Dnes je streda, 19.jún 2019, meniny má: Alfréd
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

september 20, 2018 - 08:05
Neponáhľajte sa obrátiť túto stránku. Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Možno, že dnes je pre vás slovo „hemoroidy“ spojené výlučne s nejakou nepríjemnou prácou, ktorú sa vám nechce robiť, ale je možné, že niekedy v budúcností vy alebo vaši príbuzní budete počuť toto slovo na návšteve u lekára. Možno radšej nie, samozrejme. Ale až vtedy naplno pocítite význam slova „hemoroidy“.

Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny. Preto je čas a miesto hovoriť o prevencii tejto choroby.
Faktory, ovplyvňujúce výskyt hemoroidov, sú prítomné v živote každého z nás. Zlé návyky, nesprávne stravovanie (konzumácia vysoko kalorického jedla, obsahujúceho nasýtené tuky a v malom množstve výživnú celulózu), pitie alkoholu a jedenie príliš koreneného jedla, sedavý životný štýl a zamestnanie, alebo naopak, dlhodobá práca postojačky, veľké fyzické zaťaženie a celá „plejáda“ chronických ochorení, ktoré sú typické pre moderného človeka... A tento zoznam môže pokračovať donekonečna.

Ako predsa predísť ochoreniam konečníka?

Najdôležitejšou vecou prevencie je správna výživa. Pretože akékoľvek zmeny v procese vyprázdňovania čriev vyvolávajú zhoršenie ochorenia. Veľmi dôležité je stravovať sa pravidelne a v ten istý čas. Nekonzumujte veľa jedla, ktoré obsahuje živočíšne bielkoviny, a to ryby, mäso, vajcia. Taktiež sa musíte vzdať bieleho pečiva, koreneného, slaného jedla a nepiť alkohol. Užitočné je zvýšiť konzumáciu stravy obsahujúcej potrebné množstvo celulózy (potravinové otruby, zelenina, ražný chlieb) a piť aspoň 1,5 – 2 litre tekutín (voda, čaj, minerálna voda...).

Mierne fyzické zaťaženie, napr. plávanie alebo gymnastika, budú úžitočné, a to najmä pre tých, ktorí trávia veľa času sedením pri počítači alebo šoférujú. Ak nemáte čas alebo možnosť navštevovať bazén alebo posilňovňu, stačí aspoň raz za hodinu sa chvíľu poprechádzať po kancelárii. Takto sa vyhnete stagnácii krvi v žilách panvy.

Preventívne metódy zahŕňajú aj pravidelné preventívne vyšetrenia u proktológa. Moderné diagnostické zariadenie umožňuje identifikovať patologické ochorenia konečníka v začiatočnom štádiu, a tak predísť vzniku vážnych ochorení.

Ale aj keď budete stopercentne dodržiavať všetky pravidlá prevencie pred hemoroidmi, nikto nemôže zaručiť, že sa neocitnete medzi tými, ktorí potrebujú pomoc proktológa. Preto každý z nás musí vedieť jednu dôležitú vec: v súčasnom svete sa hemoroidy liečia BEZ OPERÁCIE. Špecialisti Medzinárodného medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava už viac ako 20 rokov úspešne zdolávajú hemoroidy a rektálne trhliny bez chirurgického zákroku. Objednať sa na návštevu môžete na bezplatnom čísle 0800-200-000 alebo na oficiálnej webovej stránke kliniky.

- - Inzercia - -