Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V New Yorku budú dražiť obrazy Andyho Warhola: Ich suma sa šplhá do závratných výšok!

apríl 07, 2018 - 14:14
V newyorskej pobočke aukčného domu Christie's budú 17. mája dražiť portrét legendárneho speváka Elvisa Presleyho od maliara Andyho Warhola.

Dielo s názvom Double Elvis (Ferus Type), ktoré je jediným Warholovým portrétom celej postavy, zobrazuje speváka ako pištoľníka s revolverom v ruke, tak, ako sa predstavil vo westerne Žiarivá hviezda (1960). V pozadí pritom možno vidieť Elvisa v rovnakej póze, len takmer neviditeľného. Dielo v čierno-striebornom prevedení z roku 1963 by mohlo podľa odborníkov vyniesť 30 miliónov dolárov (v prepočte približne 24,5 milióna eur).

Súčasťou aukcie je aj Warholov obraz hľadaného muža s názvom Most Wanted Men No. 11, John Joseph H., Jr. Dielo zobrazujúce policajné fotografie je súčasťou série Thirteen Most Wanted Men, ktorá vznikla pre Svetovú výstavu v New Yorku v roku 1964. Rovnako ako portrét Elvisa Presleyho, aj toto dielo by mohlo podľa Christie's vyniesť 30 miliónov dolárov.

Podľa predsedu Christie's pre súčasné umenie Alexa Rottera sú spomínané obrazy "Kráľa rock 'n' rollu a kariérneho kriminálnika veľmi pamätnými a skorými príkladmi Warholovho hlbokého chápania slávy". Obe diela momentálne vystavuje Christie's v Londýne. Verejnosť si ich môže pozrieť do utorka.

Na dražbe sa z Warholových diel zatiaľ za najväčšiu sumu predal v roku 2013 obraz Silver Car Crash (Double Disaster). Aukcia sa vtedy konala v aukčnom dome Sotheby's.

- - Inzercia - -