Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mrazivú udalosť z thajskej jaskyne sfilmujú: Vzdajú poctu všetkým zúčastneným

júl 11, 2018 - 15:52
Posledné dva týždne žil celý svet udalosťami v Thajsku a osudom mladých futbalistov, ktorí zostali uväznení v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non. Táto dráma neunikla ani pozornosti filmárov, ktorí nezaháľali už počas záchranných akcií a niekoľko dní strávili priamo na mieste.

Mrazivé udalosti

Dvanásť chlapcov vo veku 11 až 16 rokov spolu so svojím trénerom vošlo 23. júna po futbalovom tréningu do jaskyne Tham Luang, monzúnové dažde však rýchlo zatopili chodby a znemožnili im dostať sa von. O desať dní neskôr ich našli britskí potápači. Riskantnú trojdňovú operáciu, na ktorej sa podieľali potápači z Thajska i zo zahraničia, odštartovali záchranári v nedeľu. Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré boli až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základy potápania, hoci doteraz s ním nemali žiadne skúsenosti.

thajsko006.jpg

Foto: 
SITA

thajsko005.jpg

Foto: 
SITA

Ako už vieme, záchranná akcia sa podarila a všetci chlapci vrátane trénera sú nažive a v starostlivosti lekárov. Jedným, kto však pri vyslobodzovaní chlapcov neprežil bol dobrovoľník Richard Harris, ktorý zomrel v útrobách jaskyne.

thajsko004.jpg

Foto: 
SITA

thajsko008.jpg

Foto: 
SITA

thajsko012.jpg

Foto: 
SITA

thajsko010.jpg

Foto: 
SITA

V Holywoode nezaháľajú

Spoločnosť Pure Flix Entertainment plánuje priniesť na filmové plátna príbeh mladých thajských futbalistov. Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ nezávislého kresťanského filmového a televízneho štúdia Michael Scott, ktorý čiastočne žije v Thajsku, strávil niekoľko dní priamo na mieste dramatickej záchrannej akcie. ,,Odvaha a hrdinstvo, ktorých som bol svedkom, sú neuveriteľne inšpiratívne, takže "áno", bude to film pre nás," povedal Scott pre Hollywood Reporter počas telefonického rozhovoru.

Snímku podľa neho pravdepodobne uvedú pod svojou mainstreamovejšou značkou Pinnacle Peak, ktorá na jeseň prinesie do amerických kín aj novú, modernú adaptáciu románu Malé ženy. ,,Nemusí to byť kresťanský film, stačí, že bude inšpiratívny," doplnil Scott, ktorý sa podľa vlastných slov prostredníctvom svojich thajských kontaktov rozprával s niektorými z asi 90 potápačov, ktorí sa podieľali na záchrane, i príbuznými chlapcov.

thajsko003.jpg

Foto: 
SITA

thajsko007.jpg

Foto: 
SITA

thajsko022.jpg

Foto: 
SITA

Investujú milióny dolárov

Producent si plánuje v nadchádzajúcich týždňoch zvolať scenáristov a na film, ktorého koproducentom by mal byť Adam Smith z Kaos Entertainment, chce vynaložiť rozpočet 30 až 60 miliónov dolárov (v prepočte 26 až 51 miliónov eur). Scott v Thajsku nakrútil v rokoch 2008 - 2011 päť filmov a predbežne plánuje, že tam vznikne aj snímka o záchrane chlapcov.

Príbeh sa pre neho podľa jeho slov stal osobnejším, keď v piatok zahynul jeden z potápačov, bývalý člen elitnej jednotky thajského námorníctva Saman Kunan, ktorý ako dobrovoľník pomáhal záchranárom, pretože bol priateľom jeho manželky. ,,Toto nie je len o filme, je to o vzdaní pocty všetkým zúčastneným, vrátane vojaka, ktorý zahynul. Bola to skutočne tímová práca, na ktorej sa podieľali Briti, Austrálčania, Američania a Thajčania," uviedol s tým, že sa od potápačov dozvedeli neuveriteľné príbehy.

thajsko001.jpg

Foto: 
SITA

thajsko013.jpg

Foto: 
SITA

thajsko014.jpg

Foto: 
SITA

thajsko019.jpg

Foto: 
SITA

Zdroj: SITA

- - Inzercia - -