Dnes je sobota, 25.máj 2019, meniny má: Urban
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Rusínsky fenomén Štefan Štec: V poslednom čase sa folklór akoby prebudil

november 19, 2018 - 16:55
Folkloristu Štefana Šteca pravdepodobne poznáte najmä z jeho účinkovania zo súťaže Zem spieva, v ktorej sa prebojoval až do finále. Aj keď sa narodil v Košiciach, jeho rodné korene siahajú do rusínskej obce Habura a práve rusínske piesne sú jeho doménou. Aká bola jeho cesta k folklóru, ako po čase vníma svoju účasť v súťaži, ale aj to, čo pokladá za svoj najväčší doterajší úspech, sa dozviete z nášho rozhovoru!

Ako sa vyvíjal váš vzťah k rusínskej kultúre a k folklóru celkovo?

Narodil som sa rusínskym rodičom, takže nič iné sa im nemohlo narodiť, len Rusín. (smiech) Tá láska k rusínskej kultúre a vôbec k pesničkám bola teda automatická. Aj keď som nevyrastal v pôvodnom rusínskom prostredí, kedže som z Košíc, folklór bol našou prirodzenou súčasťou. Rodičia boli veľmi nadaní, radi si spievali a hrali. Doma sme si púšťali ľudovky a ja som bol jeden z troch súrodencov, ktorého to chytilo naplno.

Počas vášho vystúpenia v Bratislave ste odspievali rusínske pesničky. Myslíte, že Rusínov a rusínsky jazyk vnímajú ľudia aj v tomto prostredí, kde rusínčine veľmi nerozumejú, pozitívne?

Verím, že áno. Možno, že v minulosti rusínčina nebola ľuďom zo západu až tak blízka, no dnes mám pocit, že sa to mení. Na západe a najmä v Bratislave pracuje množstvo ľudí z východu, preto si myslím, že sa s rusínčinou stretávajú už prakticky kdekoľvek. A navyše, v poslednom čase sa folklór akoby prebudil. Ľudia ho opäť začali vnímať aj cez rusínsky folklór, ktorý je veľmi príjemný. Samotná rusínčina je spevavá, aj keď niekedy vnímaná cez melódiu reči, ktorá je trošku exotická, no nie až tak, ako v minulosti.

stec.jpg

Foto: 
Facebook Štefan Štec

Spev je jedna vec, ale k rusínskej kultúre patrí aj tanec. Venujete sa teda aj tancu?

Áno. Tancoval som od deststva a tancu sa venujem dodnes. Som u meleckým vedúcim folklórneho súboru Hornád v Košiciach. Profesionálne som sa mu začal venovať pred dvanástimi rokmi. Už vtedy ma to veľmi bavilo a dodnes ma napĺňa, je mojou súčasťou.

Pred dvoma rokmi ste boli veľmi úspešný v súťaži Zem spieva. Keď sa na súťaž pozriete spätne, viete mi povedať, čo vám dala a čo naopak vzala?

Musím povedať, že súťaž Zem spieva mi viac dala, ako vzala. Vzala mi voľný čas, ktorého mám v poslednej dobe veľmi málo a možno v menšej miere aj súkromie. Dala mi však to, že som sa mohol ukázať väčšej mase ľudí, ktorí na to zareagovali veľmi pozitívne. V podstate sa od tej doby stretávam s pozitívnymi reakciami, čo ma veľmi nakoplo a posunulo vpred. Rozhodol som sa, že folklóru sa budem venovať naplno a vydám album. To sa mi aj podarilo. Dnes chodím na koncerty a dokonca som absolvoval vlastné turné, z čoho mám veľkú radosť.

V priebehu mája ste do života uviedli svoj prvý album s názvom Poletʹiv by'm na kraj svita. Prezraďte nám, čo všetko na ňom nájdeme?

