Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Braňo Deák otvorene o otcovi, záľube vo varení, motorkách i dovolenke

júl 10, 2018 - 08:05
Seriál Oteckovia, ktorý má síce prázdninovú prestávku, si získal srdcia veľkých aj malých divákov. Jedného zo seriálových „oteckov“ – BRAŇA DEÁKA sme sa rozhodli vyspovedať na otcovskú tému. Sympatický herec síce v reálnom živote ešte potomka nemá, ale ako právnik Alex je v seriáli úžasným otcom malého Maxa. Nás zaujímal tiež jeho vzťah s otcom Dušanom Deákom.

Aký bol váš otec, ako si spomínate na detstvo?

Bol výborný otec. Mňa aj s bratom brával všade, kde sa dalo, nenechával nás nikdy samých a prázdniny som trávil väčšinou s ním v jeho práci. Tam sme sa hrali, boli sme pri koňoch, pri vozoch. Mohli sme si zajazdiť na koníkoch, čo bolo pre nás vzácne a nás to veľmi bavilo. Vždy nás zobral na spoločný obed a bolo to veľmi príjemné. Aj doma sme mali rôzne zvieratá. Museli sme sa o ne starať. To nás nie vždy bavilo, ale patrilo to k hospodáreniu. A otec nás k tomu viedol. Chodili sme s ním na filmovačky, ktoré robil vždy, ešte predtým, ako som sa narodil. Nakrúcali sa tu rôzne zahraničné produkcie a otec s nimi spolupracoval. Chodil tam s koňmi, s povozmi, alebo s rôznymi inými zvieratami. Robil dabléra v náročných konských scénach, mnohým známym hercom. Chodili sme tiež s ním, pretože je to veľmi pútavý svet pre malých chlapcov, a tak sme vždy dostali i nejakú malú úlohu v komparze.

Chováte i vy nejaké zvieratá?

Nie, bývam v byte, takže to nepripadá do úvahy.

Je stále pre vás otec autorita? Konzultujete s ním napríklad herecké úlohy?

To nie, vždy mu však poviem, čo idem robiť. Či už vo filme alebo v divadle a on si ma vypočuje. Ale nie je to o tom, že by mi radil.

Teraz má seriál Oteckovia prestávku. Ako sa vám hrá s malým Tobiasom Králom, ktorý hrá vášho syna Maxa? Nebol to zo začiatku stres?

Nie, ja som už hral aj predtým niekoľkokrát úlohu otca a mal som buď dcéru alebo syna a Tobias je už moje štvrté dieťa. Takže z mojej strany stres nebol žiadny a z jeho asi tiež nie. On už predtým niečo nakrúcal a my sme si skutočne sadli, je to zlatý chlapec. Nemali sme žiadne bariéry. Išlo nám o to, aby to nebolo autoritatívne, ale aby sme sa skamarátili a to nám vyšlo. A to je vzácne a v seriáli to cítiť.

Myslím, že všetky vzťahy v seriáli sú uveriteľné. Všetci ste si „sadli“.

Áno, vyšlo to. Aj v rámci seriálových oteckov. My štyria dospelí, čo sme tam, sa poznáme už dlhé roky a hoci tam prišiel Marek Fašiang, ktorý v našej hereckej partii bol novým členom, veľmi medzi nás zapadol a robí sa nám spoločne veľmi príjemne. Cez obrazovku to asi k ľuďom preniká. Je to úspešný seriál a stretávam sa s ľuďmi, ktorým sa to páči a „namotali“ sa naň.

Okrem herectva ste aj milovníkom jedla. Pred časom ste vydali kuchársku knihu. Uvažujete nad pokračovaním?

Nie. To bolo len také spontánne rozhodnutie, že sme si s Marcelom Ihnačákom povedali: poďme niečo spraviť. Bola to dlhodobá práca. Stretával som sa s jednou redaktorkou, s ktorou sme to písali. Potom som to redigoval, vyberal fotografie, zbieral recepty a keďže sme nemali žiaden deadline, tak sme sa s tým mohli pohrať. Bola to príjemná práca. Tá kniha, to som ja. Okrem receptov je to moje detstvo, moje spomienky, spomienky na dedka, na Ivanku pri Dunaji, kde som žil, moje výlety...

Varíte stále rád?

My s manželkou radi spoločne varíme. Je to náš obľúbený relax, pretože ja rád všetko čistím, krájam, pripravujem a potom jej to všetko posúvam. Ona to dáva do hrnca, dochucuje a ja to potom koštujem a spoločne to spapáme...

Vašou ďalšou záľubou sú motorky. Stále sú vašou vášňou?

Táto vášeň u mňa pretrváva. Motorka je mojím dopravným prostriedkom v Bratislave a občas sa utrhnem a idem na nejaký výlet. Ale tých výletov nemám za sebou veľa, pretože nie je toľko voľného času. Takže na motorke chodím dennodenne do práce a z práce alebo sa trochu povozím po meste. Motorku mám veľmi rád, lebo sa zavriem do helmy a nikto ma nerieši a ja si to užívam.

Kde sa chystáte toto leto aj s manželkou na dovolenku?

Už mám niečo naplánované, pretože máme dvojtýždňové voľno zo seriálového nakrúcania, ale kde to bude, ešte nemáme úplne vybraté. Uvažujeme nad niekoľkými destináciami, ale záleží aj od počasia. Máme radi mestá a chceme ísť do takých krajín, kde sme ešte neboli. Už sme pobehali všetko možné, ale láka nás juh Európy, napríklad Balkán. Čiže i to je jedna z možností.

Čo je pre vás taká naj destinácia?

Taliansko je pre nás TOP a je úplne jedno, ktorá časť krajiny. Nadchlo nás aj Thajsko, kde sme boli pred dvoma rokmi. Boli sme tam skoro tri týždne a najmä sme ho pochodili a spoznávali. Bolo to veľmi príjemné...

Foto: Miroslav Vacula

- - Inzercia - -