Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

12. október: Svetový deň reumatizmu

október 12, 2018 - 13:44
Svetový deň reumatizmu (SDR) je globálna iniciatíva, ktorá má priviesť ľudí bližšie k sebe a zvýšiť povedomie o reumatických ochoreniach. SDR si pripomíname každý rok 12. októbra a informačná kampaň prebieha celoročne.

Cieľmi kampane SDR 2018 s názvom „Nepremeškajte príležitosť, pripojte sa k nám!“ sú:

  • Zdôrazniť dôležitosť prevencie RO a ich negatívnych dôsledkov, aby sa zabránilo poškodeniu kĺbov a znížila sa záťaž na jednotlivca a spoločnosť.
  • Odstránenie prekážok, ktoré bránia včasnej diagnostike. Ľudia často nejdú k lekárovi hneď pri prvých príznakoch ochorenia, pretože spoločnosť a všeobecná informovanosť nekladie dostatočný dôraz na starostlivosť o kĺby. Napr. minimalizovanie poškodenia kĺbov a zvýšená šanca dostať sa do remisie sú možné, ak sa farmakologická liečba reumatoidnej artritídy začne do 12 týždňov od prvých príznakov.1
  • V Európskej Únii by mohlo pracovať milión ľudí navyše, ak by mali všetci ľudia s RO dostupnú včasnú liečbu.
  • Zvyšovať povedomie o reumatických ochoreniach, ktoré postihujú viac ako 120 miliónov Európanov o ich dopadoch na širšiu verejnosť.
  • Zvyšovať povedomie o tom, že reumatické ochorenie môže prepuknúť v každom veku – i u detí, či mladých ľudí.

Reumatické ochorenie ovplyvňuje pacienta vo všetkých oblastiach života a výrazne mu znižuje doterajšiu kvalitu života. Na to, aby sa pacient s ochorením vedel vyrovnať, resp. po chorobe opäť zaradiť do bežného života, potrebuje povzbudenie, informácie o reumatickom ochorení, možnostiach jeho liečby a rady, ako si čo najdlhšie udržať primeranú fyzickú kondíciu.

Aj v tomto pacientom pomáha Liga proti reumatizmu, ktorá pripravila sériu edukačných a informačných podujatí, no nezabúda ani na podporu pohybových aktivít vhodných pre pacientov s reumatickým ochorením. Presne o tom sú aj všetky podujatia organizované pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu 2018.

Program kampane „Svetový deň reumatizmu 2018“ a projekt „Pohnime sa s reumou“

Liga proti reumatizmu na Slovensku v dňoch 12. – 14. októbra 2018 pripravila v Piešťanoch bohatý program, ktorý prináša nové témy a ich riešenia, ktorými sa snaží pomáhať pacientom s reumatickým ochorením

Spoločným heslom podujatí a kampane je aj tohto roku už tradičné: „Nepremeškajte príležitosť, pripojte sa k nám!“ (z angl. Don’t Delay, Connect Today”). Je to odvodené z názvu kampane EULAR, ktorá vznikla v roku 2017 a pokračuje aj v roku 2018. Propaguje zvyšovanie povedomia o symptómoch reumatických ochorení a dôležitosti včasnej diagnostiky a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Táto kampaň spája všetky tri piliere Európskej ligy proti reumatizmu – EULAR – pacientov s reumatickými ochoreniami, zdravotníckych pracovníkov a odborné spoločnosti. Jej cieľom je zároveň klásť dôraz na prevenciu negatívnych dôsledkov reumatických ochorení. Prevencia zahŕňa primárnu, sekundárnu, aj terciárnu prevenciu so zameraním na zníženie negatívnych dopadov ochorenia na jednotlivcov; znižovanie invalidity a obmedzenie alebo oddialenie komplikácií. Dôležitá je aj prevencia poškodenia kĺbov, zachovanie mobility a zníženie invalidity.

