Dnes je štvrtok, 18.apríl 2019, meniny má: Valér
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Božidara Turzonovová: Som šťastná, že mám hviezdu vedľa svojho manžela

jún 14, 2018 - 21:53
,,Sláva pominie, na mená postáv, ktoré som stvárnila sa časom zabudne, ale dlaždica, na ktorej je moje meno, tá tu bude stále," povedala významná herečka, členka súboru Slovenského národného divadla, profesorka Božidara Turzonovová 14. júna 2018. Tento deň jej bude navždy pripomínať dlaždica na Filmovom chodníku slávy, ktorú zasadili pred Mestským divadlom Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave.

Deviata pamätná dlaždica na bratislavskom Filmovom chodníku slávy nesie meno a podpis Božidary Turzonovovej. Od štvrtkového slávnostného odhalenia sa zaradila k doterajším laureátom tohto ocenenia, ktorými sú Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Jozef Adamovič, Štefan Kvietik, Eva Krížiková, Ivan Palúch, Emília Vášáryová a Martin Huba.

Tomuto oceneniu sa významná herečka teší o to viac,  že na tomto mieste má svoju hviezdu s menom jej drahý manžel a herecký partner Jozef Adamovič. „Je to pre mňa veľmi zvláštny, hrejivý pocit, lebo na tomto chodníku sú pri mne už viacerí moji kolegovia a kolegyne a predovšetkým kolega mne najdrahší a najmilší, môj muž a náš otec a deduško Jozef Adamovič. Práve za touto stenou, na javisku Mestského divadla P.O. Hviezdoslava, sme prežili v 60. rokoch ten nádherný, tvorivý, silný divadelný kvas, tomu obdobiu sa dokonca hovorí hviezdny čas slovenskej činohry. Za našu prácu sme dostávali a dostávame plácu v podobe potlesku, na javisku však stojíme ako postavy pod inými menami a tu na týchto tabuľkách sú naše civilné mená. Takto sme spätí nielen s duchom, ale aj so zemou tohto divadla a tohto mesta. Komu sa to hodí, nech po nás chodí,“ vyznala sa.

odhalenie.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

turzonovovaa.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

grantulant.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Pani Božidare Turzonovovej zablahoželali a popriali veľa síl do ďalšieho umeleckého života bývalá prezidentka Medzinárodného filmového festivalu, riaditeľka Agentúry Promotion pani Mária Reháková, ktorá je autorkou myšlienky Filmového chodníka slávy. ,,Pred deviatimi rokmi by mi ani nenapadlo, že sa z myšlienky stane takáto udalosť. Som nesmierne rada, že tento projekt vznikol, pretože je to projekt pre budúce generácie. V tomto filmovom chodníku sú uložené dlaždice takých hercov, ktorí ovplyvnili vývoj slovenského divadelníctva aj kinematografie. Je pre mňa veľká česť, že dnes môžeme odovzdať hviezdu dáme, ktorá je stálicou vo svete filmu a divadla," povedala pani Mária Reháková počas svojho príhovoru.

rehakova_prihovor.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Zablahoželať úžasnej herečke prišli aj primátor hlavného mesta Bratislava pán Ivo Nesrovnal, námestníčka primátora Bratislavy pani Ľudmila Farkašovská, riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska a Mestského divadla DPOH pán Vladimír Grežo, riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu Bratislava pán Vladimír Krajňák a tiež jej hereckí kolegovia. Spomedzi nich Marína Kráľovičová, Štefan Kvietik, Dušan Jamrich, Štefan Bučko a ďalší významní predstavitelia kultúrneho a spoločenského diania.

blahozelanie.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Veľkú radosť z tohto ocenenia mala nielen samotná herečka, ale aj jej dcéra Lucia Reken s manželom a synčekom Maxíkom. 

dcera.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

vnuk.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Medzi gratulantov sa pridali aj zástupcovia kozmetickej značky Dermacol, ktorá Božidare okrem kytice kvetov venovala aj darčekový kôš s produktmi. Podujatie tento rok podporil aj Generálny importér osobných vozidiel Volvo T.O.P. AUTO Slovakia, a.s., model V90 Cross Country zdobil Filmový chodník slávy.

- - Inzercia - -