Dnes je štvrtok, 18.júl 2019, meniny má: Kamila
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Do života uviedli knižný unikát: Spojil básne Milana Rúfusa a folklór

november 16, 2018 - 23:14
,,Milan bol naozaj ideálny človek, ktorý nepodľahol nijakým vetrom a žil svoj život. Vyhrala som v tom, že som život mohla prežiť práve po boku tohto muža,” spomína so slzami v očiach pani Magdaléna Rúfusová, ktorá sa osobne zúčastnila na krste unikátnej knihy obsahujúcej básne Milana Rúfusa a nádherné folklórne fotografie Petra Brenkusa - Poézia v krojoch, Kroje v poézii.

Spomienka na nedožité 90. narodeniny Milana Rúfusa

Vydavateľstvo IKAR každoročne pred Vianocami predstavuje niečo zaujímavé, výnimočné. Ani tento rok tomu nie je inak. Počas včerajšieho večera predstavitelia kultúrneho a spoločenského diania - medzi nimi riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková, hudobná skladateľka Ľubica Čekovská, riaditeľ umeleckého súboru Lúčnica Marián Turner, generálny riaditeľ  CK Hydrotour Mikuláš Milko, vdova po básnikovi Milanovi Rúfusovi pani Magdaléna Rúfusová a riaditeľka vydavateľstva IKAR Gabriela Belopotocká - do života uviedli unikátnu knihu, ktorá vyšla v počte 525 výtlačkov - Poézia v krojoch, kroje v poézii. ,,Vytýčili sme si naozaj zložitú úlohu. Nafotiť kroje, urobiť z nich naozaj nádhernú knihu, ktorá poteší dušu a oči nebolo jednoduché. Dnes si však myslím, že práca stála za to a že táto kniha je vôbec tá najúžasnejšia, akú máme na slovenskom trhu," hovorí riaditeľka IKAR-u Gabriela Belopotocká.

rufus.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

krstknihy009.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Kniha vyobrazuje pomyselný rok

Kniha, ktorá spája básne významného básnika Milana Rúfusa a práce fotografa Petra Brenkusa vyšla pri príležitosti nedožitých 90. narodenín básnika. V knihe sú jednotlivé kroje, ako aj obsah básní, zostavené do pomyselného roka. Od jari po jeseň a zimu sa pritom nemyslí len ročné obdobie, ale aj obdobie života človeka. Kroje od malých detí po starcov, šťastné aj smutné tváre. Ľudí s postavením, ľudí najchudobnejších. Slovenské kroje, naše kultúrne bohatstvo, s ktorým sa môžeme pýšiť aj v zahraničí. Známy slovenský fotograf Peter Brenkus, ktorého vášňou je fotografovanie tanca, aktérov vážnej hudby a folklóru, to plasticky dokumentuje na každej fotografii. Sila jeho umeleckej výpovede je umocnená veršami jedného z najvýznamnejších predstaviteľov modernej slovenskej poézie, básnika Milana Rúfusa, ktorý už celé desaťročia oslovuje čitateľov geniálnou jednoduchosťou a pokorou, s akou písal o večných témach: pravde, kráse, domove a láske. ,,Keď je človek mladý, ma isté priority. Keď začne zrieť, pochopí, že je dobré, aby po ňom niečo zostalo. V roku 2007 sa podarilo, že mi vyšla jediná obrazová kniha o tanci. Už vtedy mi kamarát povedal - a teraz môžeš zomrieť. Nechystám sa ešte zomrieť, ale toto je naozaj kniha môjho života,” prezradil nám po slávnostnom krste autor fotografií Peter Brenkus. Pri výbere jednotlivých básní z tvorby sa podieľal Milan Richter, znalec životného diela Milana Rúfusa, ako aj Ján Sucháň, autor doslovu uvedeného v knihe. 

kniha.jpg

Foto: 
IKAR

Na krste aj Magdaléna Rúfusová

Pani Magdaléna Rúfusová sa v spoločnosti veľmi neukazuje, avšak výnimku spravila pri krste tejto unikátnej knihy, kde nám prezradila, že aj ona sama sa k básňam svojho zosnulého manžela neustále vracia: ,,Aj po rokoch sa mi všeličo dostane do ruky, aj to, čo sa neuverejnilo. Vždy ma to dojíma. Tvrdo ma to dojíma. Som veľmi rada, že táto kniha vyšla, pretože je to obrovský projekt, náročný nielen na prácu ale aj samotný výber, čo bola zaiste drina."

rufusova.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

O príjemnú atmosféru sa počas večera postaral Umelecký súbor Lúčnica, ľudová hudba Lúčnice a v neposlednom rade slovenský herec Štefan Bučko, ktorý zarecitoval výber z tejto unikátnej knihy.

bucko.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

lucnica.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

lucnica1.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Pozrite si reportáž z tohto podujatia! 

Vega Tv - Poézia v krojoch / Kroje v poézii

- - Inzercia - -