Dnes je sobota, 25.máj 2019, meniny má: Urban
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Dajte zbohom pigmetovým škvrnám!

september 30, 2018 - 11:02
Čas dovoleniek a slnenia je za nami a treba premýšľať, akú starostlivosť dopriať pokožke. Na čo je vhodné sa v starostlivosti o pleť zamerať?

Slnečné žiarenie, časté kúpanie a zmeny teplôt sú pre kožu ťažká skúška. Najčastejšie bojujeme s dehydrastovanou pokožkou, pribúdajúcimi vráskami a pigmentovými škvrnami. Hyperpigmentáciu spôsobuje nadmerná tvorba melanínu – pigmentu, ktorý dodáva koži, vlasom a očiam prirodzenú farbu a objaví sa nerovnomerne na niektorých miestach na pokožke. Nadmernú tvorbu melanínu môžu spustiť rôzne faktory. Najdôležitejšie sú UV žiarenie, genetické faktory, vek, hormonálne vplyvy a rôzne poranenia a zápaly kože.

Premýšľate, či ste to s opaľovaním neprehnali? Slnečné žiarenie je pre vznik hyperpigmentácií príčina číslo jeden. Práve slnečné lúče sú hlavný spúšťač tvorby melanínu. Zhoršuje už vzniknuté pehy, starecké škvrny, melazmu a pozápalové hyperpigmentácie ešte viac tmavnú. Pobyt na slnku, kožné poranenia, hormonálne zmeny a niektoré choroby môžu viesť ku zvýšenej tvorbe melanínu, čo následne spôsobuje pigmentové škvrny, starecké škvrny, melazmu, pehy, jazvy po akné či iné formy hyperpigmentácií.

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?

Ak ste tvár ochotne nastavovali slnku a nedostatočne ju pred ním chránili, je pravdepodobné, že sa na pokožke objavili pigmentové škvrny. Od typu pigmentácie sa potom odvíja liečba škvŕn. Jednou z ciest, ako sa možno hnedých fliačikov zbaviť či zmierniť ich, sú dermokozmetické prípravky určené na riešenie najčastejších z nich, tzv. melazmy. V zložení produktov sú najmä výťažky z japonského zeleného čaju, morských rias a kyselina glykolová.

Ak chcete pigmentáciu odstrániť, môžete sa obrátiť aj na estetickú dermatológiu. Vyskúšať možno chemický píling, ktorý pleť aj farebne zjednotí, zjemní a celkovo rozjasní. Na odstránenie stredných až hlbších pigmentácií je vhodnejšie ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom – IPL. Nepravidelné zhluky pigmentu rozstrelí a pigment sa asi do týždňa odlúpne. Do tretice možno melazmu riešiť efektívnou kombináciou oboch metód, chemickým pílingom a IPL.

Po lete by ste mali pokožke dopriať aj...

… doping v podobe poriadnej hydratácie. Skvelé sú pleťové krémy s kyselinou hyalurónovou – látkou telu vlastnou, ktorá je za dostatočnú hydratáciu pleti priamo zodpovedná. V starostlivosti o pokožku tela sa osvedčia telové mlieka s glycerínom a vitamínom E.

Veľmi dobrým pomocníkom sú aj najrôznejšie druhy telových olejov. Okrem osvedčenej kozmetiky možno pleti dopriať aj tzv. mezoterapiu. Hĺbkovú hydratáciu pleti tenkou ihličkou – kanylkou, alebo špeciálne mezopištoľou. Pri tomto ambulantnom esteticko-dermatologickom ošetrení preniká až do podkožia koktail cenných látok – kyselina hyalurónová, vitamíny, antioxidanty a nukleotidy. Mezoterapiou možno ošetriť nielen tvár, ale aj krk, dekolt a chrbty rúk, na ktorých je koža náchylná na predčasné starnutie. Mnohé ženy túto partiu zanedbávajú, no práve na nej vidno, ako neúprosne letí čas.

- - Inzercia - -