Dnes je pondelok, 21.október 2019, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Medzi ocenenými Cenou EÚ za literatúru je aj Slovenka Ivana Dobrakovová

máj 24, 2019 - 06:00
Cena sa každoročne udeľuje novým a začínajúcim autorom s cieľom vyzdvihnúť literárne talenty zo všetkých kútov Európy.

Komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics a rumunský minister kultúry Valier-Daniel Breaz oznámili v stredu 22. mája víťazov Ceny Európskej únie za literatúru za rok 2019, medzi ktorými je aj slovenská laureátka Ivana Dobrakovová. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR Ingrid Ludviková, ocenenie sa každoročne udeľuje novým a začínajúcim autorom s cieľom vyzdvihnúť literárne talenty zo všetkých kútov Európy.

Okrem Dobrakovovej sú ďalšími ocenenými Laura Fredenthaler (Rakúsko), Piia Leino (Fínsko), Sophie Daull (Francúzsko), Réka Mát-Várhegyi (Maďarsko), Beqa Adamashvili (Gruzínsko), Nikos Chryssos (Grécko), Jan Carson (Írsko), Giovanni Dozzini (Taliansko), Daina Opolskaite (Litva), Marta Dzido (Poľsko), Tatiana ?îbuleac (Rumunsko), Halya Shyyan (Ukrajina) a Melissa Harrison (Spojené kráľovstvo). Víťazi si prevezmú ocenenie na slávnostnej ceremónii, ktorá sa bude konať 2. októbra v Bruseli pod záštitou komisára Navracsicsa. Každý víťaz získa aj finančnú odmenu 5 000 eur.

Európska komisia organizuje Cenu Európskej únie za literatúru od roku 2009 v rámci programu Kreatívna Európa a v spolupráci s knižným sektorom. Do súťaže sa môžu zapojiť krajiny, ktoré sa podieľajú na tomto programe. Národné poroty zložené z vydavateľov, kníhkupcov, autorov a kritikov vyberajú víťazov z účastníckych krajín na základe rotácie. Cena poukazuje na bohatstvo súčasnej európskej literatúry aj na bohaté kultúrne a jazykové dedičstvo Európy.

Viac informácií o ocenených je na https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/content/announcement-lau...

- - Inzercia - -