V piatok 12. októbra v Piešťanoch otvoria program Svetového dňa reumatizmu 2018 (SDR 2018) odborným seminárom pre pacientov „Od teórie k praxi 2“. V sobotu 13. októbra bude hlavnou súčasťou programu Celoslovenské stretnutie walkerov – reumatikov s nordic walking paličkami aj s inštruktážnou lekciou. Správny spôsob severskej chôdze pôsobí preventívne a posilňuje fyzickú kondíciu chodca. Zavŕšením podujatí SDR 2018 bude slávnostné vyhodnotenie novinárskej súťaže KROK 2018, teraz už po jubilejný desiaty raz. Do života uvedieme aj nový (už piaty) Zborník KROK 2016 – 2017. V rámci októbra sa budú konať edukačné a pohybové aktivity SDR 2018 aj v miestnych pobočkách a kluboch. Všetky akcie sa uskutočnia za účasti pacientov, členov Ligy, sympatizantov, ale i novinárov, osobností verejného a spoločenského života, a samozrejme, verejnosti.

„Pohnime sa s reumou!“

„Dobrým dôkazom úspechu je už rok trvajúci projekt „Pohnime sa s reumou!“, ktorý je z mesiaca na mesiac viac preferovaný v pohybových aktivitách našich pobočiek a klubov. Premyslenou prevenciou môžeme zabrániť nezvratnému poškodeniu kĺbov a znížiť záťaž ochorenia na jednotlivca aj na spoločnosť. Chceme upozorniť aj na prevenciu nebezpečenstva úrazov pacientov v domácom prostredí. Pripravujeme prednášky a poradňu architekta – dizajnéra pre interiéry,“ povedala Mgr. Jana Dobšovičová Černáková z Ligy proti reumatizmu SR.

Projekt “Pohnime sa s reumou!” stále POKRAČUJE. Počet nachodených NW krokov sledujeme a zbierame každý mesiac na mail: milionkrokov@mojareuma.sk. Chôdza s paličkami nordic walking (tzv. severská chôdza) je pohybová aktivita, ktorá, ak sa robí správne, prináša zdravotné benefity aj pacientom s reumatickým ochorením. V miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR máme NW paličky, zabezpečili sme a ešte aj plánujeme odborné lekcie s inštruktážou s Luciou Okoličányovou, prezidentkou a najlepšími odborníkmi v NW na Slovensku (SANW). Začali sme minulý rok v septembri a mali sme pôvodnú ambíciu urobiť milión krokov pre reumatikov. Stále rátame kroky a už sa blížime k 35 miliónom NW krokov pre reumatikov. Už viacerí jednotlivci dosiahli svoj osobný milión NW krokov, ale Hela, aktívna členka z Bratislavy, ako prvá sama urobila do marca 2018 milión krokov! Táto pohybová aktivita má na zdravie reumatikov veľmi pozitívny vplyv. Projektom „Pohnime sa s reumou!“ podporujeme ciele aj myšlienku Svetového dňa reumatizmu 2018.

V rámci projektu „Pohnime sa s reumou!“ LPRe SR opakovane zakúpila nordic walking palice do svojich pobočiek a klubov, aby sa pohybové aktivity mohli realizovať pravidelne a v čo najväčšom počte záujemcov o NW chôdzu. Nordic walking je prospešný pri ľahších formách artritíd, iných chorobách pohybového aparátu, pri neurologických aj srdcovo-cievnych ochoreniach, pri diabete, astme, depresiách, poruchách učenia u detí, artróze aj osteoporóze, rehabilitácii pooperačných stavov, poruchách lymfatického systému a takisto pri chudnutí. Podporujeme tento dlhodobý projekt na podporu zdravého a zdraviu prospešného pohybu, aby si reumatici čo najdlhšie zachovali prirodzený rozsah pohybu v kĺboch a tým aj sebestačnosť a primeranú kvalitu života. Hlavným partnerom projektu „Pohnime sa s reumou!“ je Sanofi GENZYME.

- - Inzercia - -