Dnes je pondelok, 25.marec 2019, meniny má: Marián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovensko si v nedeľu pripomenie tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie

marec 24, 2018 - 14:39
Slovensko si 25. marca pripomenie tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.

Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom. Hlavný program sa uskutoční v nedeľu. O 10:30 sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave uskutoční svätá omša s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským, bratislavským arcibiskupom metropolitom. O 18:00 bude spomienkové podujatie pri pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa.

Spojené bude s kladením vencov za účasti bývalého prezidenta Spolkovej republiky Nemecko Joachima Gaucka a prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Vystúpi na ňom katolícky disident a aktivista, ktorý patril k organizátorom Sviečkovej manifestácie, František Mikloško.

Poslednou časťou bude koncert v Slovenskej filharmónii - Redute so začiatkom o 19:00, ktorý je pre pozvaných hostí. S príhovorom na ňom vystúpi prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, bývalý prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

Pred 30 rokmi sa konalo pred budovou Národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pokojné zhromaždenie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu. Zástup modliacich sa a spievajúcich veriacich, so sviecami v rukách, bol rozohnaný príslušníkmi Verejnej a Štátnej bezpečnosti. Viacero účastníkov manifestácie bolo zaistených a vyšetrovaných. Organizátor zhromaždenia František Mikloško a niekoľkí jeho blízki spolupracovníci strávili deň na oddelení Bezpečnosti. Biskup Ján Chryzostom Korec bol zaistený už pri odchode zo svojho bytu v Petržalke. Manifestácia sa konala na sviatok Zvestovania Pána a dostala označenie Bratislavský Veľký piatok.

Bratislavská Sviečková manifestácia z 25. marca 1988 vstúpila do dejín ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z prenasledovaných katolíckych spoločenstiev. Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv. Tým pôvodne náboženské podujatie získalo širší občiansky rozmer. Na manifestáciu na Hviezdoslavovo námestie prišlo približne 2 000 ľudí, ďalšie tisíce boli v priľahlých uličkách. Počas zhromaždenia neodzneli žiadne prejavy, manifestujúci vyjadrili svoj odpor horiacimi sviečkami a modlitbami. Štátna polícia reagovala násilím, proti manifestujúcim použila obušky a vodné delá. Desiatky ľudí vrátane tých, ktorí sa v centre Bratislavy ocitli náhodou, zatkli a dlhé hodiny vypočúvali.

- - Inzercia - -