Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Bez lásky to nedáš. Valentín je oslavou najväčšieho z ľudských citov

február 11, 2019 - 11:43
Svätý Valentín je predovšetkým za veľkou mlákou veľmi obľúbeným sviatkom. Deň všetkých zamilovaných, ako sa mu zvykne vravieť, k nám začal prenikať v 90. rokoch minulého storočia. Netrvalo dlho, a aj v našich končinách ho oslavujeme s podobnou, ak nie rovnakou pompéznosťou.

Niet divu. Veď každý človek potrebuje k životu prejavy lásky, priateľstva v podobe bozkov, objatí i pohladení, ktoré v nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity. Vyznania lásky a úprimných priateľstiev nie sú v tomto období ničím výnimočným a počuť ich z úst väčšiny z nás. S výberom darčekov to ale býva ťažšie, čo poviete? :-)

Maličkosti, s ktorými nešliapnete vedľa

Veľa z nás rieši pred Valentínom každoročnú dilemu. Čo kúpiť milovanej polovičke, prípadne kamarátom a  blízkym? Vo viacerých európskych krajinách sa Deň svätého Valentína spája s kvetmi, cukrovinkami či romantickou večerou. Slováci v tento deň najčastejšie darujú sladkosti a kvety. Nech už sú vaše predstavy o ideálnom darčeku akékoľvek, zopár skvelých tipov pre vás máme. Darček, ktorý poteší obe pohlavia rovnako, môže mať napríklad charakter zážitku, romantického rande na nevšednom mieste, návštevy kina, chutnej večere, prípadne overenej klasiky - parfému.

Inšpiráciou na valentínsky darček, ktorý poteší obe pohlavia bez rozdielu, môže byť i parfum s prívlastkom unisex. Tie sú medzi zákazníkmi, predovšetkým v západných krajinách, čoraz žiadanejším artiklom. Ako už samotný názov napovedá, ide o vôňu, po ktorej siahajú muži i ženy rovnako. Vo všeobecnosti totiž bývajú mixom toho najlepšieho z dámskych a pánskych parfémov. Predstavujú ideálnu voľbu pre tých, ktorí  si spomedzi dostupných vôní na trhu nevedia vybrať, pretože pánske parfémy považujú za prisilné a dámske vône, naopak, za príliš nevýrazné. Unisex parfémy sa stali neoddeliteľnou súčasťou portfólia produktov takých značiek, akými sú Calvin Klein, Chanel či Tom Ford.

Pre tých, čo túžia voňať (takmer) rovnako ako ich partner (pretože aj rovnaká vonná molekula sa na pokožke dvoch rôznych ľudí správa mierne odlišne), odporúčame siahnuť po niektorom z nich. „Genderovo“ tradičnejšou alternatívou sú potom parfémy pre páry alebo takzvané duo parfémy. Ide o varianty spoločného vonného základu špeciálne upravené pre ženy i mužov.

O tú správnu romantickú „chémiu“ pre zaľúbené dvojice sa postará napríklad parfumová kolekcia Hugo Boss The Scent, ktoré sa navzájom skvele dopĺňajú a zvýrazňujú silu obidvoch pohlaví. Vône kolekcia Emporio Armani od značky Giorgio Armani už svojim názvom evokujú nezničiteľnú lásku a puto na celý život. Emporio Armani Stronger With You pre pánov a jeho „blíženec“ Because It´s You pre dámy sú pre ľudí, ktorí veria na partnerstvo a silný vzťah na celý život. Ak plánujete na Valentína napríklad zásnuby, nie je nič krajšie ako povedať aj darčekom: „pretože si to ty“, cítim sa „s tebou silnejší“.

hugo boss the scent

Ona a On: Hugo Boss The Scent

Parfumová kolekcia Hugo Boss The Scent

Emporio Armani Stronger With You

Pre pár: Emporio Armani Stronger With You a Because It´s You

Emporio Armani Stronger With You 

Sviatok aj pre nezadaných

Ak nemáte vážnu známosť a blížiaci sa sviatok strávite už tradične osamote, pravdepodobne vás ľúbostná atmosféra všade naokolo príliš nenadchýna. Na sviatok svätého Valentína však môžete milou pozornosťou obdarovať i blízkych. Inšpirovať sa môžete týmito nápadmi.

