Dnes je pondelok, 25.marec 2019, meniny má: Marián
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dokonalá módna aj praktická vychytávka: Vďaka týmto šatám zabudnete na preplnený kufor!

jún 20, 2018 - 15:42
Slovenská módna návrhárka Mária Reváková žijúca v Prahe našla riešenie, ako cestovať naľahko. Pred niekoľkými rokmi sa začala venovať tvorbe dámskeho oblečenia, ktoré je možné obliecť na viacero spôsobov. V jednom multifunkčnom kuse oblečenia sa ukrýva minimálne 5 rôznych modelov.

Variabilné oblečenie od Márie Revákovej ušetrí okrem miesta v kufri aj miesto v našich preplnených šatníkoch. Pravdepodobne netreba popisovať ten pocit, keď neviete, čo na seba. Nie je to len ženskou nerozhodnosťou, ide aj o poveternostné podmienky – ráno je chladno, na obed horúco, večer by ste chceli vyzerať trošku inak, ale nemáte možnosť prezliecť sa. Napríklad multifunkčné 4 šaty v 1 sukni, ktoré Mária navrhla, si spokojne prezlečiete aj na ulici bez toho, aby ste sa museli vyzliekať. Oblečiete ich ako šaty s rukávmi, zvodné šaty s jedným rukávom, a ak si chcete opáliť plecia, zvolíte verziu bez rukávov alebo verziu s viazaním za krkom. To nie je všetko. Tie isté šaty oblečiete aj ako sukňu. Samotná návrhárka po čase prekvapivo objavuje vo svojich modeloch ďalšie varianty.

Viete čitateľom objasniť ako funguje oblečenie, ktoré tvoríte?

Vezmime si napríklad môj najobľúbenejší model: „štyri šaty v jednej sukni“. Ide o to, že sa dajú obliecť ako šaty s rukávmi, šaty s jedným rukávom a odhaleným ramenom, šaty bez rukávov a taktiež ako šaty s viazaním za krkom. To nie je všetko. Tieto šaty oblečiete aj ako dlhú sukňu. Po nejakom čase som objavila ďalšie variácie; trištvrťové rukávy je možné vyrolovať, čím vzniknú vkusné krátke rukávy. Ak stiahnete šaty z pliec, vytvoríte dnes veľmi populárnu verziu s odhalenými ramenami.

s6.jpg

Foto: 
marojanka.com

s5.jpg

Foto: 
majoranka.com

Skvelý nápad, myslím, že ideálny do preplneného šatníka.

Áno, dnešná doba je bohužiaľ skôr o kvantite, než o kvalite. Tieto multifunkčné šaty teda vyvažujú potrebu kvality aj kvantity. Šatníky máme plné a ja osobne sa popravde niektorých kúskov neviem vzdať, aj keď ich nenosím. Navyše ešte náročnejšie je, keď sa potrebujeme zbaliť na cestu. To asi poznáte...

Vy nám vlastne pomáhate pri rozhodovaní v momentoch, kedy sme najviac nerozhodné (smiech).

Antistresové oblečenie (smiech). V podstate máte pravdu. Predstavte si, že ste na dovolenke. Ráno si privstanete, aby ste zažili pokoj poloprázdneho mesta, no pofukuje vietor a vyzerá to na dlhší rukáv, avšak viete, že okolo obeda už bude slnko nehorázne páliť a taktiež si chcete opáliť ramená, ale popoludní plánujete navštíviť mešitu, kde ramená majú byť zahalené a večer máte dohodnuté rande pri sviečkach s Antóniom... Rozvrh dňa je taký, že na hotel sa nedostanete... Čo na seba? Buď teda budete celý deň so sebou ťahať kopu vecí, alebo vyjdete von naľahko v multifunkčných šatách a podľa potreby si ich pretvoríte.

Prečítajte si tiež: Držte krok so svetom módy! Už o pár dní máte jedinečnú možnosť vidieť tých najlepších návrhárov a značky naživo!

To je premyslené.

Stavím na praktickosť a vlastnú skúsenosť.

Odkiaľ ste vzali inšpiráciu?

Vždy ma fascinovala dôvtipnosť obojstranného oblečenia. Keď som začínala s navrhovaním, premýšľala som, aký je trh preplnený krásnym oblečením a či je ešte vôbec možné vymyslieť niečo nové. Kreslila som svoje prvé návrhy a vtedy to prišlo.

s1.jpg

Foto: 
marojanka.com

s2.jpg

Foto: 
majoranka.com

Aké boli vaše začiatky?

Študovala som odevníctvo na strednej škole v Prešove. Škola ma veľmi bavila, rovnako ako aj anglický jazyk. Racionálne som si po ukončení strednej školy zvolila štúdium anglického jazyka, ktorý som doštudovala celkom úspešne, no keď prišlo na hľadanie práce a reálny život, musela som si urobiť poriadok v hodnotách a prioritách. Kúpila som si nové šijacie stroje a odsťahovala som sa do Prahy.

Čo vás doviedlo do Prahy?

Bola som tam raz v lete na pár dní a veľmi sa mi tam zapáčilo. Päť rokov nato som si tam našla stáž a svoj život.

Navrhujete len multifunkčné oblečenie?

Nie, odjakživa prerábam zachovalé časti staršieho oblečenia. Podľa potreby kombinujem staré materiály s novými. Občas na zákazku prerábam aj nové oblečenie, ak má zákazníčka nejaký nápad na premenu. Je to vždy lepšie a tvorivejšie, ako vyhadzovať oblečenie. Vo vintage oblečení vidím veľkú hodnotu a hlavne keď nájdem niečo vyrobené v Česku alebo na Slovensku. Dnes sa móda vyrába ako na bežiacom páse a krajčírska práca je podhodnotená.

Kde naše čitateľky môžu nájsť vaše návrhy?

Buď si ich naživo vyskúšate v Boho Vintage Concept Store v Prahe, alebo ma vyhľadáte na internete pod mojou značkou „Majoranka“.

s4.jpg

Foto: 
majoranka.com

s3.jpg

Foto: 
majoranka.com