Na albume sú pesničky, ktoré spievam posledných desať rokov. Také, ktoré som za tie roky zozbieral a zapáčili sa mi. Sú tam rôzne rusínske pesničky aj jedna ukrajinská, pretože som nejaký čas strávil na štúdiách v Kyjeve. Tie pesničky v podstate odrzkadľujú to, kde som prežil nejaký kúsok života. Sú tam skladby aj zo zemplínskej obce Údavské pri Humennom či zo Zamutova. Ak budem album počúvať o pár rokov, spomeniem si na to, čo som zažil v tom období.

Momentka z krstu albumu, ktorý do života uviedla hudobná skladateľka Ľubica Čekovská

Album je na svete a je úspešný. Prezraďte mi však, čo pokladáte za svoj najväčší doterajší úspech?

To, že som si našiel super manželku, pretože to nie je jednoducé. Pre mňa je to veľkým úspechom a šťastím, že práve moja manželka ma podporuje v tom, čo robím. Je veľmi trpezlivá a nápomocná. Dokonca mi organizačne zabezpečuje nejaké veci. Do života mi priniesla radosť, pokoj a šťastie.

Vie byť aj kritická?

Áno. Som rád, že vie byť aj mojim kritikom a nasmerovať ma, keď je potrebné.

Štefan Štec s manželkou, ktorá ho sprevádza na podujatiach a je mu oporou

s_manzelkou.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Môžeme do budúcna očakávať nový album?

Počas turné, ktoré som absolvoval, sme hrali pesničky prevažne z nového albumu. Avšak zaradili sme tam aj štyri - päť nových. V tomto roku sa nám podarilo nadviazať spoluprácu napríklad s IMT Smile, s ktorými sme absolvovali  IMT Smile Amfiteater tour. Tam som pre Ivana Táslera pripravil spoločnú rusínsku pesničku, ktorú odspieval aj on.Taktiež sme naspievali skladbu v spolupráci s Peterom Bičom pre Slovákov z Dolnej Zeme. Tak sa nám to postupne zbiera a možno v priebehu budúceho roka pripravíme nové CD.

S Ivanom Táslerom počas spoločného koncertu

imt.jpg

Foto: 
Facebook Štefan Štec

Ako prišlo k spolupráci s Petrom Bičom?

Bolo to úplne náhodné. Tento rok sa uskutočnila Zem spieva pod holým nebom v rámci festivalu Východná. Bol to priamy prenos a hľadali moderátorskú dvojicu. Oslovili mňa ako dlhoročného folkloristu a m ožno povedať aj ako tvár súťaže Zem spieva. Taktiež oslovili Petra Biča, ktorý reprezentoval človeka „z davu“ v tom zmysle, že nebol folklorista. Spoločne sme program moderovali a musím povedať, že sme si veľmi sadli. Počas skúšok sme sa veľa rozprávali a tam sme si prvýkrát pripravili spoločnú pieseň. Bolo to z dôvodu, že sme uvádzali súbor, ktorý tvorili Slováci žijúci v Sbrsku. Pred ich uvedením sme zaspievali pesničku, ktorú som našiel. Veľmi nám to sadlo.

Nebolo náročné to spojiť? Predsa len. Peter Bič sa skôr venuje popovej hudbe, vy ste dušou folklórista... Dva rozdielne žánre, svety...

Myslel som si, že to bude náročnejšie, ako to v skutočnosti bolo. Ako sa hovorí – hudba spája a myslím, že slovenská popová muzika má veľmi blízko k ľudovej, preto sme si porozumeli a vyšlo to.

Štefan zaspieval počas Universal Music Párty v bratislavskom Babylone spoločne s kapelou Peter Bič Projekt 

stecc.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Prezraďte mi na záver. Máte nejaký nesplnený sen?

Mne sa momentálne sny plnia. V tejto oblasti nie som veľmi náročný. Doma mi stále rozprávali, že sa mám držať pri zemi a tešiť sa z každého dňa. Mám v sebe zakorenené to, že každý deň by mal byť niečim výnimočný, pretože nevieme, kedy a čo sa môže stať. Keď som bol malý, mama ma zavrela do obývačky, kde som si robil provizórne vystúpenia a predstavoval si, že je tam veľa ľudí, pre ktorých spievam. Teraz, po takmer tridsiatich rokoch sa mi to splnilo.

- - Inzercia - -