Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kauza: Vrásky a pigmentové škvrny po tridsiatke

október 29, 2018 - 14:35
Bojujte s prejavmi starnutia všetkými dostupnými zbraňami. Používajte krémy, séra aj pleťové masky. Ak však začnete prehrávať bitku s vráskami a pigmentovými škvrnami už tesne po tridsiatke, krémy vám nepomôžu. Problém totiž zrejme leží hlbšie.

Starnutie pleti sa prejavuje troma spôsobmi. Vráskami, vznikom pigmentových škvŕn a dehydratáciou pokožky. „Výskumy hovoria, že biologické starnutie pokožky prichádza až po šesťdesiatom roku života. Starnutie je prirodzený prejav ľudského organizmu, ktorý zachytáva biochemické, histologické a fyziologické zmeny. V nadväznosti na vonkajšie faktory, akými je napríklad počasie, a sekundárnymi faktormi, ktorými sú najmä hormonálne prejavy, ovplyvňujú tvorbu a vznik vrások. Ak neberieme do úvahy genetickú predispozíciu, rýchlosť starnutia pleti ovplyvňujeme napríklad výškou zásobovania pleti vodou. V praxi to znamená, že aj dodržiavanie dostatočného pitného režimu vie pomôcť,“ vysvetľuje MUDr. Mina Bobocká, primárka geriatrického oddelenia v Nemocnici Bánovce.

Prvé vrásky sa obvykle na našej tvári objavia medzi 25. a 30. rokom života. Ak sa okolo tridsiatky zjavia aj pigmentové škvrny, inak typické pre ľudí v dôchodkovom veku, znamená to, že vaša pleť už nezniesla priveľa poškodenia vplyvom vonkajšieho prostredia. Na svedomí to má obvykle nadmerné pôsobenie UV žiarenia a nedostatočná ochrana pleti pred slnkom. 

Čo spôsobuje prvé vrásky?

„Prvé vrásky na tvári sa takmer viažu k mimike. Svaly jednej partie opakujú pohyb, ktorý pôsobí na pružné vlákna tkaniva pokožky. Ich tvorba súvisí aj s hormonálnymi zmenami. Zároveň platí, že čím menej smogu, škodlivého UV žiarenia alebo nečistôt, tým menej vrások máme. Ľudia, ktorí holdujú fajčeniu a alkoholu, môžu rátať s tým, že vrásky prídu skôr, ako keby žili zdravo,“ hovorí MUDr. Mina Bobocká.

Zabráňte predčasnému starnutiu pleti

Vrásky: vyhnite sa fajčeniu a pitiu nápojov cez slamku. Oba tieto zlozvyky vytvárajú a prehlbujú vrásky okolo úst. Nadmerným vráskam okolo očí zabránite, ak skoncujete so zlozvykom pretierať si viečka a očné okolie rukami. Dôležitá je aj starostlivosť pomocou kvalitných očných krémov. 

Pigmentové škvrny: Vzniku pigmentových škvŕn najspoľahlivejšie zabránite používaním opaľovacích krémov. V lete a na horách sú vhodné prípravky s ochranným faktorom 30+, no kozmetické prípravky s ochranným faktorom by ste mali pri pobyte vonku používať aj počas zvyšných mesiacov v roku. Najmä ak už niekoľko škvŕn na tvári máte.

Dehydratácia pleti: Predčasnému vzniku suchých miest, popraskania a bolestivého vysušenia pokožky zabránite dodržiavaním pitného režimu a používaním krémov vhodných pre váš vek a typ pleti.

- - Inzercia - -