Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Svet im ležal pri nohách: Ako žijú ikony krásy dnes?

október 17, 2018 - 15:22
Jedinečné, nádherné, charizmatické. Výnimočným modelkám patria módne móla, titulky prestížnych magazínov, obdiv mužov i žien. Ale len niekoľko vyvolených modeliek patrí do svetovej špičky, do extratriedy najvyhľadávanejších a najlepšie platených topmodeliek, ktoré zmenili pohľad na ženskú krásu a ženské telo a svojou hviezdnou kariérou dobyli svet. Ako žijú ikony krásy dnes? Ich vplyv a charizma sa nestratili po odchode z módny mól.

LINDA EVANGELISTA (53)

Chameleón z módnych mól

Dokonalá a očarujúca Kanaďanka sa preslávila aj citátom počas rozhovoru pre časopis Vogue: „Nezobudíte ma za menej ako 10 000 dolárov na deň.“ Napriek tomu bola veľmi obľúbená, vedela sa prispôsobiť ako chameleón. Keď si koncom 80. rokov nechala ostrihať vlasy na chlapca, agentúry s ňou vypovedali zazmluvnené módne prehliadky. Ale Linda sa presadila aj s krátkymi vlasmi, možno to ju robilo zaujímavou. Objavila sa na mnohých obálkach časopisov a ženy jej účes začali napodobňovať. V ďalších rokoch zmenila účes ešte niekoľkokrát. Linda sa objavila aj v niekoľkých videoklipoch zosnulého Georgea Michaela, podpísala niekoľkoročnú exkluzívnu zmluvu s L´Oreal Paris i s módnymi agentúrami v New Yorku a v Londýne. Pred niekoľkými rokmi vysúdila od francúzskeho miliardára Françoisa-Henriho Pinaulta, manžela Salmy Hayek, výživné na svojho syna vo výške 46 000 dolárov. Pred dvoma rokmi ju paparazzovia nachytali opuchnutú, pribratú a v čudnom oblečení, ktoré naznačovalo, že sa o zovňajšok veľmi nestará.

linda.jpg

Foto: 
SITA

TWIGGY (69)

Šokujúco štíhla

V polovici 60. rokov zažiarila aj preto, lebo bola „iná“. Kým dovtedy sa presadzoval najmä osí driek, Twiggy vniesla do modelingu maxištíhlosť. Bola prvá tzv. superskinny modelka, mala chlapčenskú postavu a krátke vlasy. Ale okrem toho aj veľký pôvab podfarbený veľkými očami a dlhými riasami. Získala svetovú slávu, dokonca ju v roku 1966 pasovali na Tvár roka a zvolili za Britku roka. Jej príbeh dokazuje, že modeling otvára dvere k iným lukratívnym profesiám. Keď skončila s modelingom, pokračovala ako filmová, televízna a divadelná herečka, moderovala vlastnú televíznu reláciu, v ktorej spovedala celebrity, a tiež sa objavila ako porotkyňa v reality šou America´s Next Top Model. Jej kniha z roku 1998 sa stala bestsellerom. V roku 2005 sa k modelingu vrátila, aby podporila kampaň istej módnej značky. Pred šiestimi rokmi sa podieľala na vytvorení exkluzívnej kolekcie dámskeho oblečenia pre módny reťazec.

PAVLÍNA POŘÍZKOVÁ (53)

Kráska spoza železnej opony

Je prvou svetovou topmodelkou, ktorá pochádza z východnej Európy. Jej rodičia emigrovali počas sovietskej okupácie Československa. Trvalo niekoľko rokov, kým dostali z krajiny aj malú Paulínu, ktorú nechali u starých rodičov. Pomohla im aj veľká vlna odporu voči postupu našich úradov, inak by zrejme Pavlína vo svete rozdelenom studenou vojnou nemala šancu. V roku 1980 poslala kamarátka jej fotografie do modelingovej agentúry. Miery 86-57-89 a výška 180 cm jej priniesli kontrakt v Paríži a začala sa jej hviezdna kariéra. Objavila sa aj na obálke Playboya, časopis Harper´s Bazaar ju zaradil v roku 1992 medzi desať najkrajších žien sveta. Aj Pavlína zúročila svoje modelingové skúsenosti a známosti na to, aby sa dostala do filmu. Aj ona bola porotkyňou v America´s Next Top Model a napísala autobiografický román. Už 35 rokov žije v Spojených štátoch a s rockovým hudobníkom Ricom Ocasekom má dvoch synov. Pred polrokom ohlásil pár po 28 spoločne strávených rokoch rozchod.

