Dnes je pondelok, 19.august 2019, meniny má: Lýdia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kedy vzťah prechádza prvou krízou? Je to skôr, než by ste čakali

apríl 24, 2019 - 18:00
Zabudnite na povestný siedmy rok. Prvá vážnejšia kríza vo vzťahu vás (pravdepodobne) neminie oveľa skôr.

"Koľko rokov spolu žijete?", opýtali ste sa už možno vašich známych či kamarátov. Ak odpoveď znela sedem rokov, pravdepodobne ste veľavravne nadvihli obočie a okamžite vám vzišlo na um spojenie kritický rok. Odborníci ale tvrdia, že pravda je niekde úplne inde.

Vzťah je cyklus rôznych fáz

Znalci zastávajú názor, že už po prvom roku randenia prichádza kríza, ktorá súvisí s odložením ružových okuliarov. Tento scenár sa opakuje aj po treťom, siedmom a sedemnástich rokoch spolužitia. Ale pekne poporiadku.

Psychológovia sa zhodujú, že každý vzťah, nech sa javí akokoľvek perspektívny, prechádza určitými etapami. V nich sa striedajú šťastné obdobia s tými horšími. Samozrejme, tému okolo krízy a jej úspešného zvládnia nemožno zovšeobecňovať, veď každý z nás je iný. No minimálne sa na ne, prihliadnuc na početné prieskumy medzi pármi, dá pripraviť.

1. rok: Preč s ružovými okuliarmi

Okolo prvého roku partnerského vzťahu postupne skladáme ružové okuliare a začíname vnímať svojho vyvoleného v reálnejšom svetle. Jasnejšie vidíme jeho "tienisté" stránky a hormóny (zmes kortizolu, adrenalínu, noradrenalínu a dopamínu) s nami nelomcujú tak, ako v úplnych začiatkoch. Inými slovami, ocitáme sa viac pri zemi.

3. rok: Prvé vážne nezhody

Kým vo vyjadreniach týkajúcich sa prvého roku spolužitia bývajú psychológovia opatrnejší, pri tom treťom sa už slovo kríza neboja použiť. Partneri majú za sebou obdobie zamilovanosti, spravidla zdieľajú spoločnú domácnosť,  objavujú sa názorové rozkoly a neschopnosť dosiahnuť kompromis. Problémy narobí aj stereotyp. S nudou sa po troch rokoch vzťahu potýka viac ako 65% ľudí. Na partnerovi nám začínajú vadiť zdanlivé maličkosti, akými sú špinavý hrnček na stole v obývačke, chrápanie, váhový prírastok či častejšie stretnutia s priateľmi. Táto kríza údajne trvá rok a podľa odborníkov platí jediné - nesnažiť sa vrátiť čas späť do obdobia zamilovanosti, ale nechať vzťah prehupnúť do pevnejšej, ešte vážnejšej fázy.

7. rok: Vzťah nenapreduje

Často sa stáva, že jeden z partnerov nadobudne pocit neuveriteľnej stagnácie. Vzťah ostal visieť na mŕtvom bode a nikam sa neposúva. Vyriešiť túto krízu nie je jednoduché. Väčšinou si vyžaduje vážnejšie kroky a zásadnejšie zmeny v živote. Riešením tak býva svadba, dieťa, kúpa nehnuteľnosti či budovanie nových, spoločných záujmov. V tomto roku sa tiež partneri najčastejšie opúšťajú kvôli nevere. Netreba zabúdať ani na hádky, pocit sklamania, výčitky a nepochopenie. Práve praktickejšie stránky vzťahu, určitá voľnosť a čas strávený osamote, vám pomôžu ujasniť si, či partnera milujete.

17. rok: Prázdne hniezdo

Poslednou väčšou skúškou vzťahu je kríza, ktorá sa objavuje zhruba medzi sedemnástym a dvadsiatym rokom spolužitia. Vo väčšine prípadov nastáva vtedy, keď z domova odídu dospelé deti. V rodine zrazu ostane prázdno a partneri "strácajú" to, čo ich dlhé roky spájalo. Na scénu prichádzajú prvé zdravotné ťažkosti, žena začína starnúť a prechádza hormonálnou smršťou - menopauzou, v prípade mužov zas nastáva tzv. druhá puberta. V okamihu, keď deti odídu z domu, nadmiera voľného času predstavuje problém. Zvláštne, že? Najväčším spojovateľom partnerov následne býva cestovanie.

- - Inzercia - -