Dnes je streda, 23.január 2019, meniny má: Miloš
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Rakovina vaječníkov sa vie zákerne maskovať

máj 10, 2018 - 10:20
Ženy, nechceme vás strašiť, ale majte sa na pozore pred rakovinou vaječníkov. Toto ochorenie sa dokáže tak dokonale „maskovať“, že pacientky neraz prichádzajú k lekárovi, až keď majú veľké nádory v tele.

Situáciu pri tomto nádore komplikuje to, že na zistenie včasného štádia – teda, keď sú nádory na vaječníkoch malé, dodnes nemáme spoľahlivé vyšetrovacie metódy. „Nikde na svete neexistuje skríning, ktorý by vedel odhaliť včasné štádium rakoviny vaječníkov,“ hovorí MUDr. Ladislav Masák, CSc., prednosta Kliniky gynekologickej onkológie Onkologického ústavu sv. Alžbety a SZU v Bratislave. Ako vysvetľuje ďalej, v súčasnosti existujú testy na vyšetrenie prítomnosti génu BRCA1 a 2. Ak sa u ženy zistia tieto gény, je predpoklad, že ochorie na rakovinu vaječníkov či prsníkov. Známy je prípad herečky Angeliny Jolie, ktorej zistili prítomnosť BRCA1, a tá si potom dala vyoperovať prsia a vaječníky. Podľa lekárov sa preventívnym odstránením vaječníkov zníži riziko vzniku rakoviny vaječníkov o 97 percent a riziko vzniku rakoviny prsníkov o 50 percent, pretože sa odstráni zdroj estrogénov. A ak sa odstránia obidva prsníky, zníži sa riziko rakoviny prsníkov o 90 až 95 percent. 

Markery sú problematické

Problém je v tom, že nie u všetkých žien vzniká nádor na vaječníkoch na podklade dedičnosti. A aj pre ne potrebujeme testy, ktoré by včas zistili rakovinu. „Veľké nádeje sa vkladali do stanovovania nádorového markera CA-125 a vaginálneho ultrazvuku ako možných vyšetrení, ktoré by odhalili včasné štádium rakoviny vaječníkov. Bohužiaľ sa to nepotvrdilo. Marker CA-125 je totiž až v polovici prípadov včasného štádia ochorenia negatívny,“ konštatuje skúsený onkogynekológ. Na celom svete sa 75-80 percent pacientok diagnostikuje v 3. a 4. štádiu ochorenia. Na Slovensku je to tiež tak. To je veľký problém, pretože, ak sa zákerné ochorenie zistí takto neskoro, päť rokov po liečbe prežíva len okolo 25 percent žien. „Ak by sme však rakovinu vaječníkov dokázali zistiť už v prvom štádiu, tak päť rokov po liečbe by prežívalo až 90 percent pacientok,“ vysvetľuje doktor Masák.

Nádor tlačí na bránicu

„Stretávame sa u nás i s pacientkami, ktorým vyoperujeme z brucha až 40-centimetrové nádory. K nám sa dostanú až s veľkým, naliatym bruchom, keď nádor tlačí na bránicu, tým zmenšuje kapacitu pľúc a ženám sa ťažko dýcha. Prečo? No, lebo tá žena si povie, že aj jej babke a aj jej mame v tom veku rástlo brucho. Berú to tak, že také priberanie je prirodzené a jednoducho si len povoľujú pás na sukni s tým, že sa nič nedeje,“ vraví lekár. Väčšina týchto pacientok má po päťdesiatke.

Gynekológa ignorujú

Chyba, ktorú robia tieto ženy, je, že vôbec nechodia ku gynekológovi. Pritom u nás platí, že raz za rok má žena nárok na gynekologickú preventívnu prehliadku. Pri tejto prehliadke sa môže urobiť cytológia – test na odhalenie predrakovinových stavov na krčku maternice a aj sonografia malej panvy.  „Iste, vaginálnym ultrazvukom sa nedá spoľahlivo odhaliť rakovina v ranom štádiu. No sonografia malej panvy, keď lekár prechádza sonografom po podbrušku, by vedela odhaliť aj10-centimetrový nádor. A to je už rozdiel oproti 40-centimetrovej ,lopte'. Preventívne prehliadky u gynekológa ženám rozhodne odporúčam,“ zdôrazňuje lekár.

