Dnes je sobota, 25.máj 2019, meniny má: Urban
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Život s melancholikom? Je to lepšie, ako ste čakali!

september 04, 2018 - 14:47
Mať po svojom boku optimistického chlapa, s ktorým je stále zábava, to by bolo! Žiaľ, nie všetci chlapi majú dar rozosmievať nás od rána do večera, znášať naše nálady s úsmevom a byť poruke vždy, keď potrebujeme žúrovať...

Možno aj vy máte doma introvertného melancholika a občas si už normálne začínate robiť starosti o jeho duševné zdravie. Mĺkvy, depresívny, puntičkársky, hejtersky naladený. Čo s hĺbavým pesimistom so sklonmi k melanchólii, ktorý túži zachrániť svet? Na začiatok vám povieme len toto: Čo ste si zbalili, to máte. Ale dá sa s tým pracovať. Stačí, ak pochopíte vnútorné prežívanie melancholika (keďže to vonkajšie skresľuje realitu) a bude vám jasné, že to s ním nie je  až také zlé, a teda ani vy nemáte dôvod  brať si niektoré situácie osobne.

Obsedantný puntičkár?

Je to zaražajúce, ale o niektorých črtách melancholikov väčšina ľudí nemá ani potuchy. Napadlo by vám napríklad, že jednou zo základných vlastností melancholika je precíznosť, vernosť tradíciám a prísne dodržiavanie noriem? Áno, sú to nenapraviteľní puntičkári, ale nemusíte to brať až tak tragicky. Lebo zas, ruku na srdce, ak ste zaneprázdnená žena dneška, čo je asi 90 percent z nás, oceníte, keď prídete v noci domov z práce ako zbitý pes a nájdete vyupratovaný byt, vypratú bielizeň a, hoci je to trocha divné, ,,komínčeky" v šatníku. Akurát si strážte, aby nenútil k puntičkárstvu aj vás, ak ho nemáte v krvi. To by bolo peklíčko. :-)

Ale rodinný typ

Mnoho chlapov má z rodinného života hrôzu, aj keď sito samozrejme, nikdy nepriznajú. Nechce sa im veľmi vzdať slobodného života a desia ich aj ,,povinnosti" vyplývajúce zo zväzku manželského. Melancholik je iný prípad. Zodpovednosť vyslovene vyhľadáva a rodina pre neho znamená pocit bezpečia a istoty. A to je do života skvelá devíza. Ak ho chcete  mať vyrovnaného a sebavedomého, musíte svojmu mužovi dať práve tento pocit. Odmenou vám bude lojálnosť a obetavosť. Takže žiadna tragédia, ale výhoda, milé dámy!

Altruista za každých okolností

Melancholik je ideálny typ pre charitatívnu organizáciu. Túžba pomáhať je mu taká prirodzená, ako je žene vlastný materinský pud. Už pri komunikácii si môžete všimnúť, že je to vynikajúci poslucháč. Ďalšia netypická mužská vlastnosť. Poznáte to - idete si ústa zodrať a on jedným uchom dnu, druhým von. Váš drahý melancholik si toto nedovolí. Je extrémne citlivý, ak však nepočúvate jeho. Vtedy sa začne dožadovať pozornosti. Pre niekoho možno otravná vlastnosť, ale berte to ako zrkadlo. Ak počúvam ja teba, mala by si ma počúvať aj ty!

Kreatívny, mysliteľ aj idealista

Je váš priateľ melancholik? Bingo! Je veľmi pravdepodobné, že máte po svojom boku umelca alebo človeka, ktorý umenie neskonale miluje. A to je nesmierne obohacujúce. Navyše, ak nabudúce budete tápať, čím by ste mu mohli spraviť radosť k sviatku, je jasné, že drahé hodinky kupovať nemusíte. "Postačí" letenka do Londýna a vstup doo galérie. Melancholik je však nielen umelecky nadaný, ale aj hĺbavý. Vrcholom romantiky sú preňho siahodlhé debaty o zmysle života a smrti, o vesmíre a ľudskej podstate. Pozor, to môže byť skutočne neskutočne romantické! Len tak si ležať v noci na tráve, dívať sa na hviezdy a filozofovať. To je niekedy viac ako kino. A vy to máte doma.

Syndróm mladého hejtera

V jednom kuse nespokojný, kritický k druhým, jednoducho hejter telom i dušou. Nuž, pri melancholikovi sa treba pripraviť, že aj z vás bude chcieť mať dokonalú ženu. Ale žiaden strach! Nedivte sa jeho neustálej kritike a podozrievavosti. Všetko je iba odraz jeho túžby, aby on sám bol dokonalým. Ak toto pochopíte, nebudú vás perfekcionistické požiadavky vášho melancholika vôbec iritovať. Aj on si časom zvykne, že v istých záležitostiach sa jednoducho nebudete podriaďovať.

Uviaznutý v minulosti

To je presne to, čo trápi typického melancholika. Analyzovanie toho, čo sa dalo urobiť lepšie, koľko rokov len premrhal vlastnou hlúposťou a čo všetko mohol spraviť inak. Inými slovami by sa to dalo nazvať aj sebaľútosťou, ktorá nevedie k ničomu inému ako ku stagnácii. Ťažko je totiž napredovať, keď rozoberáte, čo bolo, a nie to, čo potencionálne môže byť. Toto vie byť občas pekne otravné. Najlepšie je v takej chvíli odpútať jeho pozornosť na niečo iné alebo sa ho opýtať, čo má v pláne urobiť zajtra.

Večný kontrolór

Melancholik musí mať nad všetkým kontrolu. Áno, aj nad vami. Všetko je však len strach z toho, že vás môže stratiť. Dlho sa to ale vydržať nedá. Ak sa práve táto vlastnosť rozvinie u vášho drahého, máte iba dve možnosti - vydržať alebo utiecť. Ak sa ale cez to prenesiete, zistíte, že život s melancholikom nie je vôbec taký strašný, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Možno si neužiteje toľko srandy ako pri optimistovi, ale jeho hĺbavosť a úžasná citovosť vám to všetko vynahradí. Napokon, aj melancholik má rád humor, ale na troška sofistikovanejšej úrovni.

- - Inzercia - -