Dnes je pondelok, 25.marec 2019, meniny má: Marián
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Všetkého veľa škodí: Dajte si pozor na choroby z milovania!

marec 20, 2018 - 13:35
Všetkého veľa škodí, vraví jedno známe porekadlo. Je to tak a platí to aj o milovaní. Po vášnivej noci plnej sexu môžete dostať chorobu medových týždňov. O čo ide? Čítajte ďalej a dozviete sa tiež, prečo táto poeticky nazvaná choroba vôbec vzniká a aká je prevencia.

„Ochorenie medových týždňov skutočne existuje. Je to zápal močového mechúra u žien. Je spôsobené zvýšenou frekvenciou sexuálnych stykov. Teda, zdravotný problém vzniká potom, čo sa partneri intenzívne venujú sexuálnym praktikám. Stačí pritom už jedna jediná noc plná vášnivého milovania a žena ochorie,“ vraví urológ Milan Blaško z Bratislavy.

A ako vysvetľuje ďalej, samotné ochorenie vzniká mechanickým trením pri pohlavnom styku. Baktérie, v 80 percentách ide o baktériu Escherichia coli (E.coli), ktoré má žena bežne v črevách a v okolí konečníka, sa počas sexu doslova vtierajú do močovej rúry ženy. „Močová rúra ženy má len štyri centimetre. Tým, že je taká krátka, baktérie majú relatívne krátku cestu na to, aby sa dostali do samotného močového mechúra a tam potom spôsobia zápal,“ objasňuje doktor Blaško. Zvýšené riziko zápalu močového mechúra majú ženy s pridruženými ochoreniami, ako je napríklad cukrovka, ženy s poruchou imunity či s opakovanými gynekologickými zápalmi.

Reže ako žiletka

Ochorenie sa prejavuje častým močením, silným nutkaním na močenie, pálením a bolesťami pri močení, bolesťou pri pohlavnom styku a bolesťou v podbrušku. Pacientky tú bolesť popisujú tak, že je to pocit, akoby cikali žiletky. A ku koncu močenia sa bolesť zvýrazňuje. Ženy, ktoré majú prvýkrát takéto ťažkosti, sa snažia pomôcť si samy. Respektíve radami z internetu alebo od známej. Pijú veľa vody, kupujú si výživové doplnky z lekárne s obsahom brusníc. „Lekárska prax však ukazuje, že to nepomáha. Toto len dočasne potlačí príznaky, no po pár dňoch sa ochorenie môže rozvinúť až do zápalu obličiek,“ varuje lekár. Platí teda, že ak máte ťažkosti dlhšie ako dvadsaťštyri hodín, určite treba ísť k všeobecnému lekárovi, ktorý vám spraví test moču a následne vás pošle k urológovi.

razor-blade-2132096_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Partnera liečiť netreba

Nekomplikovaný zápal močových ciest sa lieči antibiotikami tri dni. Tri dni by mali byť absolútne dostatočné na to, aby sa žena vyliečila, aby lieky zlikvidovali baktérie. Partnera pri tomto ochorení liečiť netreba. „Muži k tomu ochoreniu prispievajú len mechanicky. Tým, že pohybmi penisu vtláčajú baktérie do močovej rúry ženy. Ide však o baktérie, ktoré majú v okolí konečníka samotné ženy, nie je teda nutné vyšetrovať aj partnera,“ uvádza lekár. Muž však môže preniesť aj svoje črevné baktérie na genitálie ženy, pokiaľ nedodržiava správnu hygienu rúk.

love-3187623_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Po sexe na WC

Čo robiť, aby ste sa nepríjemnému zápalu vyhli? Pred stykom je žiaduca hygiena rúk a genitálií oboch partnerov. „Dôležité je, aby sa po pohlavnom styku žena vždy vycikala. Nie všetky ženy to dodržiavajú. To je jedno z hlavných preventívnych opatrení. Prúd moču spláchne baktérie, ktoré sa počas sexu dostali do močovej rúry,“ radí doktor Blaško. Platí aj, že žena by mala byť na sexuálny styk pripravená, predohra by mala prebehnúť adekvátne, zvlhčenie pošvy by malo byť také, aby sex bol jemný, aby nešlo o sex „na sucho“, aby trenie bolo čo najmenšie. Samotný kondóm nechráni ženu pred jej vlastnými črevnými baktériami a dokonca sa zdá, že zvyšuje riziko zápalu. Ochraňuje však pred množstvom sexuálne prenosných chorôb pri rizikovom styku, čo je jeho zásadný prínos.

