Dnes je štvrtok, 24.január 2019, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Obedujete "za behu"? Rozmyslite si to!

máj 04, 2018 - 10:44
Nesprávne stravovacie návyky vedú k zdravotným problémom a jedenie v strese môže viac ublížiť ako naplniť energiou. Jedlo by si mal každý vychutnať, precítiť jeho konzistenciu, farby, vôňu,. Aby sa dostavil pocit sýtosti, je vhodné jesť pomalším tempom. To chce, samozrejme, čas. Čas, ktorý sa vráti v podobe zdravia a vyššej produktivity.

Tiež patríte k poctivcom, ktorí radšej obetujú vlastný obed než prácu? Mali by ste sa nad sebou zamyslieť! Prácu môžete nájsť novú, ale zdravie máte len jedno. Preto by ste mali zabudnúť na rýchle ,,vyzobkávanie" jedla počas manuálnej práce alebo jedenie priamo za počítačom. Nájdite si minimálne polhodinku a vychutnajte si, čo máte na tanieri. Podľa možnosti to má byť zdravé a vyvážené.

Ak jedlo do seba dennodenne iba narýchlo nahádžete, koledujete si o vážne zdravotné problémy. Výhovorky typu, že máte nedostatok času kvôli pracovným zadaniam a končiacim termínom neobstoja. Čas na obed si treba nájsť práve vtedy. Počas náročného dňa už po pár hodiných môžete ľahko podľahnúť stresu. To neprospeje vašej nálade ani nálade kolektívu. Preto je dôležité počas prestávky vyčistiť hlavu a doplniť energiu.

Doprajte si hodinu

Najideálnejší čas na obedňajšiu prestávku býva okolo poludnia. Samozrejme, odvíja sa to aj od raňajok a od vášho časového rozloženia dňa. Na obed by ste si teda mali nájsť čas medzi pol dvanástou až druhou. Väčšina z nás má ale na obed vyhradenú pol hodinu, čo spôsobuje to, že jedlo hltáme a ešte si pomáhame aj tekutinami, ktorými veľké sústa potravy zapíjame a tak má tráviaci trakt čo robiť, aby potravu spracoval.

Nezabudnite na správne živiny a zeleninu

Aj počas obeda by mali byť v jedle prítomné tri živiny, ktoré tvoria základ - bielkoviny, sacharidy a tuky. Ťažšie jedlá, ako sú napríklad pizza, halušky či cestoviny by ste si mali dopriať najneskôr na obed. Strukoviny a obilniny taktiež. Nezabudnite pri tom na zeleninový šalát či prílohu.

Čo v prípade, ak naozaj nestíhate?

V tomto prípade je lepšou voľbou fastfood ako bageta z trafiky či benzínovej pumpy. Dnes vo fastfoodoch nájdete aj bohatú ponuku zeleninových šalátov či už s mäsom, alebo bez.

salad-1672505_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Titulná foto: shutterstock.com

Naše aktivity: 

- - Inzercia - -