Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Víkend v nádhernom prostredí? Tento kaštieľ vás očarí!

august 09, 2018 - 11:49
V nitrianskom regióne, približne 15 km od krajského mesta Nitra, sa nachádza obec Mojmírovce. Jej dominantou je barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia, vzácna kultúrno-historická pamiatka, ktorá je dnes moderným hotelovým a kongresovým rezortom s komplexnými službami v cestovnom ruchu.

Súčasná atmosféra hotela pramení z dávnej histórie jeho predkov z rodu grófa Huňadyho a premyslenej rekonštrukcie s rukopisom arch. Viktora Šabíka.

Kaštieľ dal v roku 1721 postaviť Imrich Huňady v barokovom slohu a po požiari bol prestavaný v klasicistickom slohu. Pýchou rodu Huňadyovcov bol v dávnych časoch žrebčín, v ktorom boli ustajnené ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 zorganizoval Jozef Huňady prvé verejné konské dostihy v Rakúsko-Uhorsku. Na trati dlhej 2 600 metrov pretekalo vtedy trinásť koní a prvý ročník vyhral najznámejší kôň z huňadyovského chovu Tajár.

Po druhej svetovej vojne slúžil kaštieľ na rôzne účely – ako kasárne pre vojakov, byty pre učiteľov, ordinácie pre lekárov či pohostinstvo. V roku 1953 sa budova stala na určité obdobie základnou školou a od konca 60. rokov už len chátrala.

Dnes je kaštieľ sídlom hotela Kaštieľ Mojmírovce**** . Je členom Historických hotelov Slovenska a svojim hosťom ponúka jedinečnú historickú, kultúrnu, umeleckú a vzdelávaciu atmosféru, podporenú kvalitnými službami. Vzhľadom na tieto fakty je vhodným miestom na oddych s rodinou či priateľmi, na usporiadanie kultúrnych podujatí, svadieb, rodinných osláv, promócií, firemných aktivít, kongresov, pracovných stretnutí, ale aj teambuldingových a športových sústredení.

TAJOMSTVÁ KAŠTIEĽA

Vstupnú halu s elegantným divadelným schodiskom zdobia pôvodné tereziánske lustre reštaurované do modernej podoby a portréty najznámejších Slovákov posledného storočia v životnej veľkosti.

Chodba tolerancie – je ústrednou chodbou kaštieľa. Jej steny sú zdobené symbolmi najväčších svetových náboženstiev a desiatkami portrétov filozofov, spisovateľov a vedcov z celého sveta.
Ikonová miestnosť – za ikonami nemusíte chodiť ďaleko. V kaštieli si môžete prehliadnuť 130 ikon od cyperských, srbských, bulharských, ruských a ukrajinských ikonopiscov.

Zrkadlová miestnosť – s fotografiami zo života rodu Huňadyovcov, ktoré sa odrážajú v zrkadlách po obvode miestnosti. Rodinné fotografie rodu Huňadyovcov zachytávajú život z Veľkého kaštieľa, z letohrádku kniežaťa Aldobrandíniho, z vily v Tatrách, poľovnícke a cestovateľské momentky s prvými automobilmi, ktoré vlastnili majitelia.

Africký salón – na počesť pôvodných dvoch miestností nazývaných „Afrika“, kde gróf Huňady ako vášnivý poľovník a strelec mal vystavené trofeje z poľovačiek v Afrike, bol zriadený africký salónik s obrazmi, sochami a maskami z Afriky.

Grassalkovičov salón – súčasťou kaštieľa je tiež  priestor, pripomínajúci všetkým návštevníkom, že Mojmírovce sú rodiskom grófa Antona Grassalkoviča. Zdobia ho portréty samotného Antona Grassalkoviča a jeho panovníčky   Márie Terézie, od akademickej maliarky Jarmily Veľkej. Rovnako tak sú tu umiestnené vyrezávané makety najvýznamnejších stavieb, ktoré dal gróf postaviť,  dobové erby a brnenia, či veľkoplošný oblúkový obraz s výjavom,  znázorňujúcim korunováciu Márie Terézie, od akademickej maliarky Táni Žitňanovej. 

Galéria kópií najznámejších obrazov sveta - na poschodí kaštieľa nájde návštevník hotela nielen izby, ale aj vyše 100 kópií obrazov, od najznámejších svetových maliarov, namaľovaných súčasnými umelcami.

