Dnes je pondelok, 25.marec 2019, meniny má: Marián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ajurvéda

máj 23, 2018 - 17:54
Kniha uznávaného českého lekára Davida Freja, nielen o základoch a filozofii ajurvédy, ale aj množstvo praktických tipov a rád. Máme k tomu aj VIDEO rozhovor s autorom.

Kniha pre vaše zdravie

Často je nazývaná „matkou medicíny“. Z ajurvédy vychádza klasická západná medicína. Rovnako alternatívne smery medicíny vrátane čínskej medicíny, homeopatie, akupunktúry, plastickej chirurgie. Uznávaný český lekár David Frej o nej napísal knihu Ajurvéda.

Prináša v nej zrozumiteľne a jednoducho popísané základy, ktoré tvoria systém ajurvédy. Ponúka praktické tipy, ako si predĺžiť život a dožiť sa vysokého veku v zdraví. Zoznamuje nás s princípmi zdravia, so základmi harmonickej stravy, najznámejšími bylinami, dozviete sa o detoxikácii a omladení organizmu a spoznáte jednoduché meditačné a dychové cviky.

Prehľadne napísaná kniha s mnohými príkladmi dokazuje, že Ajurvéda so svojím niekoľko tisícročným medicínskym systémom, prináša praktické princípy aj pre súčasnú dobu a každý z nás ich môže jednoducho uplatniť vo svojom živote.

Pozrite si VIDEO rozhovor s MUDr. Davidom Frejom:

David Frej o zdraví, zápaloch, či ajurvéde (ROZHOVOR)

Ajurvéda svojim komplexným a celostným prístupom posudzuje každého jedinca veľmi individuálne, s ohľadom na jeho konkrétne životné podmienky, nielen podľa ochorenia. V knihe Ajurvéda David Frej popisuje 4 princípy zdravia, základy harmonickej stravy a detoxikáciu i omladenie tela.

„Zmeniť svoje zlé zvyky a pracovať na sebe nie je, samozrejme, vôbec jednoduché. Znamená to nájsť si čas zaoberať sa svojím zdravím, snažiť sa zmeniť nesprávnu životosprávu, a tým sa zbaviť toxických látok, ktoré sa v nás počas života nahromadili,“ tvrdí David Frej.

Keď sa po prvýkrát zoznámil s ajurvédskou medicínou, zaujala ho kombinácia preventívnej liečebnej metódy a zistenia, že človek môže byť tak veľmi psychicky chorý, že uňho prepukne choroba, ktorá sa prejaví na fyzickej úrovni (zápal, nádor a podobne) a naopak. Súčasná západná medicína (hlavne pri chronických ochoreniach) len potláča príznaky, ale nelieči príčinu a k pacientom má veľmi neosobný vzťah. Ako poznamenal jeden ajurvédsky mudrc: „Lekár, ktorý nenašiel cestu k srdcu svojho pacienta, nemôže byť dobrým lekárom.“

Prehľad princípov nesprávneho stravovania
• Nejedzte vyprážané pokrmy, umelé tuky (margaríny) a konzervované potraviny, ktoré majú veľa negatívnej energie.
• Nejedzte pred 7. hodinou ráno alebo po 19. hodine večer.
• Pri jedle nekombinujte príliš veľa potravín.
• Pocit ťažkosti po jedle, pálenie záhy, tráviace ťažkosti a únava znamenajú nesprávne jedlo, oslabené trávenie alebo konzumáciu jedla narýchlo či v nevhodnú dobu.
• Nejedzte, pokiaľ nie ste hladní (pokiaľ ste jedli predchádzajúci večer neskoro, neraňajkujte). Nejedzte príliš ľahké jedlá na poludnie.
• Tiež nejedzte, ak ste rozhnevaní, v depresii, pred a po cvičení alebo po väčšej fyzickej aktivite a pod.
• Obmedzte potravu pri úpornej zápche.
• Pri jedle nečítajte a nezaoberajte sa inými činnosťami.
• Ovocie nekombinujte s iným jedlom.
• Studené a ľadové nápoje nepite, sú škodlivé.
• Neprejedajte sa – jedzte menšie množstvá jedla. Prejedanie vytvára toxíny.
• Nejedzte po cvičení, sexe, kúpeli.
Veľa tipov a rád nájdete v novej knihe Ajurvéda.

Milan Buno, literárny publicista


Ajurvéda: https://www.noxi.sk/ajurveda/

- - Inzercia - -