bathroom-2094733_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Mydlo a gély vyškrtnite

Pohlavný styk je hlavným rizikom zápalu močových ciest. Žena preto musí dodržiavať aj základnú hygienu v intímnych partiách a v okolí konečníka. Pozor, netreba to však preháňať. „Neodporúčam žiadne mydlá ani gély na umývanie priamo na sliznicu genitálií. Ani tie, ktoré majú aloe vera či kyselinu mliečnu, lebo obsahujú aj čistiacu zložku. A tá zničí prirodzený film, ktorý má sliznica pošvy. Najlepšia je čistá voda. Práve ženy, ktoré používajú mydlá a gély v tejto oblasti, trpia častejšie zápalmi močových ciest a mechúra,“ vysvetľuje lekár.

soap-2726394_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Bidet a sprcha

Dôležité je tiež po každej stolici, ak máte tú možnosť, použiť bidet, alebo osprchovať si konečník. Tak spláchnete baktérie E.coli. „Vlhčené obrúsky veľmi neodporúčam, hoci je to veľmi moderné. Nedokážu odstrániť baktérie z okolia konečníka tak dokonale ako tečúca voda. Uznávam ich len ako náhradnú možnosť, ak nemáte k dispozícii bidet, alebo sprchu,“ hovorí doktor Blaško. Nie menšiu pozornosť by mala žena venovať aj uteráku. Na intímne partie používajte vždy osobitný uterák. „Tiež sa stretávam s tým, že niektoré ženy sa po vymočení nesprávne utierajú toaletným papierom. Treba sa utierať smerom od genitálií ku konečníku. Nie od konečníka smerom dopredu, lebo to spôsobuje prenos baktérií,“ upozorňuje lekár.

water-3176092_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Tangáče v tom nie sú nevinne

O negatívnom vplyve tangáčových nohavičiek na zdravie ženy sa toho už veľa popísalo. Doktor Blaško pripomína, že skutočne hrajú veľmi negatívnu úlohu pri vzniku zápalov močových ciest a mechúra u žien. „Konečník je veľmi blízko pošvy, blízko močovej rúry. Už len samotnou chôdzou v tangáčoch, trením kúska látky medzi nohami, si ženy prenášajú z konečníka baktérie smerom dopredu, do oblasti pošvy a močovej rúry. A potom, keď majú pohlavný styk, tak sa baktérie vtierajú do močovej rúry,“ vysvetľuje urológ. Aj keď je táto bielizeň pre mužov veľmi sexi, ženám odporúča nosiť klasické bavlnené nohavičky a prať ich pri 60 stupňoch Celzia. Takto sa spoľahlivo zničia baktérie.

tanga-109155_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Brusnice sú mýtus

Preparáty z brusníc, ktoré predávajú v lekárni, vám pri zápale močového mechúra nepomôžu. „Posledné štúdie na veľkom počte žien ukazujú, že užívanie brusnicových produktov neznižuje výskyt infekcií močových ciest. Skôr pri týchto výživových doplnkoch funguje placebo efekt. Ženy pri ambulantnom vyšetrení spravidla uvedú, že dva až tri dni sa cítili lepšie, potom však účinok pominul a ťažkosti sa vrátili, respektíve ešte sa zhoršili,“ vraví doktor Blaško. Počas antibiotickej liečby sú vhodné probiotiká a to nielen vo forme tabletiek. Najlepšie sú z domácej výroby, ktoré sú najčerstvejšie a obsahujú najviac aktívnych probiotických kmeňov. Teda, ak viete a máte tú možnosť, spravte si doma vlastný jogurt, alebo kyslé mlieko. Po antibiotickej liečbe, alebo už priamo počas nej s odstupom niekoľkých hodín, sú probiotiká vynikajúcou voľbou na obnovenie pôvodnej flóry tráviaceho traktu, ktorá bola narušená liečbou antibiotikami.

cranberries-2810138_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Ilustračné foto: shutterstock.com

VIERA MAŠLEJOVÁ

- - Inzercia - -