Salón Björnstjerne Björnsona - na pamiatku nórskeho nositeľa nobelovej ceny Björnstjerne Björnsona, je v kaštieli zriadená pamätná miestnosť, jediná svojho druhu na Slovensku, ktorá pripomína život a dielo tohto muža, ktorý tak významne pomáhal Slovákom v ich boji za sebaurčenie.
Rozprávková chodba – spája budovu kaštieľa s wellness centrom a bazénom. Chodba je zdobená  výjavmi z Dobšinského ľudových rozprávok od akademickej maliarky Táni Žitňanovej.  Okrem rozprávok sú tu zachytené aj najznámejšie hrady a zámky Slovenska, rovnako tak strašidlá, ktoré sú súčasťou histórie kaštieľa. 

Reštaurácia – komplex, tvorený zo štyroch častí, rôzneho tematického zamerania. Najväčšia miestnosť reštaurácie je zariadená v poľovníckom štýle tak, ako bol pred rokom 1945 zariadený celý kaštieľ. Lovecké trofeje  dopĺňajú moderné obrazy s poľovnou tematikou. Modrý salón zdobia portréty hudobných skladateľov, Biely salón sa nesie v znamení konskej tematiky a Ružový salón sa pýši kópiami obrazov slovenských umelcov, Fullu a Galandu. Samotná kuchyňa pod taktovkou šéfkuchára Ivana Čurgaliho, dostala novú kvalitu a ponúka výnimočné gastronomické kreácie, čo dokazuje aj jej zaradenie do publikácie Gurmán na Slovensku.

Vínna pivnica - v pivničných priestoroch kaštieľa sa nachádza 300-ročná klenbová, tehlová vínna pivnica. Po rozsiahlej rekonštrukcii bola pivnica spolu s vinotékou, vybraná medzi 40 najlepších tehlových stavieb z celého sveta  na cenu Brick Award. Jej atmosféru dotvára zbierka 120 obrazov  od 24 akademických maliarov s tematikou vína a vinohradníctva.

Strelnica na krátke zbrane - originálne je využitý i ďalší podzemný priestor. Je v ňom vybudovaná krytá strelnica  na krátke guľové zbrane ročnou prevádzkou. Je to jedinečné miesto, kde si môže hosť odskúšať streľbu z viac ako 5 druhov zbraní.

Plavecký bazén – miesto bývalej Oranžérie. Je vybudovaný v juhozápadnej časti kaštieľa, na mieste, kde stála botanická zimná záhrada, tzv. Oranžéria rodu Huňadyovcov. Samotný interiér 25 m plaveckého bazéna je jedinečný a  i dnes pripomína zimnú záhradu. Na jeho strope sa nachádza   jedna z najväčších  súčasných malieb na Slovensku s rozmerom 15 x 10 m, Kvety orchideí, od  akademickej maliarky Jany Farmanovej–Šabíkovej.

Wellness – spríjemní pobyt každému návštevníkovi hotela. Rozprestiera sa na ploche 871 m2 a ponúka svojim klientom priestor pre aktívny oddych ale i pohladenie tela a duše. Pre ubytovaných klientov hotela je pripravený Kneipov kúpeľ, fínska sauna, parná soľná a parná bylinná sauna, ochladzovací bazén, sprchy s masážnymi a dažďovými hlavicami, ľadová sprcha, bowlingová dvojdráha, jacuzzi, morský kúpeľ, posilňovňa, v podzemnom priestore biliard. Neoddeliteľnou súčasťou služieb hotela sú rôzne druhy masáží. Celý komplex dopĺňajú ďalšie športoviská, ako tenisové kurty, petang, beach volejbalové ihrisko.

Koniareň či Žrebčín – bývalé stajne koní, ktoré boli zrekonštruované a v súčasnosti sú kongresovým a ubytovacím centrom.

Prepojiť dávnu históriu kaštieľa so súčasnosťou je umenie ale i vec osobného vkusu. Klienti hotela však potvrdzujú, že toto spojenie sa podarilo. Sľubovaný a žitý komfort, ktorý tu na nich čaká, je overený časom a je jedinečný. Hotel ponúka svojím klientom tiež aktivity a výlety do blízkeho okolia. Pre milovníkov termálnej vody, je to 3,5 km vzdialené, termálne kúpalisko Poľný Kesov a pre milovníkov histórie, pamiatky starobylej Nitry.

- - Inzercia - -