Operácia je dôležitá

Najväčší efekt v rámci liečby má operácia, ak je u pacientky možná a pacientka je inak v dobrom zdravotnom stave. „Operovať má význam len vtedy, ak na základe dôkladných vyšetrení prídeme k poznaniu, že vieme odstrániť všetko viditeľné nádorové tkanivo. Počas tejto operácie vyberáme nielen vaječníky, ale aj maternicu,“ vraví doktor Masák. Rakovina vaječníkov sa správa tak, že sa z nádoru odlupujú rakovinové bunky, ktoré sa podľa smeru pohybu čreva dostávajú do celého brucha. Drobné uzlíčky zhlukov nádorových buniek bývajú „rozosiate“ po celej podbrušnici a usídlia sa i na bránici, na črevách, v pečeni. Teda pred chirurgmi stojí náročná úloha odstrániť aj tieto metastázy. Mnohé ženy však hneď operovať nie je možné. Musia najprv podstúpiť chemoterapiu –  tri cykly, aby sa nádor ohraničil. Ak to nepomôže, pokračuje sa ďalšími cyklami. „No bohužiaľ, ani to nemusí pomôcť a pacientku nemôžeme operovať. Nedokážeme ju vyliečiť,“ smutne konštatuje prednosta. Zlé je, že prípadov, keď ženy zomierajú na rakovinu vaječníkov, na celom svete pribúda. Podľa údajov Národného onkologického registra Slovenskej republiky v roku 2010 bolo u nás diagnostikovaných 511 nových prípadov rakoviny vaječníkov a zomrelo 277 žien.

Nie všetko je rakovina

Nie všetky útvary, ktoré narastú na vaječníkoch, sú zhubné nádory. Často ide o rôzne nezhubné cysty. Mnoho žien sa vystraší a napokon lekári zistia, že nemajú onkologické ochorenie. „Rozhodne nepodceňujte pravidelné vyšetrenia u svojho gynekológa. V onkológii platí, že čím skôr sa ochorenie zistí, tým väčšie šance sú na úplné vyliečenie, alebo na dlhodobé kvalitné prežívanie,“ zdôrazňuje onkogynekológ.

Čo je podozrivé?

Neexistuje znak, ktorý by lekárov a ženu jednoznačne upozornil, že v jej tele začína „šarapatiť“ rakovina vaječníkov. No mali by ste spozornieť, ak vás dlhší trápia tieto ťažkosti a nikdy predtým ste na ne netrpeli:

  • cítite tlak v bruchu, pocit plnosti, nadúvanie a dlhodobú bolesť v oblasti brucha a podbruška
  • dramaticky sa vám zväčšuje brucho, no iné časti tela, ako sú tvár a paže, strácajú tuk i svalovú hmotu
  • máte časté nutkanie na stolicu, alebo trpíte na ťažkú zápchu, ktorá sa strieda s hnačkou
  • trápi vás pálenie záhy
  •  máte pocit sýtosti aj pri malom príjme potravy, alebo pociťujete nechuť k jedlu
  • mávate častejšie nutkanie na močenie
  • pociťujete bolesť pri pohlavnom styku a tento stav pretrváva viac ako dva týždne 

Zdedíme ju aj po otcovi

Vedci nedávno objavili novú genetickú mutáciu spôsobujúcu rakovinu vaječníkov, ktorú dcéry dedia od svojich otcov. Ako je to možné, veď muži ani vaječníky nemajú? O vysvetlenie sme požiadali primárku Oddelenia lekárskej genetiky Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave RNDr. Regínu Lohajovú Behulovú, PhD. 

„Áno, dcéra môže po otcovi zdediť rakovinu vaječníkov. Otec síce vaječníky nemá, ale je nositeľom genetickej mutácie, ktorá ochorenie vyvoláva. Otec zdedil „pokazený“ gén od svojej matky. Tento najnovší výskum je ešte len v štádiu prvých náčrtov. Konkrétne pomenovanie táto mutácia ešte nemá. My už však dnes v klinickej praxi poznáme dedičný nádorový syndróm – označuje sa anglickou skratkou HBOC. Tu okrem známeho BRCA 1,2 patrí aj ďalších 26 génov, ktoré okrem rakoviny prsníkov a vaječníkov môžu vyvolať aj rakovinu hrubého čreva, pankreasu a kože. A aj pri dedičnom nádorovom syndróme  HBOC platí, že ho môže prenášať aj otec. Tento posledný objav o zatiaľ nepomenovanej genetickej mutácii znie pre laickú verejnosť prekvapivo. Pre nás genetikov to až také prekvapivé nie je.“ 

Ako môžeme využiť poznatky vedy v bežnej praxi? „Sledujte si svoju rodinu, najmä ak jej členovia ochoreli na rakovinu v mladom veku. Ak otec mal napríklad pred päťdesiatkou rakovinu hrubého čreva, dcéra môže zdediť rakovinu v podobe nádoru na vaječníkoch. Je dobré, ak si dcéra dá urobiť v takom prípade genetické testy. Ak jej vyjdú pozitívne výsledky, potom bude častejšie sledovaná lekármi.“

 

 

Naše aktivity: 

- - Inzercia - -