Dnes je pondelok, 19.august 2019, meniny má: Lýdia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vymenný "obchod" vo vzťahu vám ušetrí množstvo problémov. Počuli ste o ňom?

máj 02, 2019 - 17:30
Spravodlivé rozdelenie povinností v domácnosti medzi partnermi je snom nejednej z nás. No či sa nám to páči alebo nie, štatistiky hovoria jasnou rečou.

Na ženských pleciach leží celý rad úloh, a to od nákupov, varenia či žehlenia, až po výchovu detí, nehľadiac na fakt, či zarábajú peniaze alebo sú ženami v domácnosti. Znalci boli dokonca konkrétnejší. Sčítaním hodín odpracovaných doma a v zamestnaní vyplynulo, že ženy týždenne pracujú v priemere o päť hodín viac než ich polovičky. Percento žien, ktoré si čoraz viac uvedomuje danú disproporčnosť, postupne rastie. A keďže nespravodlivé rozloženie úloh spojených s chodom domácnosti intenzívne vnímajú, atmosféra v partnerskom zväzku hustne.

Neútočte, ale riešite

Podľa vzťahových expertov existuje niekoľko možností, ako prísť k obojstranne prijateľnej dohode. Dohode, vďaka ktorej sa budú obaja partneri cítiť v spoločnej domácnosti príjemne. Za jednu z najefektívnejších metód pritom považujú tzv. výmenný obchod.

Rafinovaná dohoda

Urobte z odlišných predstáv o poriadku a chode domácnosti obojstranne výhodný obchod. Niečoho zo svojich predstáv sa vzdajte a uprednostnite splnenie toho, čo je pre vás podstatnejšie. Dodržiavanie toho, na čom lipnete, obetujte výmenou za niečo menej podstatné. O čo pôjde, ostáva len na vás: umytie riadu večer pred spaním výmenou za ustielanie postelí každé ráno, nákup potravín partnerom výmenou za vypratávanie umývačky riadu. Možností a vhodných kombinácií je veľa. Každý z dvojice má však možnosť presadiť si svoju časť predstáv, priniesť do vzťahu väčšiu spokojnosť a kľud.

Výsledok na seba údajne nenechá dlho čakať. Ako tvrdia odborníci: "Pri tomto postupe dávate partnerovi jasne najavo, že je pre vás určitá vec veľmi dôležitá. Zároveň sa k slovu dostane aj on, bez toho, aby ste ho kritizovali. Veď práve na kritiku, ako dobre vieme, je väčšina mužov obzvlášť háklivá."

- - Inzercia - -