Dnes je pondelok, 25.marec 2019, meniny má: Marián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

21. marec je svetový deň poézie: Zaplaťte za kávu vlastnými veršami!

marec 20, 2018 - 09:01
Šálka povzbudzujúcej kávy alebo voňavého čaju sa premení na oslavu. V niektorých kaviarňach po celom Slovensku môžete osláviť 21. marec – Svetový deň poézie – poetickým platidlom. Za kávu alebo čaj môžete v 19 kaviarňach v jedenástich slovenských mestách zaplatiť vlastnými veršami.

Slovenská oslava poézie

Do piateho ročníka osláv sa zapoja tisícky kaviarní v 40 krajinách sveta, Slovensko nebude chýbať. Jednou z nich bude kaviareň La Crema v Eurovei, v ktorej herec Marek Fašiang privítal hudobníčku Janais a básnika Šimpeho Ondruša. „Každá skladba je pre mňa vlastne básňou. Skúste si niekedy prečítať texty piesní, je to podobné ako čítať si poéziu. Takmer každý hudobný album je vlastne básnickou zbierkou,“ hovorí hudobníčka a textárka Janais. Poéziu takmer všade aj Šimpe Ondruš, ktorý tvorí básne na počkanie: „Ľudia vnímajú poéziu ako umenie elity, ale básnikom je vo svojom srdci každý, kto svoj obyčajný život vie vnímať a žiť neobyčajne.“

Hudba a poézia patria k sebe

Ambasádorom medzinárodného podujatia sa tento rok stal britský hudobník JP Cooper. Talentovaný spevák a skladateľ zloží pieseň z najinšpiratívnejších básní, ktorými návštevníci kaviarní na celom svete zaplatia za svoj obľúbený nápoj. „Prepojene medzi hudbou a poéziou vnímam už roky. Pochopiť, ako môže poézia inšpirovať hudbu, je pre umelca kľúčové. Niektorí z najvýznamnejších umelcov dnes sprístupňujú poéziu množstvu ľudí,“ dodáva známy umelec. Tvorcovia najinšpiratívnejších básní môžu navyše vyhrať vstupenky na koncert JP Coopera. Stačí, ak fotku svojej básne zverejníte na stránke www.meinlcoffee.com.

Zoznam kaviarní, v ktorých môžete dňa 21. marca 2018 zaplatiť za kávu alebo čaj básňou:

BRATISLAVA
La Crema Eurovea, 
Julius Meinl Aupark
Julius Meinl Bory Mall
Hotel Crowne Plaza 
Gatto Matto

BANSKÁ BYSTRICA
Cukráreň Julius Meinl, Europa Shopping Center
La Crema, Europa Shopping Center

BARDEJOV
Bašta Café
Tvoj deň

HUMENNÉ
Café Avenue

KOŠICE
Fashion Point Café
PB Coffee
Kaviareň Julius Meinl

- - Inzercia - -