Dnes je streda, 19.jún 2019, meniny má: Alfréd
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Chýba vám energia, chudnete či rapídne priberáte? Môže byť za tým štítna žľaza!

september 18, 2018 - 15:30
Ste vyčerpaní, rapídne priberáte alebo, naopak, napriek dvojnásobným porciám na tanieri chudnete? Vypadávajú vám vlasy, potíte sa, ľahko sa rozčúlite? Vašou diagnózou môže byť problém so štítnou žľazou!

Štítna žľaza je ako dirigent, ktorý ovplyvňuje chod celého ľudského organizmu. Ak v nej niečo zaškrípe, hneď sa to niekde prejaví. Mnohí ľudia dlhé roky vôbec nevedia, že práve štítna žľaza môže byť príčinou ich zdravotných problémov, problémov s váhou, únavy a depresií. Ak sa totiž naruší táto dôležitá továreň na hormóny, mení sa aj správanie človeka.

Štítna žľaza, malý orgán v tvare motýlika v prednej časti krku, produkuje hormóny mimoriadne dôležité pre naše telo. Podieľajú sa na viacerých procesoch v tele, či už metabolizme bielkovín, tukov a cukrov, látkovej výmene v tkanivách, tvorbe tepla, alebo na vyrovnávaní hladiny vody a cukru v tele a tiež na raste kostnej i svalovej hmoty. Nerovnováha v množstve produkovaných hormónov môže viesť k výrazným zmenám organizmu, ale aj psychiky človeka.

Aké sú prejavy poruchy?

Podľa štatistík trpí poruchami štítnej žľazy každý piaty až šiesty človek, ženy asi päťkrát častejšie ako muži. Ako zistíme, či je za našimi problémami štítna žľaza? Pri jej zníženej funkcii je človek apatický, spomalený, unavený, neraz depresívny. Zmeny však prichádzajú postupne a rozvinutie choroby trvá aj niekoľko rokov. Počas tohto obdobia sa pacienti dostanú do rúk viacerým odborníkom, pretože trpia aj zápchou, svalovými problémami, sexuálnymi poruchami či vysokým krvným tlakom. Po stanovení diagnózy dostane pacient hormón (tyroxín) v tabletkách, ktorý v priebehu jedného až dvoch mesiacov mnohé ťažkosti vyrieši. Až na pár výnimiek musia pacienti hormóny užívať celoživotne.

Zvýšená činnosť štítnej žľazy

Väčším problémom pre lekárov je zvýšená činnosť štítnej žľazy. Vtedy človeku búši srdce, máva arytmiu, chudne, trápia ho hnačky, je vyčerpaný, niekedy anemický, u žien sa môžu pridať menštruačné problémy a osteoporóza. Niekedy sa prejaví aj vystúpenými očnými guľami a výraznou strumou na krku, ktorá môže tlačiť na hlasivky alebo dýchacie cesty. Uzly sa odstraňujú operačnou liečbou alebo rádiojódom, čo je vypitie malého, bezpečného množstva rádioaktívneho jódu so schopnosťou hromadiť sa v príliš aktívnych bunkách štítnej žľazy, a tak zlikvidovať nadbytočné tkanivo. Pri liečbe sa podávajú lieky blokujúce vytváranie hormónov štítnej žľazy v organizme.

Pri uvedených problémoch treba vyhľadať praktického lekára, ktorý nás odporučí k odborníkovi – endokrinológovi. Ten pri stanovení diagnózy vychádza z anamnézy, palpačného vyšetrenia krku, laboratórneho, prípadne sonografického vyšetrenia.

Choroby štítnej žľazy

Hypertyreóza – zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy. Spôsobuje nepokoj, únavu, búšenie srdca, nadmerné potenie, neznášanlivosť tepla, časté vyprázdňovanie čreva, stratu na hmotnosti, vypadávanie vlasov, častý pocit smädu a hladu, niekedy aj poškodenie očí, ktoré sú veľké a vysunuté z očných jamiek (Gravesova-Basedowova choroba).
Hypotyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy. Má za následok spavosť, apatiu, pomalú reč, nechutenstvo, zápchu, prírastok na hmotnosti, problémy s potenciou, neznášanlivosť chladu, znížené potenie a suchú pokožku, opuch tváre a dolných končatín, mužskú impotenciu, nepravidelnosť menštruačného cyklu u žien, zvýšenú hladinu cholesterolu. U starších pacientov hrozia stavy depresie, možná hluchota.
Tyreoditída – zápal. Ničí štítnu žľazu a robí ju nefunkčnou. Niekedy má zápal infekčný, vírusový, pôvod a má podobné symptómy ako chrípka – bolesti hrdla a uší spojené s vysokou horúčkou.
Struma – zväčšenie štítnej žľazy. Môže poškodiť jej funkčnosť, niekedy je nerozpoznateľná, pretože má malé rozmery alebo rastie dovnútra.
Rakovina štítnej žľazy – pri včasnej diagnóze je dobre liečiteľná. Nebezpečná je tým, že je to nebolestivé ochorenie, takže často ide o náhodný nález. V niektorých prípadoch sa pacientovi dajú nahmatať tvrdé uzliny na krku.

- - Inzercia - -