Dnes je pondelok, 27.máj 2019, meniny má: Iveta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Fitness expertka radí: 5 tipov, ako motivovať deti k pohybu

november 13, 2018 - 12:37
Počítače, tablety, mobily. Dnešné deti trávia čím ďalej tým viac času pripútané k týmto zariadeniam na úkor prirodzeného pohybu. Často stojí pred rodičmi neľahká úloha, ako deti motivovať k pohybovým aktivitám a vzbudiť v nich záujem o pravidelný šport, keď majú okolo seba pre ne oveľa atraktívnejšiu zábavu bez pohybu v podobe mobilných zariadení a počítačov.

„Fyzická aktivita pomáha deťom regulovať telesnú hmotnosť a skladbu tela, znižuje krvný tlak ale aj riziko rozvoja cukrovky druhého typu. Endorfíny, ktoré sa tvoria v ľudskom tele pri cvičení, zlepšujú duševnú pohodu človeka. Dostatočné množstvo pohybu tiež zvyšuje sebavedomie a posilňuje sebaúctu,“ vymenováva benefity pravidelného cvičenia Samantha Clayton, fitness expertka spoločnosti Herbalife Nutrition.

Neviete, ako namotivovať deti k pohybu? Samantha Clayton prezrádza niekoľko tipov, ktoré vám v tom môžu pomôcť:

Technológie na vašej strane

Nainštalujte deťom do mobilu aplikáciu napríklad na počítanie krokov. Aj takáto jednoduchá aplikácia môže byť pre ne výzvou, ale zároveň aj hrou ako dosiahnuť každodenný cieľ. Aplikácia nielenže prehľadne spočíta prejdenú vzdialenosť alebo spálené kalórie. Deti sa môžu zabaviť aj tak, že budú súťažiť, kto z nich urobí viac krokov. Čo myslíte? Kto z vašej rodiny za deň nachodí najviac?

Zistite, čo ich zaujíma

Nesnažte sa deti nútiť do niečoho, čo ich nebaví. Skôr nájdite to, čo by ich mohlo zaujímať a čo by chceli vo svojom voľnom čase robiť. Pokojne ich nechajte, nech si vyskúšajú viacero aktivít a potom sa rozhodnú, ktorým sa chcú venovať. Pokiaľ sa bude dieťa venovať pohybu, ktorý ho baví, skôr získajú prirodzený návyk a budú to brať ako zábavu.

Ísť príkladom

Deti väčšinou nevedomky kopírujú správanie svojich rodičov. Pokiaľ vás teda vidia leňošiť pri televízií značnú časť dňa, nemôžete sa diviť ich minimálnemu záujmu o aktívny pohyb. Nepochopia totiž, prečo by sa akurát oni mali hýbať. „Pokiaľ ale uvidia, že si idete každý deň zabehať alebo pravidelne cvičíte, budú brať aktívny život úplne automaticky aj oni. Snažte sa byť pre svoje dieťa dobrým vzorom a vymýšľajte spoločné aktivity pre celú rodinu,“ navrhuje Samantha Clayton.

Pohyb nie je za trest

Snažte sa o to, aby bol pre deti čas fyzickej aktivity spojený s pozitívnymi zážitkami a emóciami. Nesnažte sa deti nútiť do fyzickej aktivity za každú cenu. Pokiaľ napríklad vonku mrzne, vymyslite aktivitu, ktorú môžete vykonávať doma. Keď je vonku naopak tropické počasie, choďte sa schladiť niekam k bazénu. Vytvoríte tak u detí prirodzený vzťah k pohybu, z ktorého budú mať radosť.

Kreatívna odmena

Každého človeka dokáže motivovať, keď ho za jeho výkon pochvália a pri deťoch to platí dvojnásobne. Aj drobnosti si zaslúžia pochvalu. Dajte deťom najavo svoju radosť, ak podajú dobrý výkon. Vymyslite napríklad rodinný výlet a za odmenu si doprajte chutnú večeru. Len pozor, aby nešlo o nejakú kalorickú bombu. Odmena môže mať vždy inú podobu. Kreativite sa medze nekladú.

Starého psa novým kúskom nenaučíš

Je vedecky dokázané, že pokiaľ si vytvoríte k pohybu pozitívny vzťah už v detstve, budete ho aj v dospelosti vnímať prirodzene. „Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Nezabúdajte na to, že svojim pozitívnym prístupom a nasmerovaním detí k prirodzenému pohybu môžete ovplyvniť ich životy aj do budúcna,“ dodáva Samantha Clayton.

- - Inzercia - -