Dnes je pondelok, 20.máj 2019, meniny má: Bernard
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Koncertná pocta ikonám

jún 06, 2018 - 14:18
Karel Svoboda a Jozef Bednárik. Ich mená poznajú v Čechách a na Slovensku hádam všetci. Nie sú už, žiaľ, medzi nami, no ich výnimočná tvorba je tu stále prítomná a stale obdivovaná. Fanúšikovia oboch fenomenálnych osobností si ju budú môcť vychutnať na troch exkluzívnych benefičných koncertoch, ktoré vzdajú hold ich životu a umeniu.

Velikán populárnej, filmovej a muzikálovej hudby, ktorému dávajú aj prívlastok český národný a umelecký poklad, Karel Svoboda, tvoril pre najväčšie hviezdy hudobnej scény tak v Čechách ako aj na Slovensku na čele s Karlom Gottom, pre ktorého zložil viac ako osemdesiat hitov. No spolupracoval aj s ďalšími známymi speváckymi osobnosťami: Hanou Zagorovou, Helenou Vondráčkovou, Michalom Davidom, Evou Pilarovou, Waldemarom Matuškom, Leonou Machálkovou, Danielom Hůlkom a celým radom ďalších populárnych spevákov. Legendárne sú nielen jeho melódie k filmom Soľ nad zlato, Z pekla štěstí, Což takhle dát si špenát, Ako sa budia princezné a Tři oříšky pro Popelku. V celej Európe sa kultovou stala aj jeho hudba k seriálom Včielka Maja, Cirkus Humberto, Tao Tao, Létající Čestmír, Pinocchio, Návštěvníci, Kačenka a strašidla. Nuž a opomenúť určite nemožno jeho mimoriadne úspešné, doslova nezabudnuteľné muzikály: Dracula, Noc na Karlštejně a Monte Cristo. 

Druhou neobyčajnou osobnosťou, ktorej budú venované galakoncerty, je legendárny slovenský režisér, malý, veľký muž českých a slovenských scén Jozef Bednárik. Režíroval mnoho úspešných muzikálových, operných, činoherných, ale aj baletných predstavení na Slovensku, v Čechách a v zahraničí. Medzi jeho najúspešnejšie činoherné inscenácie sa zaradili také významné hry akými sú Titus Andronicus , Meštiak šľachticom, Dom Bernardy Alby či Jarné prebudenie. Jozef Bednárik sa preslávil aj naštudovaním najznámejších operných diel Don Giovanni, Don Carlos, Carmen alebo Turandot. Chýrne sú jeho muzikálové skvosty Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Kabaret, Adam Šangala, Klietka bláznov, Donaha!, a aj Fidlikant na streche.

Pre všetkých milovníkov muzikálov je veľkým darom, že obe tieto fenomenálne osobnosti spojila v minulosti spolupráca. Jej výsledkom sú nezabudnuteľné diela, pri ktorých sa zažiaril autorský génius Karla Svobodu a Jozefa Bednárika a to muzikál Monte Cristo a najmä najúspešnejší česko- slovenský muzikál Dracula.

Pripravované jesenné benefičné koncerty Od Lady Carneval k Draculovi v troch slovenských mestách -v Žiline, Košiciach a Bratislave budú exkluzívnym prierezom tvorby Karla Svobodu s akcentom na jeho muzikálovú tvorbu a jeho spoluprácu s Jozefom Bednárikom. Ako nám prezradili organizátori podujatia, diváci sa majú naozaj na čo tešiť. Jedinečnosť multimediálneho predstavenia bude umocnené emotívnou videoprojekciou, hudobným sprievodom symfonického orchestra a doplnené scénickým tancom. Skvelý hudobný moderovaný program, ktorý predstavuje mozaiku  najväčších popových, filmových a muzikálových hudobných hitov, doplní veľkoplošná videoprojekcia, svetelné efekty a príspevky s dobovými zábermi i komentármi súčasníkov oboch tvorcov. Chýbať nebudú rozhovory s umelcami, zábery z príprav muzikálov, nahrávania hudby, ukážky z filmov či dokumentárne zábery z divadelných skúšok.

Zostáva už iba dodať, že počas koncertov svojim spevom divákov očaria slovenské a české hviezdy - Helena Vondráčková, Jiří Korn, Leona Machálková, Nela Pocisková, Petr Kolář, Daniel Hůlka, Juraj Bača a Martin Chodúr.

Pozrite si videopozvánku na koncerty Od Lady Carneval k Draculovi od  českého operného a muzikálového speváka a herca Daniela Hůlku:

Od Lady Carneval k Draculovi - Daniel Húlka - videopozvánka

- - Inzercia - -