Dnes je pondelok, 24.jún 2019, meniny má: Ján
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Náš biorytmus vie, kedy a na čo je ten správny čas: Vyskúšajte to!

september 17, 2018 - 15:26
Nájdite na všetko tú najvhodnejšiu chvíľu. Žiť v súlade sama so sebou, to nie je nič ťažké. Byť aktívna alebo odpočívať, pracovať alebo sa starať o svoje telo? Naše vnútorné hodiny vedia presne na minútu, kedy a na čo je ten správny čas. Vyskúšajte si to!

7.00 – Povzbuďte látkovú výmenu

Ak vypijete pohár vody, len čo vstanete z postele, prospeje to hlavne vašej pleti. Tekutina rozprúdi látkovú výmenu a o pár dní bude vaša pleť podstatne čistejšia. Svieži impulz hneď zrána dodá voda i vašim črevám a krvnému obehu. Ale pozor, voda by nemala by príliš studená.

voda.jpg

Foto: 
shutterstock.com

8.00 – Nálada

Zatiaľ čo produkcia spánkového hormónu melatonínu sa utlmuje, sexuálne hormóny sa prebúdzajú. Práve teraz je najlepší okamih na sex. V týždni na to pravdepodobne nezostáva veľa času, ale cez víkend by ste si toto potešenie nemali nechať ujsť.

sex.jpg

Foto: 
shutterstock.com

10.00 – Vitamíny

Neskoršie ráno je optimálna chvíľa na vitamínové tabletky. Práve teraz je ten najlepší čas pre vitamíny C a E, ktoré majú ochranný účinok na srdce. Doprajte si ich vo forme ovocia či doplnkov, ktorých veľké množstvo nájdete v lekárňach.

fruit-2305192_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

11.00 – Čas na duševnú prácu

Mozog práve teraz zaberá na najvyššie obrátky. Túto fázu by ste mali využiť na najťažšie úlohy v práci alebo na riešenie problémov v súkromnom živote. Ste schopní dosiahnuť výnimočné a efektívne riešenia ako inokedy počas dňa.

notebook-2386034_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

13.00 – Dajte si pauzu

Vaše tráviace orgány bežia naplno, no zvyšok tela pracuje v pomalšom rytme. Krv sa hromadí v žalúdku, kde pomáha pri trávení, a mozog nemá toľko kyslíka. Cítite únavu a ospalosť. Nebráňte sa tomu. Na desať minút zatvorte oči a bezmyšlienkovite relaxujte.

relax.jpg

Foto: 
shutterstock.com

14.00 – Posilnite si imunitu

Telo má za sebou o tomto čase polovicu denného programu. A čím za to platí? Imunitný systém je oslabený a choroboplodné zárodky majú ľahšiu prácu. Vašu obranyschopnosť povzbudí šálka zeleného čaju, ktorý obsahuje množstvo zdraviu prospešných rastlinných látok.

cup-681678_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

15.00 – Navštívte svojho zubára

Okolo tretej hodiny popoludní je naša citlivosť na bolesť najnižšia (naopak svoj vrchol dosahuje okolo desiatej ráno). Preto je tiež najvhodnejší čas pre nepríjemné vyšetrenie u lekára. Menej intenzívne v tejto chvíli vnímate aj akupunktúru, prepichovanie uší alebo piercing. Tiež náročné športy, ako je napríklad rýchly step aerobik, spôsobuje svalom menšiu bolesť ako v inom čase.

zub.jpg

Foto: 
shutterstock.com

16.00 – Porady

Krivka komunikácie popoludní prudko stúpa hore. Teraz sa vám bude obzvlášť dobre dariť pri obchodných rokovaniach. Tiež sa pri nich dokážete energickejšie presadiť. Aj domáce hádky môžete konečne úspešne ukončiť, pretože máte dosť argumentov aj chladnú hlavu.

meeting.jpg

Foto: 
shutterstock.com

18.00 – Dobrý drink

Večer, okolo šiestej hodiny je ten správny čas na pohárik vína na párty či po práci, pretože sa alkohol z tela rýchlo odbúrava.

wine.jpg

Foto: 
shutterstock.com

19.00 – Uvoľnite sa

Váš organizmus teraz túži po troške relaxu. K vypnutiu po práci je úplne najvhodnejšia sauna, pretože jej pozitívne účinky sa práve v tomto čase ešte zosilňujú. 

women-936549_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

20.00 – Starostlivosť o pleť

Od ôsmej hodiny večer postupne klesá krvný tlak a spomaľuje sa pulz. V tomto čase by sa malo zvoľniť tempo a telo pomaly uviesť do pokoja. Doprajte si preto uvoľňujúci kúpeľ s aromatickými olejmi alebo rozmaznávajte pokožku výživnou pleťovou maskou.

maska.jpg

Foto: 
shutterstock.com

21.00 – Trošku kreativity

Večer po práci sa v nás často prebúdzajú umelecké sklony. Kreatívna práca vám teraz pôjde osobitne od ruky – namaľovať obrázok alebo zahrať si na klavíri. Pusťte sa do toho, oplatí sa to. Tento večerný čas je vhodný taktiež pre vzrušujúce rozhovory. Ale namáhavú fyzickú činnosť radšej odložte až na ráno.

painting-1081808_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Šport podľa biorytmu

Ráno: Šport pre peknú postavu – Pretože zásoby sacharidov telo cez noc spotrebovalo, pri rannom športe musí siahnuť do tukových rezerv. Ak chcete zhodiť pár kíl, najlepšie sa to podarí vytrvalostným športom, napríklad chôdzou alebo pomalým behom.

Dopoludnia: Intenzívny tréning – Raňajky vám doplnia energiu, a to je najlepší predpoklad pre budovanie svalov, napríklad vo fitnescentre. S novým elánom môžete vyraziť aj na náročnú pešiu alebo cyklistickú túru. Ale napoludnie platí – urobte si prestávku aspoň na pol hodiny a doprajte si ľahký obed.

Popoludní: Výkonnosť na vrchole – Medzi 16. až 19. hodinou je telo naladené na fyzicky náročné činnosti. Teraz sa môžete vypotiť na aerobiku, pri behu alebo plávaní. Pravidelný výkonnostný tréning vás zbaví zadýchavania sa pri chôdzi po schodoch.

Večer: Jemné uvoľňujúce cvičenia – Pred spaním je dôležité poriadne sa uvoľniť. Môžete vyskúšať jogu, pomalú prechádzku alebo ľahké cvičenie, ktorým uvoľníte kŕčovito stiahnuté svalové partie.

- - Inzercia - -