Dnes je piatok, 22.marec 2019, meniny má: Beňadik
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nepríjemné potenie: Viete, ako sa s ním popasovať? My áno!

jún 25, 2018 - 13:06
Potenie v letných mesiacoch nie je nič príjemné. Pre mnohých býva o tomto čase témou číslo jeden. Viete, ako sa s ním popasovať?

Potenie je prirodzeným mechanizmom ľudského organizmu a je pre jeho správne fungovanie veľmi dôležité. Pomáha nielen udržovať stálu telesnú teplotu – keď sa začne vylučovať pot pri prehriatí – ale zbavuje tiež organizmus škodlivých látok.

Nadmerné potenie strpčuje život

V normálnom stave telo produkuje 0,1 až 1 liter potu za deň. Pri námahe, teple či väčšom príjme tekutín či stresu sa tvorba potu prirodzene zvyšuje. Nadmerné potenie však môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Takým príkladom je hyperhidróza, ktorou trpia 2-3 % populácie. Ide o nadmerné potenie bez vplyvu tepla alebo fyzickej aktivity. V extrémnych prípadoch telo vylučuje až päťkrát viac potu. Najviac sa ľudia potia na chodidlách a dlaniach, v podpazuší alebo napríklad na čele. Nadmerné potenie je väčšinou geneticky dané, ale majú naň vplyv i vnútorné faktory, akými sú infekčné choroby, menopauza, problémy vnútorných orgánov, obezita a mnohé iné, v neposlednom rade aj stres. Nadmerné potenie negatívne ovplyňuje i kvalitu života. Všeobecne je zvýšené a „viditeľné“ potenie považované v civilizovanej spoločnosti za faux pas. S vylučovaním vody sa totiž telo zbavuje aj soli a škodlivých látok, ktoré zanechávajú stopy na oblečení. Rozkladajúci sa pot navyše môže nepríjemne zapáchať…

Čo teda s ním? Ako s ním bojovať?

V dnešnej dobe je možné vyberať z celého radu dezodorantov alebo antiperspirantov, ktoré eliminujú pach potu. Tie potláčajú vylučovanie potu a predchádzajú tak zvýšenému poteniu a jeho rozkladaniu na pokožke. Vhodné je upraviť i životný štýl a stravovacie návyky. Vyhnúť sa ťažkým, koreneným a sladkým jedlám, a naopak, pridať viac ovocia a zeleniny. Nápoje konzumovať nie príliš horúce alebo naopak ľadové a radšej sa vyhýbať alkoholu a kofeínu.

V prípade nadmerného potenia je potrebné najskôr vylúčiť a liečiť príčinu týchto zdravotných komplikácií. U závažnejších foriem potenia sa môže pristúpiť k aplikácii botulotoxínových injekcií, ktoré obmedzujú činnosť potných žliaz alebo k iontoforéze – zavádzania veľmi malého množstva elektrickej energie do vodného kúpeľa, do ktorej sú ponorené miesta postihnuté hyperhidrózou. V krajnom prípade sa použije invazívna metóda – odstránenie potných žliaz v podpazuší. Prípadne môžete skúsiť produkty, ktoré vám odporúčame my. Budete príjemne prekvapení ich účinkami!

Čo si o potení myslí odborníčka? 

„Potenie je prirodzený proces ľudského organizmu, ktorý prebieha nepretržite a jeho aktivita závisí aj od fyzickej aktivity, emocionálneho aj zdravotného stavu organizmu. Potenie je predovšetkým termoregulačný proces, ktorým sa naše telo chráni pred prehriatim. V priebehu fyzickej ativity vzniká teplo v dosledku zvýšenia metabolizmu, a to musí byť odvedené, pretože by došlo k priehriatiu a následnému kolapsu. Pot nie je voda, obsahuje minerálne látky, aminokyseliny, hormóny, mastné kyseliny, kyselinu močovú a močovinu, pričom zloženie potu je individuálne pre každého z nás. Vzhľadom na množstvo potných žliaz nikdy nevieme zablokovať kompletne potenie a telo si v prípade potreby termoregulácie kompenzačne začne tvoriť pot na iných miestach. V prípade ovplyvňovania potenia ide skôr o estetický a spoločenský problém. Antiperspiranty obmedzujú nielen zápach potu, ale aj jeho tvorbu. Obsahujú účinné látky na báze solí alumínia v 10 až 30 % koncentrácii. Tie uzatvárajú potné kanáliky a pot nemôže preniknúť na povrch kože. Vysoko koncentrované antiperspiranty by sa mali nanášať na noc. Ich účinok trvá niekoľko dní až týždňov. Regeneráciou epidermy sa však blokáda vývodov potných kanálikov po čase opäť uvoľní. Pokiaľ sa veľmi nepotíme, stačí kvalitný dezodorant. Je to parfumovaná dezinfekčná látka s antibakteriálnym účinkom, ktorý je krátkodobý. Počas dňa ho treba aplikovať opakovane, lebo nedokáže obmedzovať tvorbu potu. Slúži len na obmedzenie nepríjemného zápachu,“ vysvetľuje skúsená odborníčka MUDr. Zuzana Kožuchová z klinky Envy.

Tip redakcie: Skúste tieto kozmetické produkty!

1. Guličkový antiperspirant, Eucerin

2. Sprej antiperspirant Stress Protect, Nivea

3. Deodorant Šalvia, Nobilis Tilia

4. Island Vibes Fiji Dream roll-on, Fa

5. Antiperspirant Invisible Care Floral Touch, Dove

6. Guľôčkový antiperspiračný dezodorant Miss Giordani, Oriflame

7. Telový deo antiperspirant sprej Invisible Protection, Avon

- - Inzercia - -