Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Majú ženy neveru v génoch?

marec 25, 2019 - 17:45
Odpoveď na túto otázku sa rozhodol preskúmať vedec Tim Spector. Posvietil si na životný štýl ženských dvojčiat (jednovaječných i dvojvaječných) ...

... a zároveň odpovede žien pochádzajúcich z dvojčiat porovnával so skupinou žien, ktoré sa narodili jednotlivo. Celkovo výskum zahŕňal približne 5000 žien. V priemere mali štyri až päť sexuálnych partnerov, každá štvrtá bola rozvedená a jedna z piatich priznala neveru voči súčasnému partnerovi. Ženy, ktoré boli verné, mali za život zhruba štyroch partnerov,  zatiaľ čo respondentky v "kategórii neverných" priznali číslicu osem.

Ich priemerný vek predstavoval päťdesiat rokov a 98% z nich bolo heterosexuálnych. Hlavné body, na ktoré sa Tim Spector zameral, boli teda nevera a počet sexuálnych partnerov. V anonymnom dotazníku ženy vystupovali úprimnejšie a priznali neveru i časté striedanie intímnych partnerov.

Nevera verzus genetika

Genetika má pomerne veľký vplyv na prelietavé správanie žien.  Jednovaječné dvojčatá majú, čo sa poradia písmen genetického kódu týka, dedičnú informáciu totožnú. Dvojvaječné dvojčatá disponujú iba polovicou dedičnej informácie. „Tvrdím, že počet milostných partnerov a nevera sú minimálne 40%-timi percentami ovplyvnené genetikou. Neveru spôsobuje celý rad génov, tie podstatné sa nachádzajú na chromozómoch 3, 7 a 20."

Z výsledkov jeho odbornej štúdie taktiež vyplynulo, že hoci dámy definijú takéto správanie ako zlé, dokážu ho ospravedlniť a zvaliť na prisilné pudy. Mimochodom, k nevere sa priznalo 90% oslovených.

Podľa štúdie je najpravdepodobnejší vek k nevere medzi 31. 40. rokom. Tim Spector poukázal na to, že ak genetická výbava má opodstatnenie v správaní žien, dá sa predpokladať, že identické dvojčatá budú vždy viac zdieľať charakterové rysy než neidentické dvojčatá. "Preto je štúdium dvojčiat ideálne, môžeme tak oddeliť prírodu od výchovných vplyvov," poznamenal Spector.

Ako sú na tom muži?

A na záver jedna pikoška. Povráva sa, že rovnaký prieskum mal byť realizovaný aj s respondentmi - mužmi. Po hádke s bratom - zhodou okolností jednovaječným dvojčaťom, od toho Tim Spector ale upustil. Že by sa bál podobných výsledkov? :-)

- - Inzercia - -