Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Všetko, čo potrebujete vedieť o opaľovacích krémoch

júl 10, 2018 - 11:35
Leto máme (konečne) tu a je viac než isté, že ho budú sprevádzať poriadne horúčavy. Aj preto je potrebné vedieť, ako sa pred škodlivými slnečnými lúčmi chrániť.

K opaľovaniu je nutné pristupovať zodpovedne a dodržiavať pravidlá ochrany pokožky. Iba vtedy bude slnko vaším priateľom. Nadmerné žiarenie negatívne vplýva na ľudí, rastliny i zvieratá. Pokožka ľudí je k slnečnému žiareniu mimoriadne citlivá a treba ju chrániť. Na tento účel slúžia práve opaľovacie prostriedky s ochrannými filtrami proti UV žiareniu. UV filter je chemická látka, ktorá špecifickým spôsobom reaguje na slnečné žiarenie. UV filtre reagujú na rôzne vlnové dĺžky žiarenia, preto je u opaľovacích prípravkov podstatná kombinácia filtrov, a to pre dosiahnutie čo najvyššej ochrany proti UVA a UVB žiareniu. Existujú tri druhy UV filtrov, poďme si ich bližšie popísať.

Chemické UV filtre

Jedná sa o organické zlúčeniny, ktoré po nanesení na pokožku pohlcujú UV žiarenie, menia jeho energiu a vlnovú dĺžku. Predpokladom pre moderné absorbenty býva ich fotostabilita a vďaka tomu menšie riziko vzniku fotoalergických reakcií. Pri používaní opaľovacích prípravkov s chemickými UV filtrami je nutné dbať na včasnú aplikáciu – najmenej 20 minút pred začiatkom slnenia. Až po tejto dobe sa filtre dobre vstrebajú vo vrchných vrstvách kože a uplatní sa ich ochranný efekt. Výhoda prípravkov s chemickými UV filtrami spočíva v tom, že na pokožke nezanechávajú biely film.

Fyzikálne (minerálne) UV filtre

Ide o anorganické látky, oxidy kovov, v podobe jemných zrniek. Fungujú ako fyzikálna bariéra, ktorá rozptyľuje a odráža UV žiarenie bez toho, aby došlo k zmene charakteru UV filtra. Najúčinnejšími filtrami sú oxid titaničitý a oxid zinočnatý. Moderné výrobné postupy umožňujú zmenšiť veľkosť častíc filtrov a tým zvýšiť ich účinnosť proti UV žiareniu, hovorí sa o tzv. UV zrkadle. S takto pripravenými časticami možno dosiahnuť vysoký SPF, pričom nezanechávajú výrazný belavý film. Minerálne filtre sú stabilné, preferuje sa ich kombinácia s chemickými filtrami. Prípravok tak má nielen vysokú hodnotu SPF, ale býva tiež odolnejší proti vode a fotodegradácii. Minerálne filtre sa používajú hlavne v opaľovacích prípravkoch pre deti.

Hybridné UV filtre

Alebo ak chcete filtre, ktoré vykazujú isté vlastnosti chemických i fyzikálnych filtrov. Poskytujú širokú ochranu v UVA a UVB oblasti. Zatiaľ sa v praxi používa iba jedna látka s obchodným názvom Tinosorb M. Nájdeme ju napríklad v prípravkoch Avene a Bioderma.

Čo by mal opaľovací prípravok obsahovať?

Jednoznačne dostatočný UV faktor s ochranou proti UVA a UVB. U osôb, ktoré už prekonali kožný nádor, sa odporúča použiť najvyšší ochranný faktor 50 +. Podľa typu pokožky je možné zvoliť si tiež aplikačnú formu (olej, krém, mlieko...).

