Dnes je streda, 20.február 2019, meniny má: Lívia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Detvania vzdali hold Milanovi Krížovi: Jeho hlas postavil na nohy tisícky ľudí!

júl 07, 2018 - 16:10
,,Bolo to niečo prekrásne, keď sa starý deväťdesiatročný páprda z Hrochote rozcitlivel a skoro ronil slzy radosti. Všetkým vám zo srdca ďakujem,” zaznelo z úst uznávaného profesora a folkloristu Milana Kríža počas folklórnych slávností v Detve. Práve tu, v srdci jedného z najsvojráznejších a etnograficky najbohatších regiónov Slovenska oslávil svoje životné jubileum tým, čo najviac miluje - hudbou, tancom a spevom spoločne s tisíckami ľudí.

Milan Križo - legenda slovenskej ľudovej piesne

Obrovský potlesk a standing-ovation pre profesora Milana Križa. Také boli podpolianske slávnosti v Detve. Ľudia z celého Slovenska prišli spoločne s nim osláviť jeho krásne 90. ročné jubileum a vychutnať si veľkolepý program v nádhernej scenérii detvianskeho amfiteátra. Dvojhodinový program sprevádzalo vystúpenie umeleckých súborov spätých s jeho životom a pohľad  jeho bohatej umeleckej činnosti nám priblížili snímky z raného detstva aj dospelosti: ,,Keď dostanete úlohu režírovať umelca kalibru pána Kríža, pričom ho chcete predstaviť nielen ako speváka z Hrochote, ale aj ako profesora, botanika a pedagóga a začnete rozoberať jeho životopis až do “piky”, až potom režisér pochopí, do čoho sa namočil. Bolo skutočne výzvou vypovedať tie zásadné veci a podať ich na javisku,” prezradil nám bezprostredne po úspešnom programe režisér podujatia, pán Roman Malatinec. 

detva025.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva026.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Režisér podujatia pán Roman Malatinec s pánom Jurajom Sarvašom

detva027.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Hlas Milana Križa postavil na nohy celé publikum

Vrcholom vystúpenia, počas ktorého sa nám predstavilo vyše 250 umelcov na jednom pódiu - detský folklórny súbor z Hrochote, folklórny súbor Poľana z Brna, folklórna skupina Hrochoťan, či orchester Jána Berkyho Mrenicu s operným spevákom Martinom Babjakom - bolo vystúpenie samotného Milana Kríža, ktorého hlas rozozvučil amfiteáter zasadený do nádhernej podpolianskej prírody. 

detva023.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva005.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva006.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva007.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva008.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva010.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva012.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Piesne z repertoára Milana Kríža zaspieval operný spevák Martin Babjak, ktorý sa s umelcom zoznámil pred dvanástimi rokmi v Terchovej: ,,Zoznámenie s ním bol to pre mňa obrovský zážitok. O to väčší, že sa veľmi dobre poznal s mojim otcom. Som šťastný, že som počas podujatia mohol spievať jeho piesne aj keď to bola veľká výzva a každému spevákovi to dá zabrať. Nielen preto, že je potrebné spievať vysoko, ale musia mať zvláštny výraz, ktorý je blízky len jemu," hovorí pán Babjak.

detva014.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva020.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Na podujatí nechýbal ani Juraj Sarvaš, dlhoročný priateľ Milana Kríža, ktorý zarecitoval Detvana. ,,S Milanom sme mali velikánsky vzťah. Spoločne sme vystupovali vo veľkých programoch celý život, najmä na Hrochoti, kde sme sa stretávali, z čoho mám nesmiernu radosť," prezradil nám pán Sarvaš, slovenský herec, recitátor a odborný garant súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča.

detva019.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva022.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

detva024.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Krásne jubileum budú pánovi Križovi a jeho obdivovateľom pripomínať nielen fotografie a spomienky z tohto podujatia, ale aj CD s výberom jeho piesní "Poľana, krajina môjho srdca", ktoré pokrstili zástupcovia zo Slovenského rozhlasu.

krst.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

krst1.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Spolužiak Štefana Nosáľa

Pán Križo - zaslúžilý umelec, profesor, pedagóg, botanik a vedec bol blízkym priateľom umeleckého vedúceho a choreografa Štefana Nosáľa, ktorý si na profesora Kríža zaspomínal aj vo svojej autobiografii: ,,So spolužiakmi som súťažil napríklad aj v tom, kto cez prázdniny zozbiera viac ľudových piesní. Potom ich Milan Križo hral na heligónke, dvaja sme mu museli držať deravé mechy a spievali sme. Využili sme ich aj v našich kabaretných výstupoch,” napísal Nosáľ, ktorý tento svet navždy opustil minulý rok krátko po tom, čo oslávil svoje 90. narodeniny.

Folklórne slávnosti sa tešia 52. ročníku

Folkórne slávnosti pod Poľanou vznikli už v roku 1966 a za viac ako päťdesiat rokov ponúkajú návštevníkom bohatstvo a krásu ukrytú v ľudových tradíciách. Aj tento rok sa pôsobivý Detviansky amfiteáter a okolie premenilo na výstavu toho najkrajšieho, čo ľudové tradície ponúkajú. 

Počas piatkovej udalosti si návštevníci mohli vychutnať nielen bohaté scénické, nescénické programy a výstavy, ale tiež pochutnať si na množstve tradičných slovenských jedál a zoznámiť sa s ľudovou kultúrou aj prostredníctvom rôznorodých výrobkov.

Na akcii sa hostia mohli taktiež zoznámiť s unikátnou encyklopédiou Odetí do krásy od autorky Janky Kucbeľovej, ktorú prednedávnom pokrstili v Bratislave a na folklórnom festivale vo Východnej, a ktorú podporuje aj vydavateľstvo STAR production. 

detva001.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

d0.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

d3.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

d4.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

d6.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

d11.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

d12.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

d9.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Folklórne slávnosti v Detve pokračujú aj túto sobotu a nedeľu, no ďalšie veľkolepé podujatie sa uskutoční 8. septembra 2018 v Banskej Bystrici na Radvanskom jarmoku, kedy sa bude konať celoslovenský Deň kroja. Všetci ste srdečne vítaní!

- - Inzercia - -