radostné správy odchádzali na Slovensko zo svahov v Čongsone, všetkých jedenásť medailí získali zjazdári. ,,Naši športovci dosiahli famózne výsledky. Či už Heňa Farkašová s Natáliou Šubrtovou, ale aj Martin France, Petra Smaržová či curleri, aj keď to na tabuľke nie je veľmi vidieť. Makali a každý duel oddreli, denne odohrali po dva zápasy a bolo to náročné. Všetci, ktorí sem cestovali, mali šancu získať medailu. Myslím si, že sme dosiahli neskutočné výsledky. Som rád, že všetci športovci dali do výkonov srdce," pokračuje Maroš Čambal.

Vedúci slovenskej výpravy však napriek úspešným ZPH 2018 nemá nasadené ružové okuliare a vie, že nie nie je dokonalé. ,,Vždy je čo posúvať ďalej, sám si to ešte potrebujem zrekapitulovať. Po príchode domov si trochu oddýchnem a potom sa nad tým viac zamyslím. Verím, že to stále vieme posúvať ďalej," myslí si.

farkasova.jpg

Henrieta Farkašová
Foto: 
SITA

7. miesto v hodnotení krajín

Slovensko zaznamenalo vskutku neskutočnú efektivitu, veď domov odletí s priemerom jednej medaily na športovca. Siedme miesto v hodnotení krajín je výbornou vizitkou slovenských zrakovo a telesne znevýhodnených športovcov. ,,Je náročné sa porovnávať s krajinami, ktoré prídu s vyšším počtom športovcov. V Pjongčangu sme sa zase raz zviditeľnili. Verím, že sa nám podarí nájsť viac športovcov v bežeckom lyžovaní, biatlone či snoubordingu. A musíme ich trochu viac motivovať. Verím, že to môže priniesť úspechy na letnej paralympiáde v Tokiu 2020 či zimnej v Pekingu 2022," poznamenal Maroš Čambal a pokračoval: "Budeme pracovať na tom, aby sme rozšírili počet športovcov. Máme pred sebou nový cyklus, radi by sme do Pekingu cestovali vo väčšom počte."

Farkašová bola najúspešnejšia

Henrieta Farkašová pre Slovensko vybojovala celkovo 5 medailí - 4 zlaté a jednu striebornu. Stala sa tak najúspešnejšou účastníčkou ZPH. Dokázala tak, že je momentálne najvšestrannejšou zrakovo znevýhodnenou lyžiarkou na svete. Slovenka má celkovo na konte deväť zlatých medailí zo Zimných paralympijských hier. 

farkasova.jpg

Henrieta Farkašová
Foto: 
SITA

Vedúci slovenskej výpravy je hrdý, že práve v jeho tíme je najúspešnejšia športovkyňa celej paralympiády - štyrikrát zlatá a raz strieborná Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou. ,,Veľmi si vážim jej výsledky a som rád, že tu bola. Najprv som sa obával cieľov, ktoré si pred seba postavila. Napriek tomu dosiahla famózny výsledok. Určite má pred sebou motiváciu posúvať sa ďalej," dodal Čambal.

Darilo sa aj Krakovi a Harausovi

Na paralympiáde v Pjongčangu sa darilo aj zjazdárovi Jakubovi Krakovi, ktorý získal jednu zlatú a tri strieborné medaily. Miroslav Haraus vybojoval zlato v superkombinácii a bronz v super-G.

krako.jpg

Jakub Krako
Foto: 
SITA

haraus.jpg

Miroslav Haraus
Foto: 
SITANašim športovcom srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú prezentáciu Slovenska! 

- - Inzercia - -