paula.jpg

Foto: 
Instagram

NAOMI CAMPBELL (48)

Výbušná diva

Hoci prvá svetovo známa čierna modelka bola exotická kráska Iman zo Somálska, manželka zosnulého speváka Davida Bowieho, väčšiu slávu získala Naomi Campbell. Upozornila na seba nielen modelingom, ale aj temperamentnou, výbušnou povahou. Často čelila obvineniam z napadnutia, zbila svoju pomocnicu v domácnosti, zaútočila na fotografa... Médiá preberali aj jej vzťahy s mužmi, boxerom Mikom Tysonom a hercom Robertom de Nirom. Rodáčka z londýnskej robotníckej štvrte začala s modelingom ako 15-ročná a vybudovala si pozíciu jednej z troch najznámejších a najžiadanejších modeliek 80. a 90. rokov. Na prelome tisícročí patrila k šiestim modelkám svojej generácie, ktoré vyhlásili za supermodelky. Jej pokožka ju predurčila k tomu, že sa angažovala proti rasizmu v módnom priemysle. Naomi dnes hrá, spieva, píše a vytvorila aj vlastnú značku parfumov.

EVA HERZIGOVÁ (45)

Marilyn Monroe Východu

Takto označovali českú supermodelku novinári, keď sa pred dvadsiatimi štyrmi rokmi presadila vo svete módy aj vďaka reklame na podprsenky Wonderbra. Kariéru začala na konkurze v roku Nežnej revolúcie a odišla do Paríža. Ešte stále predvádza na mólach. Už niekoľko rokov je tvárou beauty kampaní značky Dior. Ľudia ju môžu vidieť aj na charitatívnych akciách pre deti, ktoré pripravuje s modelkou Terezou Maxovou. Eviným partnerom je turínsky podnikateľ Gregorio Marsiaj, má s ním troch synov.

eva_h.jpg

Foto: 
SITA

KATE MOSS (42)

Nový ideál krásy

Britku preslávil tzv. heroin chic, nový ideál krásy, ktorý zároveň zožal vlnu kritiky. Kate je stále vyhľadávaná modelka, ale pred dvoma rokmi založila aj vlastnú modelingovú agentúru, ktorá je podľa nej „iná“. „Nechcem pekných ľudí, chcem tvoriť nové hviezdy,“ vyhlásila. Modelingovú kariéru začala v štrnástich a bola raketová. Stala sa tvárou mnohých slávnych kozmetických a odevných značiek. Do povedomia sa dostala aj „vďaka“ vzťahu s hercom Johnnym Deppom a spevákom Petrom Dohertym. Neslávne sa preslávila aj rôznymi škandálmi spojenými s alkoholom a drogami. Je mamou dospievajúcej dcéry Lily Grace.

kate_moss.jpg

Foto: 
SITA

Claudia Schiffer (48)

Nežná blondínka

Blonďavá Nemka sa stala múzou Karla Lagerfelda. Zaslúžili sa o blond vlasy, modré oči, trochu väčšie prsia než mali iné modelky, dievčenská tvár, nežný pohľad a krásny úsmev. Presadila sa vďaka magazínu Elle a kampani na džínsy. Claudia chcela byť pôvodne právnička a pracovať v otcovej právnickej firme. Ako 17-ročnú ju na diskotéke objavil šéf známej módnej agentúry a jej život sa začal uberať diametrálne odlišným smerom. Ale určite neľutuje, veď si podmanila milióny mužov aj žien. Dnes žije prevažne vo Veľkej Británii, s manželom Matthewom Vaughnom majú tri deti. Claudia trochu rozvírila vlny aj u nás, nie však módne, ale politické, keď ju za 3,6 milióna slovenských korún pozval bývalý premiér Vladimír Mečiar, aby s ním v roku 1998 slávnostne otvorila nový diaľničný úsek pri Ilave.

- - Inzercia - -