Dnes je streda, 20.marec 2019, meniny má: Víťazoslav, Klaudius
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tretia planéta

máj 23, 2018 - 13:05
Kniha fotografií lídra Slobodnej Európy Whiskyho, krajiny ako Náhorný Karabach, Irán, Srí Lanka, Gruzínsko a iných.

Whisky a jeho kniha fotografií Tretia planéta

Milo Láber založil kultovú kapelu Slobodná Európa v roku 1989, nahral s ňou niekoľko legendárnych albumov a dodnes aktívne koncertuje. Ako režisér a kameraman natočil množstvo hudobných videoklipov, rád pilotuje lietadlá a cestuje po svete. 

Jeho nová kniha Tretia planéta ho ukazuje z pohľadu skúseného a vnímavého fotografa. „Zem je treťou planétou v Slnečnej sústave. Je to  názov, pod ktorý sa dajú skryť všetky fotografie z mojich ciest. Vždy cestujem na miesta, kde nie je McDonald, snažím sa ísť tam, kde svet ešte nie je poškodený civilizáciou. Kde ľudia žijú tak ako pred dvesto rokmi. Tie miesta o chvíľu zmiznú,“ tvrdí Whisky.

Hudobník, pilot, kameraman a režisér Milo Láber, známy skôr pod prezývkou Whisky, dodnes navštívil zhruba 80 krajín. Zameriava sa najmä na miesta, kde ešte civilizácia a turistický ruch nestihli zničiť prírodu a tradičný spôsob života.

V tejto knihe nájdete jeho myšlienky o tom, čo mu cestovanie dalo a ako ovplyvnilo jeho život. Fotografie z Gruzínska, Iránu, USA, Arménska, Kolumbie, Náhorného Karabachu, ale aj zo Severnej Kórey či Srí Lanky vznikli počas jeho ciest medzi septembrom 2016 a januárom 2018. 

Na začiatku knihy Tretia planéta bola Whiskyho cesta do Gruzínska. Vyrazil na ňu s kurátorom diel Andyho Warhola Martinom Cubjakom. Spevákove fotky sa mu tak páčili, že mu ponúkol urobiť výstavu v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. 

V knihe Tretia planéta, ktorá má vyše 150 strán vo väčšom formáte, nájdete naozaj zaujímavé a nezvyčajné fotografie. Napríklad deti z vojnou zničeného Kelbadžáru v horách oddeľujúcich Náhorný Karabach od Arménska.
Alebo rozstrieľanú kupolu minaretu a interiér mešity, ktorá ako jediná budova v Agdame ostala stáť. Fotku z nácviku propagandistických tancov na nábreží rieky Tedong. Bazár v iránskom Tabrize, najväčší krytý na svete a zároveň jeden z najstarších v Ázii, ktorý je doslova bludiskom chodieb a zastrešených námestí. 

Množstvo zaujímavých fotografií a informácií nájdete v knihe Tretia planéta.

Tretia planéta: https://www.bux.sk/knihy/408178-tretia-planeta.html 

- - Inzercia - -