Dnes je štvrtok, 27.jún 2019, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Oslavy 74. výročia SNP: Najvyšší ústavní činitelia vzdali úctu bojovníkom povstania

august 29, 2018 - 14:56
Preletom leteckej techniky a pietnym aktom kladenia vencov sa dnes o 11:00 začali celoštátne oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Prítomní boli najvyšší ústavní činitelia - prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini, ako aj poslanci parlamentu, ministri a zástupcovia diplomacie.

Oslavy otvoril účastník Povstania

Samotné oslavy v areáli Múzea SNP otvorila slovenská hymna, ktorú v sprievode banskobystrickej Vojenskej hudby zaspieval 90-ročný účastník Povstania Vladimír Strmeň.

V príhovoroch prezident, ako i predseda parlamentu a premiér podčiarkli význam SNP pre Slovensko v čase fašistickej okupácie, ktoré malo medzinárodný rozmer. Podľa nich treba pripomínať mladým, aby nezabudli na časy bojov proti fašistickej presile. Vyslovili vďaku aj zahraničným účastníkom SNP z Ruska, Čiech, Francúzska, Rumunska a ďalších krajín.

Prezident Andrej Kiska poukázal na počin odvážnych mužov a statočných žien, ktorí povstali proti okupantom, aby zachránili budúcnosť krajiny.

zj5a9496.jpg

Foto: 
SITA

Podľa predsedu parlamentu Andreja Danka musíme rozlišovať medzi nacionalistami a ľuďmi, ktorí milujú svoj národ. Poukázal na to, že Slovenská republika je mladý štát, ale má svoj medzinárodný rešpekt.

zj5a9509.jpg

Foto: 
SITA

Predseda vlády Peter Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov. Mrzí ho, že existujú v súčasnej spoločnosti ľudia, ktorí nemajú žiadnu historickú skúsenosť, ale chcú prehodnocovať dejiny, a tým urážajú účastníkov SNP. 

zj5a9527.jpg

Foto: 
SITA

Prezident odovzdal ocenenia "in memoriam"

Prezident Andrej Kiska potom odovzdal in memoriam ďakovné medaily potomkom šiestich vojnových generálov – veliteľovi 1. československej armády Rudolfovi Viestovi a jeho zástupcovi Jánovi Golianovi, ďalej generálom Júliusovi Noskovi, Karolovi Pekníkovi, Jánovi Černekovi a Viliamovi Žingorovi. Náčelníka štábu partizánskej skupiny Čapajev Ľudovíta Kukorelliho povýšil do hodnosti brigádneho generála. Prezidentské ocenenia prevzali Viestova neter Tatiana Šimková, Pekníková vnučka Miriam, Černekov synovec Štefan Holič a Kukorelliho neter Marta.

Posledný žijúci letec československých perutí v Britských leteckých silách RAF generál Emil Boček pozdravil účastníkov SNP v mene Československej obce legionárov. Vyzdvihol úsilie Slovenska pripomínať význam SNP a prezidentovi Andrejovi Kiskovi odovzdal sošku leva ako dar veteránov.

zj5a9481.jpg

Foto: 
SITA

Oslavy v duchu pestrého kultúrneho programu

Po oficiálnom zhromaždení organizátori ponúkli na popoludnie pestrý kultúrny program. Svoje umenie predstavia folklórny súbor Zemplín, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch ´N Go, banskobystrická formácia Družina, ruský spevácky súbor Babkini vnuci, Diabolské husle a banskobystrická speváčka Jana Orlická. Program vyvrcholí koncertom skupiny Korben Dallas.

V rámci sprievodných aktivít nechýba ani prezentácia Ozbrojených síl SR formou statických a dynamických ukážok, dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie a prezentácia diaľkovo riadených modelov zo Slovenska a zahraničia.

Oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici sa začali prezentáciou účastníkov dobovej cyklistickej eskadróny v utorok popoludní zo Zvolena do Banskej Bystrice na bicykloch, na motocykloch a vojenských autách. Eskadróna sa prezentovala v uliciach Banskej Bystrice aj v deň samotných osláv.

zj5a9177.jpg

Foto: 
SITA

zj5a9166.jpg

Foto: 
SITA

Pre účastníkov organizátori pripravili viaceré novinky. Jednou z nich je dotykový terminál umiestnený v partizánskej zemľanke. Informačný kiosk priblíži históriu partizánskych bunkrov. Zároveň ponúkne návštevníkom možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu poslať na e-mail priateľom a blízkym.

Mimoriadne veľký záujem bol o novú suvenírovú eurobankovku s motívom "Múzeum SNP - Pancierové vlaky v Povstaní". Záujemcovia na bankovku v cene dve eurá čakali pred Čižmárskou baštou v areáli Pamätníka SNP už od ôsmeh hodiny ráno.

- - Inzercia - -