Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kritických chorôb pribúda. Poisťovne reagujú

marec 29, 2018 - 10:44
Zástupcovia poisťovní sa zhodujú na tom, že pripoistenie plnenia v prípade diagnostikovania kritického ochorenia patrí medzi najdôležitejšie pripoistenia vôbec. V dôsledku vážnej diagnózy nemusí nastať hneď najhorší scenár. Stačí, ak ochorenie znemožní postihnutému pracovať, čo sa odzrkadlí na výpadku príjmu. To môže znížiť rodinný rozpočet a problém je na svete. Navyše pri súčasnom životnom štýle zaznamenávame enormný nárast niektorých ochorení. V prípade Crohnovej choroby je to až 90% nárast.

Na základe štatistík je už dlhodobo najčastejším dôvodom úmrtia Slovákov kardiovaskulárne ochorenie. Nasledujú onkologické diagnózy. Výrazný je aj nárast infekcií a parazitických ochorení. Do povedomia sa tak dostáva aj možnosť pripoistenia kritického ochorenia v rámci životného poistenia. Stále je však toto pripoistenie málo využívané, napriek zvyšujúcej sa početnosti výskytu daných ochorení. „Poisťovne majú v súčasnosti k dispozícií komplexné balíčky pripoistenia kritických ochorení. Reagujú tak na najčastejšie a najzávažnejšie diagnózy, ktoré dnes trápia ľudí. Sú medzi nimi napríklad rakovina, rakovina in situ, infarkt myokardu, mŕtvica, HIV, ochrnutia, transplantácie, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba,... V prípade záujmu je možné poistiť len základný balíček, prípadne onkologické ochorenia alebo len čisto ženské či mužské diagnózy,“ hovorí Ivana Ruttkayová, špecialistka na osobné financie zo spoločnosti DELUVIS.

V zozname pripoistení je dnes mnoho diagnóz, ktoré v ňom pred desiatimi rokmi neboli. U ľudí sa totiž vyskytovali menej. „V posledných rokoch pribudla napríklad rakovina in situ. Niektoré poisťovne rozšírili svoje krytie aj o turistické choroby – horúčka dengi, brušný týfus, iné zas o stratu sebestačnosti nezávisle na diagnózu,“ vymenúva Ivana Ruttkayová.

Pre vyplatenie poistného plnenia je veľmi dôležité, aby bol pri uzatváraní zmluvy zdravotný dotazník klienta vyplnený pravdivo. Výnimkou nie sú ani priložené lekárske správy. Žiadať o vyplatenie poistného plnenia z pripoistenia možno hneď po diagnostikovaní. V niektorých poisťovniach však musí byť splnená podmienka prežitia 30 dní od diagnostikovania. Ideálne je, ak sa pre tento druh pripoistenia rozhodnú ľudia medzi 15. a 55. rokom života.

Od 15 rokov sa dajú už poistiť choroby dospelých ľudí, pre deti sú k dispozícii detské balíčky. „Čím je človek starší, tým vyššia je cena pripoistenia. Preto odporúčam poisťovať toto riziko už v mladom veku. Vtedy je to naozaj veľmi lacné. Určite odporúčam pripoistiť aj invaliditu od 40% a práceneschopnosť, čo často úzko súvisí práve s diagnostikovaním závažného ochorenia,“ dodáva Ivana Ruttkayová, špecialistka na osobné financie zo spoločnosti DELUVIS.

- - Inzercia - -