Dnes je štvrtok, 22.august 2019, meniny má: Tichomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Hemoroidy z pohľadu štatistiky

január 30, 2019 - 13:00
Z pohľadu štatistiky sa počas života každej ôsmej dospelej osoby, do určitej miery, objaví hemoroidálne ochorenie. V rôznych krajinách sa priemerný vek ľudí, u ktorých hemoroidy vznikajú, pohybuje medzi 30. až 50. rokom života.

Choroba postihuje rovnako mužov ako ženy. Na Slovensku iba 10 % ľudí, ktorí u seba zistili prvé príznaky tejto choroby, navštívi lekára. V rozvinutých krajinách je to približne 60 %. Tieto údaje jasne hovoria o počte pacientov, ktorí vyhľadajú pomoc špecialistov a vysvetľujú aj dôvod, prečo u väčšiny pacientov toto ochorenie dospeje do akútneho štádia. Povesť „zahanbujúcej“ choroby, ktorá je pevne zakotvená v myslení mnohých ľudí, núti chorých na hemoroidy siahnuť po samoliečbe, namiesto toho, aby sa obrátili na odborné lekárske zariadenia.

Prvá otázka, ktorú vám lekár položí, je: „Ako dlho pociťujete bolesť v konečníku a krvácanie?“ To však ešte neznamená, že máte hemoroidy. Symptómy sú síce typické pre hemoroidy –  krvácanie z konečníka, bolesť a pálenie – ale sú charakteristické aj pre iné proktologické ochorenia. Iba lekár môže určiť presnú diagnózu. Nebojte sa vyšetrení v proktologických ambulanciách. Niektoré moderné súkromné ​​kliniky ponúkajú svojim pacientom použiť aj proktologickú bielizeň, aby zmiernili vaše nepohodlie a rozpaky počas vyšetrenia.

Nie je tajomstvom, že sa  pacienti boja nielen proktologického vyšetrenia, ale aj prípadného chirurgického zákroku na odstránenie hemoroidov. Operácie vykonávané na orgánoch malej panvy sú veľmi špecifické, bolestivé a vyžadujú dlhší čas na zotavenie sa. Nehovoriac o sprievodných nepríjemnostiach, ako je celková anestézia, hospitalizácia, dlhotrvajúca neprítomnosť doma i v práci.

Mnohí pacienti nevedia, že operácia na odstránenie hemoroidov nie je jediný spôsob, ako sa zbaviť tejto choroby. Zatiaľ sa v lekárskej praxi najviac používajú takzvané bezkrvné metódy liečby. Medzi ne patrí niekoľko metód, ktoré sa na jednej strane líšia, ale na druhej strane majú rovnakú podstatu – sú BEZOPERAČNÉ. Navyše, pacient sa zbaví zväčšených hemoroidných uzlov, a teda i bolesti a krvácania, v priebehu niekoľkých návštev v ambulancii proktológa. Tieto metódy sa používajú hlavne v súkromných klinikách. Stále viac lekárov súhlasí s tým, že práve mini-invazívne (nekrvavé) metódy liečby hemoroidov a trhlín konečníka môžu chirurgickú liečbu nahradiť . Podľa slov pacientov, ktorí sa obrátili na naše medicínske centrum, ľutujú len to, že nevedeli o takomto spôsobe liečby skôr. Namiesto toho hľadali dôvody, aby lekára nemuseli navštíviť. Báli sa diagnózy i spôsobu liečby, ktorou by mohla byť operácia. Ak by sa však začali liečiť skôr,  priebeh liečby aj zotavenia by bol oveľa jednoduchší a kratší. Je dobré vedieť, že choroba je už minulosťou a zotavenie nie je až také bolestivé.

- - Inzercia - -