Dnes je utorok, 26.marec 2019, meniny má: Emanuel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zuzana Smatanová vydáva unikátny dvojalbum Echo!

máj 29, 2018 - 16:48
Dlhých sedem rokov si museli fanúšikovia skladateľky a speváčky Zuzany Smatanovej počkať na jej nový štúdiový album, no stálo to za to. Jej novinka „Echo“ je dokonca dvojalbum, na ktorom je dovedna 21 pesničiek. Zuzka na ňom v tichosti intenzívne pracovala ostatné štyri roky, aby ho fanúšikom darovala pri príležitosti jej 15-ho výročia na hudobnej scéne.

 Speváčka si tentoraz celé CD sama i produkovala

Na albume sú hity „Miesta“, „V dobrom aj v zlom“, či „Horou“, ale aj úplné novinky. Polovica albumu je v slovenčine, polovica v anglickom jazyku.  Zuzka k nemu pridáva aj ďalší bonus – jedinečný dokument o tom, ako CD vznikalo. Nakrúcala ho viac ako 3 roky.  „Taká dlhá odmlka nebola v pláne, ale prišla doba samostatných singlov a ja som sa po predošlom albume „Dvere“ z roku 2012 tomu prispôsobila. Vydala som päť singlov a videoklipy, ale niekde vo vnútri som veľmi chcela zase nahrať nový album, ktorý nebude úplne obyčajný. Malo to všetko svoj čas a ja som sa tým nechala viesť. Nechcela som nič tlačiť nasilu a robiť album pod tlakom iba preto, aby bol. Fanúšikovia sa ma sedem rokov neustále pýtali na nový album a pritom vôbec netušili, že som na ňom začala potajme pracovať už v roku 2014, hneď po vydaní duetu „Miesta“. Sľúbila som si, že si toto tajomstvo nechám pre seba, kým ten album neurobím úplne celý a fanúšikov prekvapím,“ vraví Zuzana Smatanová.

Na dvojalbume „Echo“ je dovedna 21 pesničiek. „Názov „Echo“ som vybrala preto, že má symbolizovať ozvenu mojich prežitých pocitov a emócií, ktoré sa odrážajú v mojich pesničkách. To, že som ho aj produkovala, vnímam z odstupom času ako prirodzený krok pohnúť sa ďalej. Veľa som sa počas pätnástich rokov naučila a preto som sa rozhodla ísť do produkcie vo svojej réžii. Bola to obrovská výzva, pretože som už nebola len autorka hudby a textu, ale aj producentka, ktorá musí mať správny odstup a vedieť, kam pesničku produkciou posuniem. Moja prvá samostatná skúsenosť s produkciou bola v piesni „Horou“ a myslím, že práve tá bola spúšťačom k tomu, aby som si dvojalbum produkovala celý. Prvýkrát som nenahrávala s mojou kapelou, ale s muzikantmi, s ktorými som nikdy doteraz nespolupracovala. Bolo to obohacujúce, inšpiratívne a aj vďaka nim majú moje pesničky iný zvuk, ako doteraz,“ dopĺňa Zuzana.

K albumu Zuzka pridáva aj ďalší darček pre svojich fanúšikov. Jedinečný hodinový dokument o tom, ako vyzerá proces jej tvorby. Film nakrúcala viac ako tri roky. „Zachytáva ma v mojom domácom štúdiu pri textovaní, pri tvorení melódie na klavíri, na gitare, pri aranžovaní slákových sekcií, pri spievaní, až po moju samotnú produkciu v štúdiu, kde pracujem s Ivanom Jombikom a so skvelými hudobnými hosťami ako napríklad Martin Valihora, Juraj Griglák, Martin Gašpar, Milan Adamec, Tomáš Löbb a s mnohými ďalšími. Denne som nosila do štúdia kameru a zachytávala všetko, čo sa dialo a vytváralo. Vzniklo tak obrovské množstvo videí, z ktorých som pred ukončením nahrávania vybrala tie najzaujímavejšie momenty a zostrihala spolu s Petrom Výbochom. Je to pre mňa jedinečná a originálna spomienka na toto skvelé tvorivé obdobie, kedy fanúšikovia ani len netušili, že nahrávam dvojalbum a preto dúfam, že sa im bude tento bonus páčiť,“ uzavrela.

- - Inzercia - -