Dnes je streda, 20.február 2019, meniny má: Lívia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tehotenstvo vo vyššom veku? Takto reagujú lekári!

jún 11, 2018 - 08:04
Dôvodov, prečo sa ženy rozhodnú mať deti v neskoršom veku, je veľmi veľa. Buď si budujú kariéru, alebo uzavrú po rokoch nový vzťah či chcú oživiť rodinné hniezdo, ktoré dospelé deti už opustili. Niektoré tehotenstvo prekvapí, pomýlia si ho s klimaktériom, iné sa naň pripravujú a sú ochotné podstúpiť aj umelé oplodnenie. Žiaľ, v tomto prípade platí, že vek nie je len číslo a riziko, ktoré podstupujú, je niekedy vysoké.

Možnosť otehotnieť prirodzenou cestou so stúpajúcim vekom žien klesá a po päťdesiatke je prakticky nemožné. Známe svetové „rekordérky“, ktoré porodili vo vysokom veku, aj slávne herečky a speváčky, ktoré sa na materstvo odhodlali po päťdesiatke, absolvovali umelé oplodnenie. Pri takýchto správach sa však pýtame: Neriskujú takéto ženy? Je to etické? Je správne priviesť na svet dieťa, ktoré už nebudem vládať vychovať?

Aj keď existuje vo svete úzus, že po 53. roku života matky by sa už umelé oplodnenie nemalo vykonávať, za peniaze vyjdú lekári neraz v ústrety aj oveľa starším ženám, túžiacim po dieťati.

Ako je to u nás? „Na rozdiel od Českej republiky, kde už prijali zákon, podľa ktorého je umelé oplodnenie povolené do 50. roku ženy, u nás stále chýbajú zákonom stanovené pravidlá a lekári sa nemajú o čo oprieť. Záleží preto na rozhodnutí etickej komisie toho ktorého pracoviska, ale spravidla je to vek 50 až 51 rokov. Treba totiž brať do úvahy zdravotné riziko pre matku,“ uvádza docent Jozef Války, jeden z priekopníkov reprodukčnej medicíny na Slovensku.

Čo hrozí matkám a ich deťom, keď sa rozhodnú pre materstvo vo vyššom veku? Gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková hovorí: „Gravidita po päťdesiatke je raritná a samozrejme so sebou nesie zdravotné riziká. Najzrejmejšie sú ochorenia plodu spôsobené chromozomálnymi aberáciami vzhľadom na vek matky pri počatí. Pre matku existujú zasa riziká spôsobené graviditou. Riziká pre plod vedia štatisticky vyjadriť genetici, záťaž pre matku je veľmi individuálna a závisí od zdravotného stavu, prekonaných ochorení a hlavne prebiehajúcich ochorení nielen v čase otehotnenia, ale počas celej gravidity. Vek otca pri otehotnení nie je taký rozhodujúci, vyšší vek však môže ovplyvňovať chromozómové chyby.“

Tehotenstvo vo vyššom veku býva spravidla rizikové a často sa končí cisárskym rezom. Tkanivo totiž už nie je také poddajné ako v dvadsiatke a jeho rozťažnosť pri pôrode nemusí byť dostatočná. Čím je žena staršia, tým viac ochorení, rôznych zápalov prekonala a je vyššia pravdepodobnosť, že trpí vysokým tlakom, cukrovkou, varixami a podobne, čo všetko zvyšuje rizikovosť tehotenstva. U matiek vo vyššom veku je aj vyššia možnosť genetických porúch, najmä Downovho syndrómu.

Pozitívom je, že ženy, ktoré si na vytúžené materstvo počkali do zrelého veku, si ho aj patrične užívajú a môžu byť dobrými matkami. No vek nepustí a mnohé nemajú dostatok fyzických ani psychických síl na zvládanie malého dieťaťa. A čo potom, keď matku začnú prenasledovať choroby, ktoré prichádzajú s vekom? Aj keď dnes lekári aj psychológovia už pripúšťajú, že nemusí byť katastrofou, ak sa žena stane matkou po štyridsiatke, zhodujú sa na tom, že ideálny vek to nie je.

- - Inzercia - -