To, že kožu treba počas horúcich dní chrániť, netreba hádam prízvukovať. Pravdepodobne viete, že v prípade opaľovacích produktov neplatí známe príslovie menej je viac. Odporúčaná dávka krému pre dospelého človeka zodpovedá dvom polievkovým lyžiciam na jedno natretie. Krém aplikujte aspoň o tridsať minút skôr, než pôjdete na slnko. Potom sa krémujte minimálne každé dve hodiny. Nepoužívajte prípravky, ktoré nie sú vodeodolné, pretože pri každom namočení sa z pokožky zmývajú. Odborníci radia natrieť súvislú vrstvu krému na pokožku tak, aby bola koža biela a krém sa do nej postupne vstrebával.

Myslíme aj na tých najmenších

Bežné opaľovacie krémy s chemickými UV filtrami zaťažujú metabolizmus a organizmus toxickými látkami. Môžu byť taktiež spúšťačom slnečnej alergie a v tom najhoršom scenári aj rakoviny kože. U detí by malo byť používanie extra kvalitných prostriedkov pred, počas i po opaľovaní samozrejmosťou. Mikropigmenty v opaľovacom kréme či spreji vytvárajú na pokožke neviditeľný film. Ten odráža nebezpečné UV lúče a spoľahlivo chráni detskú pokožku pred spálením. Opaľovacie krémy pre deti sú mimoriadne šetrné, nenájdeme v nich parfumované zložky a ani chemické filtre. Sú preto vhodné ako pre kojencov, tak i staršie deti či dospelé osoby s citlivou pokožkou.

Pre deti len to najlepšie

Pokožka dojčiat je na slnečné lúče obzvlášť chúlostivá. Prinášame vám zopár odporúčaní, ktoré vám pri správnej starostlivosti o jemnú detskú pokožku pomôžu.

*Deti do jedného roka by nemali ležať na priamom slnku. Ich koža je tenšia v porovnaní s pokožkou dospelého človeka. Obsahuje menej pigmentu, a preto je proti pôsobeniu slnečných lúčov takmer bezbranná. Bábätká nemajú úplne vyvinuté potné žľazy, bývajú náchylnejšie na prehriatie organizmu i úpal.

*Zhruba od pol roka bábätka je vhodné používať špeciálne prípravky na opaľovanie pre deti. Mali by byť hypoalergénne a neupchávať póry. Pri výbere opaľovacieho prípravku sledujte zloženie (bez konzervantov, parabénov a parfumov) spolu s číslom ochranného faktora. Ten by sa mal u malých detí pohybovať v škále 30 až 50.

*Pri výbere textúry prípravku je potrebné vyhodnotiť typ pleti. Suchšia privíta olejový základ, mastnejšej pleti zas vyhovuje jemnejšia emulzia.

*Netreba podceňovať riziko úpalu, preto myslite aj na pokrievku hlavy. Na trhu je v súčasnosti široký výber klobúčikov a aj čiapočiek so šiltom.

Vedeli ste, že ... ?

*Zvyšujúce sa riziko vzniku rakoviny kože súvisí predovšetkým s prehnaným pobytom na slnku, častou turistikou do oblastí s vysokou intenzitou slnečného žiarenia bez použitia ochranných prostriedkov či používanie solárií.

*Výskyt rakoviny kože a najmä melanómu má stúpajúcu tendenciu. V Európe rastie počet novodiagnostikovaných melanómov každý rok o 5 %.

*Genetické vyšetrenie dokáže overiť, či má pacient vrodený sklon na onkologické ochorenie.

*Varovným signálom je novovytvorený kožný útvar na pokožke, či už je to pigmentované znamienko alebo bez pigmentu, zmeny plošné, zdurené, krvácajúce, mokvajúce. Môže dôjsť k zmene pôvodného znamienka, a síce rast do plochy, nad povrch kože, prípadne zmena farby.

*Najohrozenejšou skupinou sú ľudia s bledým typom pokožky – fototypy I. a II, so svetlými alebo ryšavými vlasmi, modrými očami a pehami, s tendenciou spáliť sa už pri krátkom pobyte na slnku.

*Rakovina kože býva reálnou hrozbou aj pre ľudí s mnohopočetnými pigmentovými znamienkami, pokrvní príbuzní pacientov s melanómom, respektíve pacienti, ktorí už v minulosti s melanómom bojovali.

- - Inzercia - -