Dnes je pondelok, 09.december 2019, meniny má: Izabela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V ovzduší končí peľ brezy a nastupuje silne alergizujúci peľ tráv

máj 18, 2019 - 15:00
Peľová sezóna brezy, ktorá je najsilnejším alergénom, sa podľa odborníkov končí, pričom má postupne stúpať koncentrácia peľu tráv na celom Slovensku.

Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, v uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ ihličnanov.

Denné koncentrácie peľu brezy poklesli v posledných dňoch hlavne vplyvom počasia a len ojedinele dosahovali alergologicky významné koncentrácie. Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Žiline a v Košiciach. „Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, topoľa, vŕby, duba, hrabu i jaseňa mali tiež klesajúcu tendenciu. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ javora, pagaštanu, pŕhľavovitých rastlín, orecha, buka, duba, skorocelu, štiavu a bazy.

Pre alergikov nastávajú krušné časy

Alergikov na peľ nepoteší, že denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zaznamenali mierny nárast na celom území Slovenska. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorého denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín,“ konštatovala k peľovej situácii Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Denné koncentrácie peľu brezy budú mať podľa odborníkov naďalej klesajúcu tendenciu a už nedosiahne alergologicky významné koncentrácie. Významne narastú denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých a peľ tráv bude pribúdať na celom území Slovenska. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať vyššie koncentrácie peľu všeobecne. Pokles denných hladín peľu ovplyvnia najmä zrážky a výraznejšie nočné ochladenie,“ konštatovala Lafférsová s tým, že aktuálne informácie nájde verejnosť na www.alergia.sk a www.zdravie.sk.

Zdroj: SITA, Shutterstock

- - Inzercia - -