Dnes je štvrtok, 22.august 2019, meniny má: Tichomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Liečba hemeroidov si vyžaduje zodpovedný prístup

máj 02, 2019 - 13:00
Dúfať v to, že hemoroidy zmiznú len tak od seba, nemá zmysel. Zlepšiť sa môže iba akútny stav, ale choroba zostáva. Použitie domácich prostriedkov a prostriedkov ľudovej medicíny pomáha liečiť iba symptómy, zmierňuje bolesť, zastavuje krvácanie.

Avšak neprispieva k úplnému uzdraveniu a nemôže  zaručiť úľavu v priebehu ochorenia na dlhší čas. Pacienti s hemoroidmi určite poznajú jednoduché odporúčania lekárov. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné sa pravidelne stravovať (konzumovať potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu a majú mierne laxatívny (preháňací) účinok), športovať (ľahké cvičenia, plávanie alebo gymnastika), vyhýbať sa sedavému spôsobu práce alebo dlhotrvajúcej práci postojačky. Tieto jednoduché odporúčania sú známe každému. Ale to, že jedinou správnou radou je obrátiť sa na proktológa, nevie každý.

Prvá chyba zo strany pacientov s hemoroidmi je, že odkladajú návštevu lekára – zaoberajú sa samoliečbou. Všeobecne možno povedať, že lekári nesúhlasia s akoukoľvek samoliečbou a v prípade hemoroidov  samoliečba určite povedie k zhoršeniu ochorenia, k zvýšenému krvácaniu a bolestiam. Pacient to zistí až neskôr, keď si uvedomí, že všetko úsilie zamerané na potlačenie choroby  spôsobuje iba dočasnú úľavu, ale nie úplné uzdravenie. Navštíviť lekára by mali  okamžite, a to z prostého dôvodu –  hemoroidné príznaky sú veľmi podobné príznakom ochorení, ako sú: análne fibrózne polypy, sekundárny syfilis, rakovina konečníka a mnoho ďalších.

Hemoroidy vyžadujú vážnu terapeutickú liečbu, ucelený kombinujúci prístup, ako medikamentóznu liečbu, tak aj radikálne metódy. Bohužiaľ, vzhľadom na nedostatok informácií, nie všetci pacienti s hemoroidmi vedia, že  radikálny spôsob liečby neznamená iba chirurgickú operáciu. Nie je žiadnym tajomstvom, aké sú dôsledky akéhokoľvek chirurgického zákroku. Preto majú proktológovia dôležitú úlohu – znižovanie tráum počas liečby a naopak predĺženie obdobia remisie. Špecialisti Medzinárodného medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava disponujú najmodernejšími technológiami liečby hemoroidov, a to ligovanie hemoroidálnych uzlov a fotokoagulácia uzla (infračervená).

Je dôležité poznamenať, že tieto postupy sú účinné, pacient necíti bolesť v priebehu ich aplikácie a obdobie zotavenia po nich za normálnych podmienok neprevyšuje dva dni. Počas liečby pacient zostáva práceschopným, pretože mini-invazívne (nekrvavé) prístupy liečby hemoroidov a trhlín konečníka umožňujú vykonávať manipuláciu ambulantne. Preto pacient nemusí zostávať na lôžkovom oddelení nemocnice počas celého týždňa, ako je to potrebné v prípade chirurgického zákroku a pooperačnej rehabilitácie.

Pamätajte: hemoroidy nezmiznú len tak od seba! Čím skôr sa začnú liečiť, tým lepší bude výsledok i väčšia šanca vyliečiť ich bez operácie a za ambulantných podmienok.

- - Inzercia - -