Dnes je utorok, 26.marec 2019, meniny má: Emanuel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prieskum: Desiatky percent ľudí si neumýva ruky!

jún 06, 2018 - 15:50
Viete, že až 99 % Slovákov tvrdí, že si pred opustením toalety vždy ruky umyje? To nie je vôbec zlá štatistika, však? Držíme krok so západnými zemami, ktorých občania sa k umývaniu rúk hlásia v podobnej miere. Ako však ukazujú britské štúdie, pravda je často trochu iná a nie vždy platí to, čo stojí čierne na bielom.

Britskí vedci sa v jednom z prieskumov na vybranej benzínovej pumpe pri diaľnici opýtali návštevníkov, či si pred odchodom z toalety umyli ruky. Až 99 % z nich, teda rovnako ako na Slovensku, odpovedalo, že áno. Pri kontrole kamerových záznamov priamo z toaliet však výskumníci odhalili, že ruky si v skutočnosti umylo len 32 % mužov a 64 % žien.

Z ďalšieho vedeckého pozorovania o pár rokov neskôr vyplynulo, že bez umývania rúk opustilo verejné záchody 10 % Britov a ďalších 33 % z tých zvyšných nepoužilo pri umývaní mydlo. Niet divu, že niekoľko britských univerzít potom pri spoločnom vedeckom projekte odhalilo fekálne baktérie na 26 % skúmaných ľudských rukách, 14 % bankovkách a 10 % platobných kartách.

Návyk sa musí zakoreniť v detstve

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa až 80 % infekcií šíri z dôvodu neumytých či zle umytých rúk. Najnebezpečnejšie sú žltačka typu A, salmonelóza, črevné problémy alebo chrípky. Podľa vedcov ľudia nemusia byť nutne leniví alebo nedbalí hygieny. Pri odchode z toalety môžu konať automaticky a nevedome. „Nepremýšľajú o tom, čo robia. Často si myslia, že si už ruky umyli a pritom to nie je pravda,“ poznamenala doktorka Val Curtisová z The London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Umývanie rúk je preto nutné pestovať ako prirodzený návyk už od útleho veku. A to nielen po toalete, ale tiež po každom príchode z vonku, pred jedlom a pri ďalších príležitostiach. V našich škôlkach sa často deti učia pravidelnému umývaniu rúk pomocou hier a súťaží.

Kvalitu umývania ovplyvňuje i čistota toaliet

Najnovšie výskumy ukázali, že je v podstate jedno, či si človek umýva ruky studenou alebo teplou vodou. Rozhodujúca je predovšetkým dĺžka umývania mydlom, ktorá by sa mala pohybovať medzi 15 až 30 sekundami. Dôležité je nezabudnúť namydliť kožu medzi prstami, v okolí nechtov a na hánkach rúk.
Z vedeckého pozorovania tiež vyplynulo, že kvalitu umývania ovplyvňuje samotný priestor toaliet. Ponuré, špinavé a zapáchajúce prostredie vedie človeka k rýchlemu odchodu, zatiaľ čo na čistých upravených toaletách si ľudia ruky umývajú dlhšie.

Na to poukazujú tiež výrobcovia hygienických a čistiacich prostriedkov na Slovensku, ktorí v rámci svojej spoločenskej zodpovednosti školám a škôlkam ponúkajú súťažné programy, v ktorých je motiváciou získanie finančných príspevkov na rekonštrukciu toaliet. „Náš projekt Domestos pre školy koncipujeme interaktívne. Zapoja sa nielen deti, ale tiež učitelia a rodičia. Súťažilo s nami už 933 materských a základných škôl na Slovensku. Po štyroch ročníkoch sa nám podarilo zlepšiť hygienické podmienky na školách pre viac ako 35 484 žiakov, a preto sa s ďalšími očakávaniami púšťame do piateho ročníka, “ poznamenáva Vojtěch Buřič, brand manažér značky Domestos.

- - Inzercia - -