Urobte si radosť

Makeup Revolution by Petra

Maybelline Total Temptation

 

PERCY NOBLEMAN Beard Care

Vedeli ste, že ... ?

  • Podľa stáročnej tradície deň svätého Valentína nepripúšťa, aby milovaná osoba vyznanie odmietla, respektíve zaň nepoďakovala.
  • 14. február sa teší veľkej obľube aj v Taliansku, Španielsku, Portugalsku, vo Francúzsku, v Británii, USA, Kanade, Japonsku i Austrálii. V Japonsku dievčatá dávajú chlapcom čokoládu. Muži, ktorí darček dostali, sa môžu dotyčnej revanšovať už o mesiac 14. marca a darovať jej bielu čokoládu.
  • Výraznú podporu sviatku zaľúbených začali poskytovať podnikatelia, obchodníci i výrobcovia sladkostí, suvenírov a ďalších darčekov. Do ponuky sa dostali tiež špeciálne pohľadnice, tzv. "valentínky", kde zaľúbenci píšu láskyplné vyznania. Takýto lístok má najbližšie k jednej z najstarších legiend o svätom Valentínovi.
  • Podľa nej pôvodne pohanský kňaz Valentín, neskoršie vyznávač kresťanskej viery, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši platil dekrét cisára Claudia. Zakazoval rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželstvo by ich rozptyľoval od plnenia vojenských povinností.
  • Svätý Valentín vnímal nariadenie ako porušenie Božích zákonov. Snúbencov preto oddával potajomky. Za to ho uväznili. Aj vo väzení pomáhal kresťanom, povzbudzoval ich modlitbami a robil zázraky. Najznámejším je vrátenie zraku dcére žalárnika. Keďže Valentín sa viery nevzdal, 14. februára roku 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín stihol pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Práve toto gesto sa stalo základom valentínskej tradície.
  • Ak by ste sviatok svätého Valentína prijali aj viackrát do roka, máme pre vás dobrú správu. Môžete ho osláviť aj v iný dátum. Pravoslávna cirkev slávi svätého Valentína 6. a 30. júla. V Grécku deň zaľúbených pripadá na 3. júla, v Brazílii  na 12. júna a vo Walese ho oslavujú 25. januára.

Povedali o láske ...

Zo svojich citov sa (nielen) v tento deň nehanbia vyznať ani známe osobnosti. Ich slová o láske dokážu človeka hlboko zasiahnuť. Sú totiž maximálne pravdivé.

Speváčka Taylor Swift
Speváčka Taylor Swift

„Keď mi niekto chýba, čas plynie pomalšie. Keď som zamilovaná, zdá sa, že čas beží prirýchlo.“ Aj týmito slovami Taylor Swift opísala lásku ako inšpiráciu na svoj album „Red“ v roku 2012.

Reality hviezda Kim Kardashian
Reality hviezda Kim Kardashian

„Myslím si, že človek stretne počas života niekoľko spriaznených duší. Ľudská duša predsa potrebuje v rôzny čas rôzne veci. Vždy som verila na lásku, som obrovský fanúšik lásky.“ Priznala pre časopis Cosmopolitan.

Moderátorka Oprah Winfrey
Moderátorka Oprah Winfrey

„Veľa ľudí by so mnou chcelo jazdiť v limuzíne. No ja som túžila po niekom, kto by so mnou bežal na autobus.“ Vyjadrila sa Oprah Winfrey na tému lásky k svojmu životnému partnerovi.

Herec John Krasinski
Herec John Krasinski

„Ak máte to šťastie, že sa stretnete s tým pravým človekom, potom sa život okamžite stáva najkrajším. Nemôže to byť lepšie," povedal herec o vzťahu k manželke Emily Blunt.

Herečka Portia de Rossi
Herečka Portia de Rossi

„Odkedy som spoznala Ellen, môj pohľad na život sa radikálne zmenil. Naučila ma, že požiadať niekoho o pomoc nie je prejavom slabosti a byť nezávislým neznamená, že nikoho nepotrebujem. Naopak, že byť na všetko sama ma robí zraniteľnejšou. Čím viac ľudí si vpustím do života a srdca, tým šťastnejšou i cennejšou bytosťou sa stávam.“ 

- - Inzercia - -